Láska ke zvířatům byla u Martiny od dětství doplněná ohromnou dávkou empatie, díky které vnímala trápení zvířat mnohem silněji než jiní lidé. „Před tím neutečete, takže nezbývalo než vyhrnout rukávy a začít něco dělat,“ vypráví. Ten okamžik přišel ve chvíli, kdy si pročítala motivační knížku plnou odkazů na weby a profily. Jeden ji zaujal natolik, že si ho okamžitě vyhledala a objevila americkou stránku, která pomáhá zvířatům na principu hromadného virtuálního plnění misek. „Hned jsem věděla, že tohle bude můj projekt i jak bude vypadat česká verze. A i když jsem zrovna neměla peníze, prostě jsem se do toho pustila,“ vzpomíná.

PROJEKT POMÁHÁ I V ZAHRANIČÍ

V současné době poskytuje projekt Click and Feed pravidelnou pomoc přibližně 400 útulkům v Česku a na Slovensku. Část z devíti tun granulí navíc každý měsíc putuje i do Albánie, Rumunska a Řecka. „A to jsou tisíce naplněných pupíků, které to bytostně potřebují,“ dodává Martina. Aktuálně se zaměřuje hlavně na Slovensko, které je na tom po této stránce mnohem hůř. Vybírám si konkrétní případy zvířat, které potřebují akutně pomoc. Rozhodím sítě, zaplatím náklady na převoz, veterinu, dodáme krmení, a sledujeme tak celý příběh od začátku do konce. Je to psychicky náročné, ale zároveň naplňující a často i úlevné, když se všechno podaří.“ Příběhů, kdy její spolek doslova zachránil životy, má hodně a je z nich těžké vybrat pouze jeden. Ještě před naším rozhovorem například poslala peníze na převoz a péči pro pejska Bobyho, zachráněného z řetězu v romské osadě, nebo na vyhozené štěňátko, které tak tak uteklo hrobníkovi z lopaty. „Platím všechno z našeho transparentního účtu, ze kterého je naštěstí stále co brát, a to díky našim fanouškům. Ti posílají často pravidelné měsíční platby – sto korun každý měsíc ve víc lidech udělá zázraky, nakupují u nás v e-shopu, kde veškerý výtěžek z prodaného zboží jde opět na transparentní účet. Taky se nám stává, že si vzpomene nějaká větší firma a pošle jednorázový dar. Díky tomu můžeme rozdávat tam, kde je to fakt potřeba,“ popisuje zakladatelka projektu. Denně Martině chodí poděkování od útulků, fanoušků nebo náhodných kolemjdoucích, což ji utvrzuje v tom, že společně s jejím šikovným kolegou Matějem dělají správnou věc.

DROBNOSTI MĚNÍ HODNĚ

S projektem má Martina mnoho dalších plánů a ráda by se více věnovala osvětě. „Chtěla bych ukazovat lidem, jak je důležité vědět například to, co jíme, že nemusíme překopávat svůj život vzhůru nohama, abychom v tomhle směru udělali něco dobrého pro sebe i pro zvířata.“ Spousta lidí jen neví, že svým chováním nebo návyky můžou někomu škodit, nebo naopak výrazně pomoct. K jednoduchým změnám patří podle Martiny také výběr kosmetiky.Už dlouho jsem koukala na pomoc zvířatům více globálně. Nedávalo mi smysl bojovat za práva zvířat z jedné strany a z druhé kupovat produkty firem, které na zvířata vůbec nemyslí. V dnešní době je tak veliká nabídka produktů, které jsou cruelty free, že si z ní vybere fakt každý, stačí jen chtít a trochu se zajímat,“ říká a pokračuje: „Ale těch témat je hrozně moc. Namátkou třeba jak nepodporovat množírny, proč kastrovat, jak zbytečné jsou kožešiny, nesmyslné zvířecí atrakce na dovolených, vysvětlit dětem, že zvířata nepatří do cirkusu, ale do přírody.“ Před Martinou Hřebíkovou Novákovou je tedy ještě spousta práce a jako nejdůležitější krok považuje začít s osvětou u dětí. I v tomto případě začala u sebe, což dokládá osazenstvo její domácnosti, ve které vychovává potomka. „Doma máme dva voříšky, Barunku a Bugynku. Mojí mamince jsem pořídila taky voříška – Bohouška. A protože společně trávíme hodně času, mám kolem sebe prakticky pořád tříčlennou smečku. Když ji pak můj dvouletý syn svolává, zní to asi takto: BABU, BUBU, BOBO tady!“ dodává s úsměvem zakladatelka charitativního projektu, která o životě se zvířaty napsala dokonce i knížku a polovinu výdělku využívá právě na jejich záchranu.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc