V dnešní době je už všechno dostupné online, nakupovat můžeme rovnou z mobilu a slevy už probíhají prakticky celoročně. Závislosti na nakupování je tedy čím dál snadnější podlehnout. Obzvlášť když krátkodobé účinky závislosti na nakupování bývají tak příjemné. "Je to forma okamžitého uspokojení, po kterém všichni toužíme," popisuje pro časopis Time výzkumník kognitivní neurovědy Joseph Kable.
Jak poznat, že máte s nakupováním opravdu problém?
Pamatujete na Carrie Bradshaw ze seriálu Sex ve městě? Šatník byl její prioritou a kvůli dalšímu páru vysněných bot, byla ochotná riskovat, že skončí na ulici. Její postava se dá považovat za typickou shopaholičku. “Takzvané kompulzivní nakupování často začíná jen malou závislostí, která se však může rychle vymknout kontrole. Klíčové je rozpoznat, kdy se nákupní horečky stávají příliš častými, a kdy neřeší základní problémy," říká psychoterapeutka Eris Huemer.
Příznaky závislosti na nakupování
Závislost na nakupování se prý projevuje neodbytným pocitem koupit si věci, které nutně nepotřebujete. A stává se problémem, když narušuje kvalitu vašeho života. Pokud se “najdete” aspoň ve čtyřech z uvedených případů, je u vás závislost na nakupování více než pravděpodobná.
Bez nakupování jste bez nálady
Nemůžete si z nějakého důvodu nic koupit a jste díky tomu podráždění? Stres se může zhoršit, pokud od posledního nákupu uplynula dlouhá doba. "Když jsme smutní, když jsme ve stresu, je pravděpodobnější, že se zapojíme do tohoto druhu chování," upozorňuje odborný asistent aplikované psychologie Jorge Barraza.
Nakupování je pro vás zaručená radost
Lidé se závislostí na nakupování často nakupují věci, aby se zbavili negativních pocitů. K nakupování můžete mít větší sklon, pokud se cítíte úzkostně, bezmocně a osaměle, protože utrácení peněz může tyto pocity dočasně zmírnit.
Nakupování ovlivňuje váš běžný život
Nutkavé utrácení může negativně ovlivnit vaše pracovní výsledky. Můžete kvůli němu zanedbávat své každodenní povinnosti a koníčky. Závislost na nakupování může také vést k hádkám a napínat vaše vztahy s rodinou a přáteli.
Přicházíte o osobní pohodu
Závislost na nakupování může negativně ovlivnit vaši osobní a finanční pohodu. Mohou se vám hromadit dluhy a můžete mít pocit viny kvůli svým výdajovým návykům.
Pořád přemýšlíte, co by se vám ještě hodilo
Můžete trávit spoustu času přemýšlením o tom, co si koupit, a mít pocit, že nakupování je nezbytnou součástí vašeho života. Vaše myšlenky zaměstnávají fantazie o nakupování.
Nejste schopni omezit nakupování
Pro lidi se závislostí na nakupování je často obtížné přestat tolik utrácet. Můžete procházet obdobími, kdy omezujete své výdaje, ale pak se zase vracíte k závislosti.
Vaše návyky v utrácení se zhoršují
Lidé se závislostí na nakupování mohou stále častěji nakupovat více položek, aby dosáhli stejného uspokojení jako dříve.
Skrývání
Závislí na nakupování svoje "úlovky" často tají nebo o nich lžou, aby v nakupování mohli dále pokračovat. Často se jim také nedaří hospodařit s penězi a splácet nutné závazky.
Jak z toho ven?
Závislost na nakupování může být obtížné zvládnout, protože nakupování je přece jen běžnou součástí života. Stejně jako u každého druhu závislosti, je i v tomto případě důležité zjistit, co ji skutečně způsobuje. S tím vám nejlépe pomůže psycholog, který vám navíc dokáže poradit, jak problém dále řešit. Sami ale můžete zkusit alespoň základní kroky:
- Před nákupem zkontrolujte každou položku ve svém online košíku a zeptejte se sami sebe: „Chci to, nebo to potřebuji?“
- Zkuste svůj nákup odložit na druhý den.
- Napište si někam svůj měsíční rozpočet na nákupy, které nejsou nezbytné a dodržujte ho.
- Neukládejte si informace o své kreditní kartě online. Ruční zadání platebních údajů vyžaduje minutu navíc, během které svůj nákup možná přehodnotíte.
- Odhlaste se z odběru e-mailových novinek online obchodů.
- Snažte se být ve svém úsilí důslední.
Zdroj: iGlanc.cz, time.com, health.com, healthline.com, harpersbazaar.com