Sice je ohromná výhoda, že tady nemusíme platit školné jak někde na Harvardu, ale i tak představuje život vysokoškoláka pro celou rodinu značnou finanční zátěž. Většina studentů proto nemůže spoléhat na to, že poběží za maminkou, jakmile bude potřebovat založit, rodinná kasa není bezedná. Je normální, že život na vysoké škole se vyšplhá měsíčně i přes 10 000 Kč. O případném školném nemluvě. Úsporná řešení nedokážou tento rozpočet vynulovat, ale přinejmenším ho zkrotit.

Bydlete na koleji

Ceny bydlení jdou nahoru, inflace a přemrštěná cena elektřiny se dotkla i bydlení na kolejích. Přesto vás koleje stále vyjdou levněji než třeba pražský nájem se zálohami na energie, i kdybyste si u někoho pronajali byť jen pokoj. Pro příklad, jednolůžkový pokoj na kolejích Univerzity Karlovy stojí od letošního července od nějakých 150 do 200 Kč, s vlastním sociálním zařízením je to cca 240 Kč. Takže i když už nejsou ceny jako dřív, stejně se o koleje každoročně svádí boj, takže musíte mít ostré lokty.

Jídlo od maminky

Berte to s nadsázkou, ale když vám bude chtít maminka přibalit o sklenici guláše navíc, berte ho všemi deseti a žádné ofuky. Na jídle se dá utratit majlant, ve větších městech obzvlášť, proto se každá porce zadarmo počítá. Jasně že ten avotoast chutná mnohem líp než tukový rohlík se šunkou, ale nemůžete všechno utratit za instagramové snídaně. To stejné platí o kafíčkách za stovku, absolutně se to nevyplatí.

Neváhejte využít stravování v kolejní menze, a když se naučíte vařit, tím lépe pro vás. Je to navíc vlastnost, kterou oceníte i v pozdějším životě, takže hurá na kulinářské experimenty. Neznamená to, že musíte v kuchyni strávit nejlepší roky života, takové kuře s rýží je hotové za pár minut.

Až se trochu skamarádíte s ostatními studenty, možná zjistíte, že se mezi vámi nachází zapálený kuchtík. Co takhle se dohodnout, že za finanční obnos občas uvaří i pro vás? Nebo zkuste myšlenku sdíleného jídla na koleji rozjet ve velkém.

Žádné panáky

Party a večírky, konečně ten nespoutaný studentský ”lajf”! Asi těžko vám teď budeme vysvětlovat, že alkohol je vlastně šíleně nezdravý a měli byste se ho vzdát. I když, nepít začíná být moderní. Pořád ale platí, že alkohol v nočních klubech je mnohonásobně dražší, než si koupit celou lahev v obchodě. Zejména pokud patříte mezi takové ty pařmeny, kteří musí každému v dobré náladě hned kupovat panáka. S takovou byste zbytek měsíce zůstali jen o suché kůrce. Večírky v klubu snižte na minimum, když už musíte, opijte se raději třeba u někoho na bytě. A nerušte sousedy.

Větší je lepší

Nedá se to říct o všem, ale z dlouhodobého hlediska se vám vyplatí vše kupovat ve větším. Velké balení masa, rýže, šampon XXL, velké balení toaletního papíru a tak dál.

Učebnice

Ne že hned poběžíte nakoupit nové, voňavé učebnice. Nejdříve si zjistěte, které opravdu potřebujete, poradí vám studenti vyšších ročníků. V opačném případě by to byly naprosto vyhozené peníze. Přidejte se do facebookové skupiny dané školy, dost možná tam narazíte na bazar učebnic (někteří studenti je budou mít téměř netknuté), zeptejte se známých, půjčte si je v knihovně.

Na pozoru buďte v případě, že už se jedná o knihu staršího vydání, občas jde jen o drobnosti, ale také v ní mohou být neaktuální informace. Učitelé vás na to obvykle rádi upozorní, proto dávejte pozor na přednáškách.

TIP: V některých případech stačí učebnice i v PDF formátu na notebooku, ty bývají zpravidla levnější než tištěné verze. Pak si můžete učebnici od nějakého dobráka rovněž okopírovat. Je to trochu prasárna, ale kolikrát i to vyjde levněji a studentský život si holt žádá extrémní řešení.

Hledejte slevy

Možná jste se doteď smáli vašim rodičům a babičkám, jak rentgenovým pohledem sjíždí slevové letáky, sbírají kupónky a bodíky. Teď je potřeba zatnout zuby a naučit se tohle umění od nich. Ne nadarmo se říká „chudý jako student”. Než půjdete na nákup, podívejte se, kde mají co v akci, případně si rovnou naplánujte co budete vařit podle toho. A hlavně nechoďte na nákup hladoví.

TIP: Plánovat si jídla dopředu se obzvlášť vyplatí, předejdete tím plýtvání a vyhazování potravin, které jste nestihli sníst (tuhle vlastnost rovněž oceníte, až povedete spořádaný rodinný život).

Studentské slevy

Vaše studentská léta jsou poslední roky, kdy můžete bezelstně využít svůj věk na získání slevy. Další taková možnost se vám naskytne až v důchodu. Takže si obstarejte všechny možné slevové karty (nejznámější ISIC) a pak už stačí jen nastudovat, kde všude platí.

Nejlépe po svých

Taxíky a vlastní auta jsou pro dospělé lidi, co mají stálý příjem, vy jste student a potřebujete ušetřit. Nejlevnější a nejzdravější je chodit po svých, ale ne vždy to je reálné a v zimě je to také dost nepříjemné. Pak můžete jezdit na kole anebo MHD.

Ne, radši hotovost

Potíž karty je v tom, že z ní peníze mizí tak nějak rychleji. Jak nedržíme finanční obnos v ruce, skoro si připadáme, že platíme vzduchem. Ale zdání klame. Peníze odchází z vašeho účtu při každé transakci. Co takhle si vždy na začátku týdne vybrat takový obnos, který chcete a můžete si dovolit utratit, jak se bude ztenčovat, schválně, jak začnete být ohledně úspor vynalézaví.

Mějte přehled

Když opustí student rodinné hnízdo, kde mu všechno servírovali a platili rodiče, těžko máte přehled o tom, jak vysoké jsou výdaje za bydlení, jídlo či zábavu. Veďte si tabulku a zorientujete se hodně brzy. Díky tomu zjistíte, kde utáhnout opasek až půjde do tuhého.

Nějaká práce je lepší než žádná

Brigáda ke studentskému životu patří a pokud si najdete přivýdělek v oboru, který studujete, vyděláte na tom dvojnásob. Až vylezete ze školy s čerstvým titulem, jak se praxe bude najednou hodit. Brigáda je rovněž skvělý způsob, jak si například udělat nové kamarády v cizím městě a jak přijít na jiné myšlenky.

Zdroj: iGlanc.cz, Jak se rychle naučit

Související články