Zatímco ve Finsku jsou děti údajně nejchytřejší, v Nizozemsku vyrůstají děti nejšťastnější. V čem to vězí, že právě tento stát se v podobných průzkumech pravidelně umisťuje na prvním místě? Život je zde hodně odlišný a v mnoha věcech pokrokový. Nedá se říct, že by tady vše bylo dokonalé, ale co se týče výchovy a přístupu k rodině, praktikují věci jinak a zřejmě lépe. Dětská psycholožka pracující v Nizozemsku se zamyslela nad tím, jak zdejší rodiče vychovávají ”nejšťastnější děti na světě” – a ledacos můžeme aplikovat i do výchovy českých dětí.
1. Nikdy nevozí děti do školy autem, když můžou jet na kole
Nizozemsko má infrastrukturu přizpůsobenou jízdě na kole a na kole se tady jezdí za každého počasí, klidně v dešti. K tomu rodiče vedou i své děti, které tak mají nejen přirozeně víc pohybu na čerstvém vzduchu, ale také se učí, že ať už je v životě potkají jakékoliv překážky, dokážou je překonat. Učí je to zároveň samostatnosti. „V době, kdy mají děti okolo 9 nebo 10 let, jim většina rodičů dovolí jezdit samotným na kole do školy nebo ke kamarádům. Tato svoboda a důvěra pomáhá mladým lidem vyvinout se v samostatné, soběstačné a sebevědomé dospělé,” říká dětská psycholožka Veronique van der Kleij.
Ani Nizozemsko nebylo vždy stvořené pro jízdu na kole. Rozvoj země a nárůst platů po 2. světové válce zde vedly k tomu, že si lidé mohli dovolit kupovat drahá auta. Ulice ve městech motorizovaly, jenže masivní nárůst automobilové dopravy začal být neúnosný a enormní počet úmrtí na silnicích vedl k tomu, že obyvatelé neváhali protestovat a země se začala přetvářet v podobu, jak ji známe dnes. Takže kdybychom o to hodně usilovali, i u nás můžeme začít budovat více ”cyklo-přátelské” prostředí.
2. Nikdy nepracují více než 40 hodin týdně
Musíte pochopit, že ačkoliv má Nizozemsko pověst liberální země s tolerancí k sexu, drogám a alkoholu, žijí zde ve skutečnosti poměrně ”konzervy”. Je to společnost lidí milujících domov, pro které je dítě středem zájmu. Tři roky stará studie ukázala, že Nizozemci jsou mistři v pracích na částečný úvazek. V průměru pracují 29 hodin týdně, takže jim logicky zbývá víc času na sebe, ale hlavně na děti.
Největší úlet je takzvaný ”tatínkovský den”, díky němuž otcové nemusejí jeden den v týdnu do práce a namísto toho jsou spořádanými rodiči. Nizozemští otcové, zejména ti, kteří mají doma velmi malé děti, věří v rovnocennou roli při výchově dětí a domácích pracích a ukazuje se, že na vývoj dětí má více času stráveného s oběma rodiči pozitivní vliv. Na druhou stranu se samozřejmě nedá tvrdit, že by tady vše bylo dokonalé. Například maminky mají nárok jen na tři měsíce mateřské dovolené a rodičovská je ještě kratší.
3. Nikdy nedohlíží na děti přespříliš
Nizozemské děti jsou odmalička vedeny k tomu, aby zkoumaly své okolí, věřily si, a když spadnou, tak je potřeba oprášit kolena a zase vstát. Z toho důvodu tady na dětském hřišti často spatříte situaci, kdy děti běhají, lezou a padají, zatímco rodiče si o kus dál v klidu povídají. Nechápejte to špatně, o své děti se starají rádi, jen jim neustále nedýchají za krk. Zároveň větrem zocelené místní maminky nedělají nic, co jsou jejich děti schopné úměrně svému věku udělat samy. Čímž opět podporují jejich samostatnost.
4. Záleží jim na společném stolování
Už jsme zmiňovali, že tady se cení domov – a odráží se to i na více místech. „Holandští rodiče si dávají záležet na tom, aby se rodina každý den aspoň jednou sešla společně u jídla,” prozradila psycholožka. V tento čas si spolu všichni povídají a sdílí, jak se měli.
5. Nikdy neříkají, že rodič má poslední slovo
Já jsem rodič, jenom já vím, co je pro tebe dobré, a jenom já mám pravdu. Já, já, já. Na to se v Nizozemsku nehraje. Zdejší rodiče usilují o to, aby se jejich děti cítily viděné a slyšené. Proto je například zapojují do rozhodovacího procesu, jakmile se naučí komunikovat. „Díky tomu se děti učí vyjednávat a stanovovat si osobní hranice už velmi malé. Když se budeme svých dětí ptát na jejich názory a skutečně jim naslouchat, je pravděpodobnější, že si vypěstují pocit, že mají hodnotu,” vysvětluje Veronique van der Kleij.
Tabu nejsou ani diskuze o tématech jako sex, drogy nebo gender. „Chápeme, že přijmout naše děti takové, jaké skutečně jsou, je to, co skutečně potřebují, aby z nich vyrostli sebevědomí, šťastní a vyrovnaní dospělí.”
6. Nikdy nepodceňují rutinu
Nizozemským rodičům se doporučuje, aby dětem od narození poskytovali tři věci: "rust, reinheid, regelmaat". Znamená to odpočinek, čistotu a pravidelnost. Jasně stanovený denní rozvrh vnáší do života dětí jistotu a stabilitu. Díky tomu se cítí bezpečně a je jim příjemné objevovat neznámé. Tato forma rodičovství je často spojována s pozitivním vývojem dětí.