Návrat z dovolené je jako požehnání i prokletí zároveň. Na jednu stranu máte za sebou relax, dobrodružství, nové zážitky, chutě, ale na druhé straně se nakonec stejně musíte vrátit do reality a začlenit se do chodu každodenního života. Ať už jste právě prožili týden na pláži nebo v horách, je to náročné, plné smutku, děsu a nostalgie. Vzduch je tady najednou těžší, ulice a nebe šedivé, a většinou je doma i větší zima. Dokonce pro to existuje výraz ”post-vacation blues”, tedy taková podovolenková depka.

Den volna navíc

Jestli se vracíte v pátek nebo v sobotu, máte před sebou automaticky minimálně den volna k dobru a to je skvělé. Často říkáme, že bychom po dovolené potřebovali ještě další dovolenou. Považujte tuhle chvilku k dobru za požehnání. Nemusíte hned brzy ráno vstávat, nasazovat zběsilé tempo, dovolte tělu, aby se vzpamatovalo. Jestliže se vracíte uprostřed pracovního týdne, hoďte si tam ještě jeden den dovolené navíc. Nebude ten dopad tak drtivý.

Objednejte si jídlo

Na cestách obvykle moc nejíme, většinou spíš něco lehkého. Pak přijdete domů, lednice i spíž prázdná. Co teď? Přece nepojedete okamžitě na nákup a pak vařit. Žijeme přece v moderní době, tak toho využijte. Objednejte si jídlo, nějaké dobré, klidně nezdravé, ať trochu zaplácnete ten smutek. Určitě vás to bude svádět dát si něco typického pro destinaci, z níž jste se právě vrátili, ale tady buďte opatrní. Je velmi pravděpodobné, že vás čeká zklamání, zahraniční pochoutky umí málokde udělat tak, aby chutnaly opravdu autenticky.

Špinavé prádlo? Počká!

Jestli vám to udělá radost a jedině tak bude mít dušička pokoj, vybalte si kufry hned, zapněte pračku, ať na vás ty smutné tašky v obýváku nekoukají. Na druhou stranu, prádlo i kufry už nikam neutečou. Samozřejmě není dobré nechávat v taškách mokré ručníky, plavky a hodně znečištěné prádlo, to určitě vyndejte hned, ale jinak vám nikdo nemůže vyčítat, že jste domácí práce odložili na neurčito.

Udělejte si hezký večer

Přestože jste odpočívali na dovolené, nepodceňujte sílu odpočinku po návratu. Mozek se ty předchozí dny přepnul do ”holiday” módu, nebuďte na něj přísní. Hoďte nohy nahoru, dejte si to dobré jídlo, co vám někdo dovezl až ke dveřím a pusťte si film. A před prvním dnem v práci se pořádně prospěte.

Práci zatím neřešte

Ideální je ve stresu už neodjíždět. Zbytečně vám to ukrádá dovolenou a spíš se budete děsit návratu. „Musí být fantastický pocit, když se vám před dovolenou podaří dokončit úplně vše a odjíždíte s čistou hlavou, ale mnohým z nás se to nestává. Naučila jsem se, že moje práce není nikdy hotová a beru to tak, nestresuje mě, že jsem všechno nestihla, vím, že jsem udělala všechno, co šlo, a že budu pokračovat, až se vrátím. Práce není sprint, je to běh na dlouhou trať,“ říká například ředitelka technologické firmy Gabriela Teissing.

Pokud jste po očku nekoukali do emailové schránky během volna, nejspíš teď přetéká ve švech. Ať se vám lépe usíná, mrkněte do ní, ale na poštu zatím nereagujte, dopřejte si ještě ty poslední chvíle, než do toho zase naplno vpadnete. „Nejsem typ člověka, který se snadno přepíná z jedné aktivity na druhou, a to se týká i přechodu z dovolené do práce,“ dodává Teissing. Máte to také tak, nebo raději strhnete tu náplast?

Naplánujte další dobrodružství

Když něco pěkného skončí, pomůže mít něco dalšího, na co se můžete těšit. Začněte klidně vymýšlet další dovolenou, ale postačí i cokoliv menšího. Naplánujte si víkend na Moravě, babí léto je pro to jako stvořené, kupte lístky na koncert nebo do divadla, začíná nová sezóna.

Zdroj: iGlanc.cz, Creative Dock

Související články