To, jaký budeme mít vztah k sexu, se formuje právě otevřenou konverzací a ta by měla začít už kolem druhého roku života! Popovídala jsem si na toto téma s Lukášem Rychetským, zakladatelem projektu Lajfr, který se zabývá, mimo jiné, sexuální výchovou.

Tabu sexuální výchovy

Proč je sexuální výchova stále takovým tabu, když je sex všude kolem nás stále více přítomen?

„Domnívám se, že to souvisí s tím, že jsme stále relativně mladá generace. Když se podíváme na práva žen a na vše, co se událo, tak jediný rychlý pokrok, který podle mého názoru nastal, byl v době, kdy jsme se museli přizpůsobit naprosto stoprocentně, protože šlo o život. Nyní jsme však v situaci, kdy máme téma, které může být pro někoho zajímavé. Na druhou stranu stále řešíme, zda je trojčlenka zajímavější než otázka, zda někdo onemocní pohlavní chorobou. A my sami se potýkáme s tím, že i když jsme na školy zváni, máme velmi omezený čas. Jen zřídka se stane, že bychom měli pro jednu třídu na škole více než dvě nebo tři hodiny, což je velmi málo. Když to porovnáme s tím, jak dlouho trvá vysvětlení základních věcí, které škola vyžaduje, jako je například trojčlenka nebo procenta, pak si myslím, že procenta nemohou ublížit tak, jako například HIV nebo syfilis. Nebo naopak dítě, které nám může zásadně změnit život, ale tyto informace nedostáváme,“ vysvětlil Lukáš Rychetský.

Zastrašování

Když děti dostanou informaci, že sex je špatný, mohou být později zmatené, protože v dospělém věku už najednou špatný není?

Sexuální výchova by neměla spočívat v zastrašování. Domnívám se, že v zastrašování jsme velmi dobří. Znám mnoho příkladů, kdy se sexuální výchova zaměřuje na šokování, například ukazováním porodu, krve, bolesti a utrpení ženy, nebo když gynekoložka přijde a představuje sexuální výchovu chlapcům i dívkám pomocí různých strašidelných nástrojů. Vždy to přirovnávám k tomu, že když se učíte o zdraví a stravování, také k vám nepřijde gastroenterolog a neukazuje vám hadice, které používá. Je to o tom, že bychom neměli zastrašovat. Proč ze sexu dělat bubáka? Existuje přísloví, že zakázané ovoce chutná nejlépe. Tím vším jen podněcujeme zvědavost a touhu po objevování, to, že desetileté dítě si otevře pornografickou stránku, protože je zvědavé, jak vypadá "fifík" a "fifinka".“

To je další významná kapitola, nazývání pohlavních orgánů správně. Vždyť naše přirození mají jména, nemusíme jim vymýšlet jiná.

Myslím, že takové výrazy jako "pipinka", "fífík", "punťa" patří do pohádek, ale ne do rodinné konverzace. Penis, vagína, vulva. Měli bychom to komunikovat přímo a pro děti to bude usnadnění i v budoucnosti. Často se setkáváme s tím, že děti když slyší poprvé slovo penis nebo vagína, začnou rudnout, protože nevědí, jestli to mohou říct nebo ne, protože je to pro ně zvláštní. Ale penis není sprosté slovo, ani vulva, ani vagína. Jsou to prostě názvy orgánů. Bohužel nejsme v české společnosti natolik vedeni k tomu, abychom to takto vnímali.

Související články

Ideální začátky

Kdy začít mluvit s dětmi o sexu?

„Myslím si, že ideální věk pro zahájení sexuální výchovy u dětí je kolem dvou až tří let. To je doba, kdy děti začínají projevovat první známky masturbace a kdy si začínají všímat svého těla a prožívají různé pocity. Bohužel mnoho rodičů stále postupuje tak, jak to bylo zvykem v minulosti, a říkají dětem, že je to špatné nebo nechutné. Tím vlastně vysíláme první signály, že se děje něco nepatřičného. Na druhou stranu, může být pro nás obtížné začít rozhovor, pokud jsme sami takovou konverzaci nikdy nevedli, tedy pokud jsme o tomto tématu nikdy nemluvili se svými rodiči. Když jsme slyšeli výrazy pohoršení, jako „fuj, to je nechutné“, sami je potom opakujeme. Je velmi obtížné být originální a otevřeně hovořit o tom, že masturbace je v pořádku, že ano? Existuje mnoho témat, která můžeme zkoumat, a je skutečně dobré mít možnost o nich společně diskutovat, místo toho, abychom se chovali přehnaně puritánsky a odmítali se o něčem takovém vůbec bavit nebo to řešit.“

Zdroj: VLM

Pokud vás článek zaujal a chtěli byste si poslechnout celý rozhovor s Lukášem Rychetským, podívejte se na přiložené video. Bylo pořízeno během sexuální konference Pink Expo, zaměřené na tabu v sexu.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články