Ve snaze dosáhnout všeho – úspěchu v práci, finanční stability, zdraví, času na rodinu, koníčky a relaxaci – určitě i vy často narážíte na neviditelného nepřítele, kterým je nedostatek času. Ačkoliv většina z nás netrpí hmotnou chudobou, paradoxně se stáváme oběťmi chudoby časové. Ta postihuje stále větší počet lidí, a to nejen ve vyspělém světě.

Časová chudoba: Novodobý fenomén

Časová chudoba je stav, kdy máme příliš mnoho povinností a příliš málo času. Přestože materiální bohatství roste, kvalita života stagnuje nebo dokonce klesá. Podle Cassie Holmesové, profesorky na Anderson School of Management, je časová chudoba definována jako pocit, že nemáte dostatek času na to, co potřebujete nebo chcete udělat. Tento problém však není jen otázkou nedostatku volného času – časová chudoba má závažné dopady na fyzické zdraví, mezilidské vztahy a pracovní výkon.

Výzkumy ukazují, že ti, kteří se cítí být chudí na čas, zažívají nižší míru štěstí a vyšší míru úzkosti, deprese a stresu. Prožívají méně radosti. Méně se smějí. Méně cvičí a jsou méně zdraví. Jejich produktivita v práci je nižší. Častěji se rozvádějí. Časový stres má dokonce na štěstí silnější negativní vliv než nezaměstnanost.

V pasti peněz a společenských očekávání

Jedním z hlavních důvodů, proč se necháváme vtáhnout do koloběhu nestíhání, je přesvědčení, že větší výdělek znamená vyšší kvalitu života. Přitom studie ukazují, že lidé, kteří jsou ochotni obětovat část svých příjmů ve prospěch volného času, mají kvalitnější vztahy, jsou šťastnější a méně ve stresu.

Ti, kdo se s časovou chudobou potýkají obzvláště silně, jsou rodiče. Například ve Spojeném království mají rodiče s dětmi mladšími 15 let v průměru o 14 hodin týdně méně volného času než ti, kteří žijí sami – a podobně to bude jistě i u nás v Česku. Matky, které nemají podporu v rodině, ve školkách a další pomoci či podpoře, jsou obzvláště zasaženy časovým tlakem a ocitají se v cyklu ekonomické a sociální chudoby.

Zákeřné behaviorální faktory

Jak to ale změnit? Proč je to pro mnohé z nás tak těžké? Možná vás ovládá přesvědčení, že být zaneprázdněný znamená vyšší status. Mnozí se také cítí provinile, pokud utrácejí peníze za služby, které jim ušetří čas – jako by přiznali, že nejsou schopni zvládat běžné činnosti. Dalším faktorem může být i naivní víra, že v budoucnu budeme mít času více. Tento klam nás často vede k tomu, že si nenecháme prostor na odpočinek v přítomnosti.

Technologický paradox

Technologie nám měly život usnadnit a ušetřit čas. Paradoxně nás však ještě více zahlcují. Notifikace, e-maily či sociální sítě neustále narušují naši koncentraci a rozbíjejí čas na drobné útržky. I když jde o drobná vyrušení, postupně nám znemožňují efektivně pracovat i relaxovat. Výsledek? Stres a pocit přehlcenosti.

Jak se z časové chudoby vymanit?

Prvním krokem je plánování volného času. Spontánnost sice láká, ale pečlivě naplánované aktivity umožní smysluplněji využít volné chvíle. Aktivní odpočinek jako procházky nebo sport přináší více radosti a uvolnění než pasivní sledování televize. Navíc plánováním předejdete pocitu, že vám čas proklouzl mezi prsty a vy jste ho promarnili.

Zkuste také investovat do služeb, které čas šetří. Je vám líto dát peníze za pomoc s úklidem, protože to přece zvládnete sami? Co ale dalšího ještě „musíte“ zvládat? Nechte si pomoci a najděte si paní na úklid, využívejte online nákupů nebo sežeňte někoho, kdo vám pomůže s venčením psa či s dětmi.

Velkou roli hraje také efektivní využití času při dojíždění. Trávíte-li hodně času na cestě do práce, zkuste tento čas smysluplně využít – například čtením knihy, poslechem podcastů nebo vyřizováním pracovních úkolů. Velkou úsporu času a vyšší produktivitu vám také může dopřát flexibilní pracovní doba, možnost home office nebo využívání veřejné dopravy.

A když víte, že nestíháte, nebojte si říct si o více času. Většinou to není problém. Máte strach z toho, že budete vypadat nekompetentně? Zkuste se zaměřit více na plánování a pokud v tom háček není, jednoduše si vyjednejte se svým šéfem lepší podmínky. Snížíte svůj stres a zlepší se i kvalita odvedené práce.

Rovnováha mezi časem a penězi

Ať už se rozhodnete investovat více do času nebo peněz, cílem by měla být rovnováha. Štěstí ale pramení z času, který věnujete sami sobě, svým blízkým a aktivitám, které vás naplňují, ne z výše částky na bankovním účtě. A i když změna samozřejmě není snadná, stojí za to!

Zdroj: iGlanc.cz, Harvard Business Review, Welcometothejungle.com, BBC, Time

Související články