Řeší to ženy i muži. Stráví notnou dob vedle toho druhého, a i když je partner citově i jinak trápil, odpoutat se není snadné, pokud tam stále je ta láska. Ten cit, který představuje růžové brýle, jež umí zahladit stopy emocionálních i fyzických facek. Někdy to nemusí být takové drama, přesto i v případech, kdy vám partner neublížil, stojí za zvážení, zda do toho půjdete znovu. Jak a kde začít?

Návrat po rozchodu? Toto si ujasněte

Vrátit se k tomu druhému znamená, že si položíte několik zásadních otázek a napíšete si pro a proti. Zdá se to jako banalita, ale pomůže vám to vidět klady a zápory černé na bílém. Vizuální znázornění má silnou moc.

  1. Proč jste se rozešli? Jeden důvod se najde málokdy, ovšem je tzv. poslední kapka. Něco, čím partner překročil hranice toho, co jste ochotni tolerovat. Udělal to. Je to pro vás velké zklamání, nebo přimhouříte oko?
  2. Můžete mu ještě věřit? To je zásadní moment. Pokud stále budete ve střehu a čekat na to, co zase kdy vyvede, je to špatně.
  3. Nebudete mu nic vyčítat? Další fáze, přes kterou je těžké se překlenout. Když se podívá směrem, kudy jde zrovna nějaká žena, vyčtete mu, že vás opět podvede? Pokud nebude souhlasit, že společně koupíte pračku, připomenete mu, že vás kdysi dostal do finančních trablů? Je to těžké, ale pokud se rozhodnete to znovu zkusit, zahoďte minulost. Byť byste byli v právu. Vztahu vytahování kostlivců ze skříně nesvědčí.
  4. Chcete na vztahu pracovat? Ať jste spolu první týden, rok, 20 let s rozchodovou pauzou, na vztahu se musí pracovat vždy. Jinak stagnuje a rutina je zabiják partnerství.

Protiklady jsou nejlepší partneři

Muž a žena jsou jako jin a jang. Dva subjekty, které ovšem jen spolu tvoří dokonalý kruh. Protiklady se přitahují, také se rozčilují. Tím vznikají třenice. Zlobíte se, že partner není stejný jako vy? V pořádku, potřebujete někoho, kdo je jiný a doplní vás. Zvedne vás tam, kde si vy už nevěříte, optimalizuje vaše nedostatky svými přednostmi. Dva různí lidé spolu nemohou ve všem souhlasit, nemohou mít stejné touhy a práh bolesti, ale právě to je dělá silnější, když se posouvají společně.

Musíte spolu (ne)souhlasit

Možná vás napadne, že logicky stejní lidé budou souznět. Dovolte nám připomenout hlášku z klasiky české kinematografie s příznačným názvem Hodíme se k sobě, miláčku? „To je šílený. Jsme oba tak stejný, ale tak strašně stejný, že se to snad nedá vydržet,“ naříká si Jana Brejchová. A má pravdu. Pokud si partneři pojedou stejnou linii, neposunou se, budou si i konkurovat a hlavně, ubije je nuda.

Hranice zdravosti vztahu je tam, kde spolu lidé dokážou (ne)souhlasit. Co je třeba mít sladěné, jsou životní cíle. Zdraví partneři jsou jako koleje. Jedna kolej ale nemůže směřovat doleva a druhá doprava. Vztah pak vykolejí. Každá cesta má společné protnutí a případná výhybka je jen zkouška, zda vás to nevykolejí.

Odborník radí: Někdo třetí vám pomůže získat nadhled

Takže k tomu návratu. Musíte chtít oba. Nejen, že si to řeknete. Slova nejsou činy. Podvedl vás? Musíte mu znovu věřit, pokud chcete prožít plnohodnotný život ve spokojeném vztahu. A protějšek? Ať se snaží. Ať nenosí květiny jen první čtvrt rok. Ať dává najevo svůj zájem, opečovává vás. Neuhýbá před problémy. Ať to vyřkne. Zejména u mužů je silné gesto něco říci do očí. Nepřemýšlejte nad tím, co by kdyby. Nebudete kompletně šťastná/šťastný, budete pochybovat a nedůvěra vašeho partnera zlomí a možná odežene.

Někdy je dobrý jakýsi detox. Očista duše i srdce. Americký psycholog, doktor Guy Winch ve své knize How to Fix a Broken Heart mimo jiné radí, promluvit si s odborníky. S někým, kdo je nezaujatý. Člověk, který má zkušenosti s pomocí v jiných vztazích, zažil mnoho rozchodových vzorců a hlavně sám jedná bez emocí, takže vás přirozeně navede na cestu, kterou se máte vydat vy.   

Co je štěstí ve vztahu?

Mluvte spolu o všem. I o tom nepříjemném. Už jste se poučili, měli jste pauzu, takže víte, co už nechcete zažít. Nedělejte stejné chyby. Vidíte, že protějšek uhýbá? Nestaví se k problémům čelem? Pozor na to. Také si ujasněte, zda se přes zásadní problém, kvůli němuž jste šli původně od sebe, přenesete. Můžete si přečíst spoustu rad, vsugerovat si, co máte dělat, ale mysl si nedá říct. Někdy je lepší to nezkoušet znovu, pokud vnímáte, že se budete stejně trápit. Není totiž důležité udržet si vztah s někým, o kom si myslíte, že je pro vás nejlepší, protože je pohledný, máte spoustu společných zájmů, děti, rozesměje vás. Udělal-li ten člověk něco, co vás ranilo natolik, že někde uvnitř vás bude stále něco hlodat a vy budete občas o samotě přemýšlet, co zase přijde a rozbije váš vztah, nemá to smysl. Smysl dokonalého vztahu není vysnít si ho, ale být v něm reálně šťastný.    

Co by vás dalo s partnerem znovu dohromady?

info Hlasování bylo ukončeno.
Určitě by to byla láska. 29 %
Děti, na nich záleží především. 24 %
Nechci být sám/a. 18 %
Nic. Když se jednou pro něco rozhodnu, není cesty zpět. 12 %
Jiný důvod. 18 %
Hlasovalo: 17

Související články