Podle některých teorií jsme naprogramovaní na pomalé sbližování a pokud se ho na počátku vztahu vzdáme, hrozí, že si ho budeme chtít ještě někdy v životě skutečně užít. Pravděpodobně ale s někým jiným. I takhle si někdy psychologové a sexuologové vysvětlují zvýšenou tendenci podvádět u párů, které šly až příliš rychle na věc.

NEBUDE TO TAK DIVNÉ

Sex na první dobrou s někým, koho jste před pár hodinami potkali a od té doby po něm toužíte, většinou v časopisech popisují jako báječný, divoký, životní zážitek, na který budete dlouho vzpomínat. Tak proč ne - spousta lidí by to o něm vážně prohlásila. Jenže hodně lidí by taky řeklo, že „to bylo divný“ a že to rozhodně nebylo tak uvolněné a v pohodě, jak se nám to všem odehrává ve snech. Přitom platí, že čím kratší dobu před aférou se znáte, tím divnější pachuť poté.

Podle odborníků je to pochopitelné. Každý takový sexuální zážitek bývá spojený s očekáváními à la Sex ve městě nebo erotický román. Ženy se pak můžou přetrhnout, aby tohle očekávání naplnily. Takže jim víří hlavou myšlenky jako: „Co to moje povadlé břicho?“, „Neměla jsem se tam dole radši oholit úplně?“, „Má kondom?“, „Stačí jenom kondom?“, „Přespím tam?“, „Co pak ráno?“

Věřte, že je těžké brilantně souložit a u toho vyřešit tohle všechno. Tím spíš, když to děláte s někým, o kom nemáte ani tušení, kdo to vlastně je a co chce. Je to nové, ale taky takové podivně upjaté a upatlané. První sex s novou známostí bývá úžasný spíš náhodou, to je prostě fakt. Nejspíš proto je podle výzkumu sexuologů Petra Weisse a Jaroslava Zvěřiny většina Čechů se svým sexuálním životem nejspokojenější ve stálém partnerském vztahu.

FLIRTOVÁNÍ JE NEJLEPŠÍ

Čekání je skvělá předehra. Pochopitelně, že jestli vám zítra letí letadlo z dovolené zpátky domů a o toho fantastického plavčíka na věky přijdete, pak směle do toho. Ale jestli máte ještě celý týden, tak klidně ztrácejte čas úsměvy, pomrkáváním a hraním si na nedostupnou. Vlítnout na věc hned, jak to mezi vámi poprvé zajiskří, je, jako sníst dezert ještě před večeří. Znamená to, že si pak předkrm, salát a steak vůbec neužijete, když už jste si smlsla na dortu?

Tak možná že užijete, ale rozhodně méně. Vzpomeňte si, že na dovolené jsou přece také nejlepší ty týdny a měsíce, kdy ji plánujete, kupujete, odpočítáváte dny a sníte, jaká bude a koho tam potkáte, než na ni skutečně odjedete. Se sexem je to velice podobné. Nejlepší na něm je ta postupně budovaná touha, kdy už se k tomu skoro schyluje, ale kdy si to teprve představujete, kde a kdy to asi bude, jak to bude a podobně, než když to pak proběhne a – prostě bude po tom. Nehledě na to, že když budete trochu upejpavá, spíš uděláte dojem a možná se dočkáte i dalšího rande, viz body jedna a dvě.

BUDETE DÉLE ATRAKTIVNÍ A SEXY

Jakmile je po sexu, muž vidí svou partnerku daleko méně atraktivní než před akcí. A pokud máte co do činění s notorickým proutníkem, je pro muže zjištění, s kým se právě vyspal, jako pád na ústa – zjistil ve svém výzkumu David Buss z Kalifornské univerzity. Už léta se ví, že ženská atraktivita, podle které si muž vybírá v rámci krátkodobých sexuálních strategií partnerku, stoupá s postupujícím časem a večer také s množstvím vypitého alkoholu.

Řekněme, že pokud na stupnici hodnotící atraktivitu od jedné do desítky (jednička nejhorší, desítka nejlepší) přijdete dnes do baru jako pětka, v průběhu večera se ocitnete na sedmičce, a až spolu nasednete vášnivě se líbající do taxíku, budete na osmičce či devítce. Výzkumy ale ukazují, že jakmile bude u něj nebo u vás doma po všem, přibližně osm sekund po ejakulaci spadnete v mužových očích na pětku, kterou jste byla na začátku večera – přičemž někteří muži po sexu dokonce vypovídají, že zpětně vůbec nechápou, proč si s takovou ženou něco začínali. Třeba vás nebude považovat za couru, ale „po“ se mu budete líbit rozhodně méně než před. Je to další důvod, proč ze sexu na první dobrou málokdy klíčí pevné vztahy. U těch je to s atraktivitou po akci obráceně, protože tam už hraje roli láska.

VÍC NEŽ JEN UŽÍT SI

„Muži hledají levný sex a my ženy jim klepeme na dveře. Už jsou kvůli tomu dokonce tak rozmazlení, že zvou na první rande rovnou domů, ani nekupují večeři,“ říká moje kamarádka Jindra. Že padla sexuální tabu a ženy nemají zábrany užít si, kdy se jim zachce, je skvělá věc i pohroma v jednom. Muži totiž ztratili důvody, proč by se snažili.

Prostě jsme je zkazili a kazíme dál, o čemž může hodiny vyprávět každá žena, která v posledních letech touží najít seriózní partnerský vztah. Když muži hned dostanou to, co chtějí, proč by měli nosit květiny? Proč by měli platit další večeře? Proč by měli volat? Snažit se být vtipní? Proč by se měli obtěžovat a vymýšlet program na další schůzku? Zatímco kdysi jsme se do postele přes tohle všechno propracovávali, dneska v ní začínáme. Proboha proč? Vždyť je to jednoznačně k naší škodě.

Všechny ty řeči o tom, že je lepší prolomit ledy a zjistit hned, na čem jsme, takže nebudeme ztrácet čas na randění s někým, kdo to neumí v posteli nebo je třeba lenoch či sobec… no, já úplně nevím. Nepřipadá mi, že by se nacházení těch správných partnerů touhle sexuální otevřeností nějak zrychlilo nebo snad výrazně zjednodušilo. Jasně, užili jsme si. Ale – a na to už si musíte odpovědět sama – stačí to?

Zdroj: časopis Glanc, psycholog David Buss (Evoluce touhy, Praha: Dauphin / Volvox Globator) a výzkum Petra Weisse a Jaroslava Zvěřiny o sexuálním chování české populace, který provedli pro Sexuologický ústav

Související články