I když se to stále připomíná, stejně se mnoho lidí diví, že každý rok spousta pejskařů řeší zaběhnutého čtyřnohého mazlíka, protože se lekl petardy. Neodsuzujte je, může se to stát i vám. Někdo si řekne, že je ještě brzo na ohňostroj, takže poslední procházku v roce s psíkem zvládne. Ale pak jej překvapí nedočkavci s pár rachejtlemi. Někomu pejsek proběhne kolem branky, když otevře nečekaná návštěva. Výrazně hlučná střela vybudí v psovi chování, které u něj neznáte. Zdánlivě gaučový povaleč najednou přeskočí plot nebo si najde místo, kudy se protáhne. I když si myslíte, že máte zvíře zabezpečené, novoroční překvapení může nastat.

Nevystavujte psa stresovým situacím

Jestli se musíte jít projít s pejskem, mějte jej na vodítku. I kdyby to bylo v sedm hodin večer, nikdy nevíte, koho potkáte. Někdo se rozhodne odpálit pár petard, ačkoli do té doby byl klid. Psovi upevněte postroj a obojek, aby se nevysmekl. Vyděšené zvíře bude ve strachu nekontrolovatelné, takže bude doslova dělat psí kusy a vy jej pak nechytíte. Zároveň bychom vás ale chtěli upozornit, abyste vůbec zvážili delší procházku. I když psa ukočírujete na vodítku, chození v prostředí, kde létají rachejtle pro něj bude stejně stresující.

Omezte pobyt venku na minimum

Pokud je to nezbytně nutné, je lepší držet se s psíkem u domu a nechat jej vykonat nutnou potřebu, nikoli se procházet půl hodiny, aby si jen značkoval. Je váš pejsek zvyklý být venku, kde má i boudu? Pusťte jej alespoň za dveře, vždyť je to kamarád. Přece jej nenecháte venku, aby se bál. Máte-li psí podložku, tedy zvířecí toaletu, je ideální, když půjde pes vykonat potřebu na ni.

Přivřete oči nad tím, pokud něco udělá i mimo vyznačené místo. Zvíře je na vás závislé, a i když je to váš ochránce, před bouřlivými oslavami nového roku byste jej měli bránit vy. Pes umí kousat, škrábat, trhat, ale jeho citlivá ouška se neumí bránit nepřirozeně hlasitému hluku.

Buďte s ním

Pes je parťák, takže bude nejlepší, když budete s ním. Někde jej zabavte, aby tolik nevnímal rány za dveřmi a okny. Můžete pustit hlasitěji rádio nebo televizi. Vezměte v potaz, že pes může hluky z okolí vnímat a nervozitou třeba i něco rozbít. Proto na něj dohlížejte a netrestejte jej, když uvidíte, že něco poničí v důsledku stresu. Tím jej neuklidníte. Naopak. Situaci ani neřešte tak, že psa zamknete doma a půjdete si užít ohňostroj. Alespoň jeden člen rodiny by měl zůstat se zvířetem doma. Příští rok se prostřídáte.       

Dny poté

Vaše „mise“ nekončí ani následující dny. Až budete chodit na vycházky, dívejte se pod nohy. Na chodnících nebo v trávě se můžou nacházet zbytky petard, které stále mohou explodovat. Myslete i na to, že jsou mezi námi cizinci, kteří slaví svátky později. Například dle pravoslavných tradic se Vánoce konají v noci ze 6. na 7. ledna, začátek nového roku může připadat na 14. ledna. Proto se ohňostroje tolerují i v těchto dnech.     

Když už se pes ztratí

Může se to stát každému. Pokud se pejsek zaběhne, logicky se jej vydáte hledat. Choďte po trase, kterou se psem procházíte pravidelně. Je dobré mít někoho na místě, kde se pes ztratil. Naši mazlíčci mají totiž tendence se vracet tam, odkud utekli. Samozřejmě se zvíře může vrátit i domů, když zná cestu.

Vylepte letáky s fotografií pejska a vaším kontaktem. Lidé jsou všímaví a mohou si pobíhajícího zvířete všimnout. Dejte také informaci o ztrátě do různých skupin na sociálních sítích. Zaměřte se na profily, které se týkají obce nebo čtvrti, kde bydlíte. A samozřejmě mohou pomoci i stránky, jež se zaměřují přímo na ztracená zvířata. Klidně oběhněte nebo obvolejte útulky. Stejně tak je dobré, když má pejsek obojek, na němž je kontakt na vás. Tyto pátrací akce končí většinou šťastně, jen to déle trvá, protože zvíře je zmatené a nejedná tak, jak jsme zvyklí.

Zdroj: iGlanc.cz, Four Paws, Sploot Vets

Související články