Já jsem čas a utíkám ti

Čas nezastavíš. Klišé, ale pravdivé. Není nic horšího, než dokola prohrávat boj se střelkou hodinových ručiček. Navíc v době, kdy je tolik možností, příležitostí a mnoho z nás má k péči o rodinu i dvě zaměstnání, protože účty jsou drahé. Co teprve v případě, že k tomu máte i děti nebo společenský život? A ještě hůř, když obojí. Tak to hodně štěstí.

Nejste k ničemu, jen si toho nakládáte moc

Uvědomujete si, co všechno musíme stihnout během 24 hodin? Že potřebujeme skloubit práci, péči o domácnost, děti, partnera. Sotva nám zbyde čas jen pro sebe, třeba na cvičení nebo na masáž. Je to náročné, a přitom se to od nás očekává tak trochu automaticky. Když to nezvládáme, připadáme si k ničemu, myslíme, že neděláme dost, nejsme dost dobré, jsme špatné. A mezitím jen čekáme na život. Až zítra, až budu mít víc času.

Chce to dobrý time management

Pojem time management už jste možná někdy slyšeli. V překladu to doslova znamená řízení času. A ten řidič jste vy. Záleží totiž jen na vás, jak oněch 24 hodin denně využijete. Máte na výběr. Buď si budete věčně stěžovat, že nic nestíháte, anebo se odpíchnete od následujících bodů.

  1. Co nepočká, to udělejte hned. Odkládání důležitých věcí vás leda zdržuje a stresuje ještě víc. Není nic lepšího, než jít spát s prázdnou hlavou.
  2. Myslete na sebe. Bez kvalitního odpočinku nikdy nedosáhnete kýžených výsledků. Tím nemám na mysli jen spánek, ale také čas na rodinu a své blízké, osobní rozvoj a prostor na koníčky.
  3. Důležité, ale nehoří to. Běžný pracovní i osobní život zahrnuje činnosti, které je potřeba udělat, nicméně svět se nezboří, pokud si dáte načas.
  4. Zbytečná životní vata. Máme tendenci se (možná i nevědomě) zahlcovat věcmi a informacemi, co k životu vůbec nepotřebujeme. Přehrabujeme se reklamními letáky ve schránce, nechtěnými maily, prokrastinujeme, lelkujeme. Přitom nic z toho. Tohle všechno musí pryč. Jen doslova ztrácíte čas.

Důležité poznámky a nápady si zapisujte. Na papír nebo do mobilu. Ušetří vám to další plánování času. V neposlední řadě si kolem sebe vytvořte příjemné a čisté klima.

Sestavte si plán

Když už budete umět vypíchnout z ”to do” listu co je důležité, a co počká, sestavte si plán, například vždy na jeden týden. Kromě toho, že díky němu na nic důležitého nezapomenete, lépe si uděláte obrázek o tom, zda jsou vaše cíle vůbec zvládnutelné. Na základě toho pak můžete některé úkoly delegovat třeba s partnerem, prarodiči nebo zkrátka ubrat. Vy sama budete i více v klidu, když všechno uvidíte černé na bílém.

Řekněte si o pomoc

Delegování úkolů je obzvlášť důležité. Nemusíte být na všechno sama. Už roky s covidem nám ukázaly, že jestli máte mobil a internet, zvládnete všechno na světě. Kurýr vám doveze nákup, div ho za vás nevyskládá do lednice. Online čištírna vyzvedne špinavé oblečení, druhý den ho doveze zpátky beze skvrn. Jsou lidé, kteří za vás vyvenčí psa, uklidí byt zatímco vy jste v práci nebo na dětské besídce.

Samozřejmě každá služba stojí peníze a ne každý si může chůvy a paní na úklid dovolit. Od toho jsou tu pak vaši příbuzní, přítel, manžel, děti (pokud už jsou dostatečně staré na určité činnosti). Organizace času je věc, s níž denně bojujeme, a přitom se občas tak zarputile bráníme učinit svůj život jednodušším. Přestaňte prosbu o pomoc vnímat jako slabost. Dejte času šach mat.

Buďte praktická

Spontánní chování si nechte na volný čas. Péče o domácnost a rodinu vyžaduje promyšlené jednání, pakliže vám nemá zabrat víc času, než je nutné.

  • Když už budete u toho plánování, naplánujte si jídla a udělejte jeden velký nákup. Místo abyste pokaždé cestou z práce vymýšlela, čím rodinu dneska nakrmíte a dokupovala chybějící suroviny.
  • Vařte na několik dní dopředu. V zahraničí pro to existuje výraz ”meal prep”. Za minimum času navaříte pro celou rodinu na delší dobu, místo toho, abyste každý večer trávila u plotny.
  • Stanovte si prací a uklízecí dny. Vyhnete se tak třeba neustále plným košům prádla, které čeká na vyžehlení a složení.

Nechyťte se do sítě

Sociální sítě jsou obrovský žrout času. Žerou ho nejen dětem, ale i vám. Určitě už jste se někdy přistihla, že v posteli koukáte do mobilu a najednou je hodina pryč. Je to hlavně nikdy nekončící tok informací, fotek a videí, takže je pořád na co koukat. Uvědomte si, že ono vám nic neuteče a raději ten prostor věnujte něčemu smysluplnějšímu. Budete mít i lepší sebevědomí.

Zdroj: iGlanc.cz, Pigy Máma, Mind Tools

Související články