Čím dál častěji se objevují informace o tom, že pachy mohou naše výkony zlepšit a ovlivnit myšlení i jednání. Lidé vystavení vůni, která se jim líbila, prý řešili pracovní problémy lépe a vykazovali vyšší sebedůvěru. Dobrá nálada zároveň přispívala k větší kreativitě a ta zase k lepším výsledkům. 

Citrón proti překlepům

Osvědčený nástroj pro zvýšení produktivity máme doma nejspíš všichni. Citróny jsou jedním z nejoblíbenějších prostředků na povzbuzení. Zachrání vás například po vydatném obědě, kdy budete mít pocit, že váš mozek zůstal na dně talíře. Inhalování citrónové vůně doporučuje také odborná aromaterapeutka Adéla Zrubecká pro osvěžení a na lepší koncentraci při práci.

Vůně úspěchu

Vůni máty peprné oceníte před náročným úkolem. Má neuvěřitelně povzbuzující účinek na mysl. Je to jako šálek kávy pro váš nos. "Vůně máty zvyšuje aktivitu v oblasti mozku, která nás ráno probouzí," říká americký psycholog Bryan Raudenbush pro Psychology Today. Máta peprná stimuluje myšlení, zlepšuje vaši paměť a zároveň osvěžuje. 

Zelený "povzbuzovač"

Když nechcete ztrácet čas zbytečnými chybami, sáhněte po rozmarýnu. Ten nejen krásně voní, ale také zlepšuje paměť a podporuje jasnou mysl. Rozmarýn nám podle odborné aromaterapeutky Adély Zrubecké dodává také novou energii a působí proti únavě.

Hřejivé objetí

Vyčerpání zas pomáhá překonat hřejivá vůně skořice. Zachrání vás, když se pracovní den vleče, mysl se začne toulat všude možně a efektivita práce pomalu klesá k nule. Vyhnout se tomu můžete například zapálením svíčky s vůní skořice. 

"Odbourávač" stresu

Pokud jste zahlceni stresem nebo přetížení seznamem úkolů, bude se vám hodit levandule. Její vůně je hotovým balzámem na nervy a dokáže uvolnit napětí. 
Levandule společně s rozmarýnem pomáhají snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu. Tato kombinace také dokáže bojovat proti únavě, což pomáhá lepšímu soustředění na úkoly. Levandule s bergamotem zase společně výrazně uvolňují napětí. 

Rafinovaná žádost

A úsměvná tečka na závěr. Když prý necháte kancelář provonět pečenými sušenkami nebo čerstvě praženou kávou, budete mít dokonce větší sklon pomoci cizímu člověku. Jestli tedy potřebujete vy něčí pomoc, už víte, co můžete vyzkoušet.

Do vzduchu i na spánky

Nejsnadnější a také nejoblíbenější způsob, jak nechat vůně pracovat v náš prospěch, je inhalace. "Můžete si rovnou přivonět z lahvičky vybraného éterického oleje nebo si naředěnou směs nanést pod nos a na spánky," popisuje Zrubecká. K provonění pracovního prostoru skvěle poslouží také difuzéry a aromalampy, do kterých stačí přidat několik kapek esenciálního oleje s vodou. Použít můžete také vonné svíčky nebo osvěžovače vzduchu na přírodní bázi. Při výběru éterických olejů ovšem vybírejte jen ty se stoprocentním přírodním složením a raději se vyhněte lahvičkám označeným pouze jako vonný olej. Jejich syntetické složení by vám totiž velkou službu neprokázalo.

Zdroj: iGlanc, odborná aromaterapeutka Adéla Zrubecká, scientificamerican.com, psychologytoday.com

Související články