Hned po Valentýnu očekávají květinářství největší nápor právě na Mezinárodní den žen, který každoročně připadá na 8. března. Jeho výhodou oproti svátku zamilovaných je to, že patří všem ženám, ať jsou zadané, či nikoliv, a vězte, že milé přání a pozornost potěší každou; přítelkyni, manželku, maminku, sousedku i tchyni. Nejčastěji se tím dárkem staly právě květiny, protože vyjadřují úctu a obdiv, jsou synonymem ženské krásy, síly a jejich nezbytnou rolí ve společnosti. Říkáme jimi, že druhého milujeme, vyjadřujeme zármutek, gratulujeme k úspěchu a oslavujeme přátelství. Když znáte ”květomluvu”, můžete jedinou květinou říct přesně to, co se těžko vyjadřuje slovy.

Ovládněte řeč květin

V různých dobách a časech měly různé květiny různé významy. Květomluva, to byl takový druhý jazyk. Skrze ni bylo možné vyjádřit pocity a názory, aniž by druhý musel promluvit. Například podle protokolu etikety viktoriánské éry se květiny používaly hlavně k doručování vzkazů, které nebylo možné vyslovit nahlas. V jakémsi tichém dialogu mohly květiny sloužit jako odpověď na otázky ”ano” nebo ”ne”. Souhlasná odpověď přicházela v podobě květin předávaných pravou rukou, levá znamenala odmítnutí.

Bohužel květinový jazyk postupně uvadnul, nebo alespoň já jsem za celý svůj život nikdy žádného muže neslyšela vybírat květiny podle toho, jaký mají vyslat vzkaz. Tím nechci říct, že jim teď začneme házet pugéty na hlavu, buďme rády, když si někteří pamatují aspoň vaši oblíbenou kytku nebo barvu a dají si tu práci, že vám s ní udělají radost, ale až zase nějakou dostanete, schválně si v ní počtěte.

Růže - láska, vášeň, krása

Miluji tě! Růže je prostě nejvíc univerzální symbol lásky a tomu asi rozumí úplně každý. Mohou také vyjadřovat vděčnost a respekt. Každá barva však znamená něco trochu jiného. Červená je vášnivá, růžová romantická, žlutá přátelská.

Tulipán - dokonalá láska a úcta

Hlubokou lásku skvěle vyjádříte tulipánem, zvláště červeným. Naopak pokud se chcete omluvit, kupte bílý, ten znamená omluvu nebo čistou lásku, nevinnost, odpuštění. Fialové jsou vznešené, žluté veselé, růžové představují něhu.

Orchidej - exotická krása, luxus, síla

Darování orchideje může být způsob, jak vyjádřit obdiv k ženské kráse a nezávislosti. Jsou známé svým exotickým vzhledem a elegancí. Zároveň znázorňují jemnost a ušlechtilost a v některých kulturách, zejména asijských, jsou spojované s plodností a sexualitou. Úkolem orchideje je však obměkčit ženino srdce.

Karafiát - láska a fascinace

Možná vás to nenapadlo, protože karafiáty vnímáme jako všední, ale i ony jsou symbolem lásky a obdivu a každá barva říká trochu něco jiného. Červené pro hlubokou a vášnivou lásku, růžové pro mateřskou. Podle legendy se první růžové karafiáty objevily z Mariiných slz, které padaly na zem při Ježíšově ukřižování. Bílé představují čistotu a štěstí, nevinnost, žluté symbolizují zklamání nebo odmítnutí, ale také mohou vyjadřovat podporu a povzbuzení. Fialové jsou pověstné neobvyklou fascinací.

Pivoňka - prosperita a štěstí

V Číně je pivoňka královnou květin. Pro jejich bujný vzhled evokují bohatství a vznešenost, a zároveň se obecně považují za symbol štěstí a prosperity v manželství. I z toho důvodu jsou populární volbou do svatebních kytic a dekorací. Někteří dokonce věří, že ochrání proti negativním silám. Každopádně oslavují krásu, jsou romantické a trochu stydlivé.

Gerbera - radost a nevinnost

Pro své jasné barvy a velké květy je gerbera symbolem radostným a upřímným. Spolu s nimi darujete pozitivní energii a dávku povzbuzení. Bílé gerbery mohou symbolizovat čistotu a nevinnost, zatímco růžové gerbery často vyjadřují obdiv a sympatie.

Lilie - čistota, ctnost, oddanost

Obecně lilie považujeme za symbol čistoty a nového života. Jsou spojované s náboženskými a duchovními ceremoniemi a třeba i těmi svatebními. Naopak mohou být v některých kontextech vyjádřením smutku a soustrasti, což z bílých lilií činí vhodnou volbu pro pohřební kytice.

Chryzantéma - přátelství, radost, upřímnost

V případě chryzantémy hodně záleží na dané kultuře. U nás ji vnímáme jako pohřební květinu, ale kupříkladu v Číně je spojená se zdravím a dokonce se z ní připravuje čaj. Díky své odolnosti zároveň reprezentují věrnost a upřímnost ve vztazích, mají v sobě i určitou dávku nesmrtelnosti.

Slunečnice - obdiv, věrnost

Už ze své podstaty v sobě nese dobrou náladu. V květomluvě vyjadřuje obdiv, loajalitu a dlouhotrvající štětí. Oddaně se obrací celý den za sluncem, stále usilovně hledá světlo a pozitivitu. Prý se podle dávných mýtů otáčí za tím, koho miluje, můžete ji donést třeba na první schůzku.

Zdroj: iGlanc.cz, Bloom and Wild, Almanac

Související články