Může za to uspěchaná a stresující doba plná tlaku a povinností, která nás nutí neustále hledat berličky. Malé každodenní podpory, díky nimž lépe zvládáme proplouvat životem. A když se teď dny neúprosně krátí a slunce je málo, je mnohem snadnější nechat se pohltit negací. Pokud jde o stres a úzkost, takový člověk je schopen pro úlevu udělat téměř cokoli. Klasické mechanismy zvládání nepříjemných situací jsou dechová cvičení, léky, terapie, změny životního stylu. Ale co takový nástroj, jako třeba prsten?

Krystaly na deprese i jako ochrana před zlými duchy

Odpradávna se lidé uchylují k léčivé moci šperků a minerálů. Pro mnohé kultury šperky nebyly jen ozdobou. Měly i duchovní přesah, fungovaly jako štít nebo pomáhaly léčit. Dodnes vkládáme své naděje a obavy do nejrůznějších amuletů a drahokamů. Možná teď na sobě máte svůj šperk pro štěstí. Šperky proti úzkosti – v zahraničí se jim říká anxiety jewelry – jsou vlastně pokračováním této starobylé tradice. Propojují estetickou krásu se snahou o zlepšení fyzického a psychického zdraví.

Příznaky a projevy úzkosti

Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu trpí úzkostnými poruchami přibližně 10 % populace. Mezi běžné příznaky úzkosti patří:

  • nervozita, neklid nebo napětí
  • pocity paniky, blížícího se nebezpečí
  • zvýšená srdeční frekvence
  • zrychlené dýchání (hyperventilace)
  • pocení
  • třes a chvění
  • pocity slabosti, únavy, mdloby
  • gastrointestinální problémy (průjem, zvracení)
  • potíže s ovládnutím obavy

Občasná úzkost a stres jsou normální. Můžeme být nervózní před pracovním pohovorem, před zkouškou, před prvním rande. Úzkostná porucha už je tak intenzivní stav, kdy iracionální obavy nebo strach narušují každodenní život. Ať už se potýkáte s každodenním stresem, nebo s něčím větším, v obou případech má smysl hledat způsoby, jak se s tím vyrovnat – a někteří se obracejí na šperky proti úzkosti.

Jak fungují šperky proti úzkosti?

Poprvé jste šperky proti úzkosti zaznamenali možná na TikToku ve formě prstenu. Ostatně tam se to radami na lepší a zdravější život jen hemží. Ale už z toho důvodu představa, že by vám od negativních stavů pomohl obyčejný kroužek, zavání šarlatánstvím. Prsten proti úzkosti je doslova prsten, jen je trochu vylepšený. „Může mít na sobě korálky, kterými lze na prstenu kutálet. Nebo má ve středu vsazený další pohyblivý kroužek, jímž se dá prsty točit,” popisuje šperk psycholožka Chivonna Childs. Na internetu najdete nejrůznější typy.

Právě v pohyblivých částech je skryta ona uklidňující podstata. Stačí takový prsten nosit a jakmile pocítíte úzkost, začnete rolovat korálky či otáčet pohyblivým kroužkem. „Jde o druh uzemňovací techniky, která přesměruje vaše myšlenky. Pomáhá to ke zklidnění sebe samého,” vysvětluje psycholožka. Šperk má za úkol vás rozptýlit od přemýšlení nad tím, co vás znepokojuje. Z toho důvodu se jedná o dobrou alternativu, která akutně podpoří vaše duševní zdraví.

Pokud chcete účinek zesílit, kupte si takový šperk, který se vám opravdu hodně líbí. Takový, co vypovídá něco o tom, kdo jste jako člověk. Rezonuje s vaším duchem. Může v sobě mít léčivý drahokam. K dispozici jsou různé kovy a vzory. Tyto šperky pomáhají také lidem, kteří se snaží zbavit návyků jako je kouření nebo kousání nehtů, protože slouží k odreagování a zabaví ruce.

Je to jenom prsten, není to lék

Z dlouhodobého hlediska se však nejedná o lék na příčinu úzkostných stavů. „Možná byste měli zvážit rozhovor s terapeutem nebo se svým lékařem,” nabádá doktorka Childs. „Můžeme mít různé typy úzkostí, které mohou přerůst ve fobie. Mohou přerůst v generalizovanou úzkost, kdy vlastně nevíme, odkud úzkost pramení, ale je nad rámec toho, co daná situace vyžaduje.“ Úzkostný šperk pomáhá, ale zpravidla neřeší problém. Jestli trpíte silnými úzkostmi, máte deprese, ocitáte se pravidelně v bezvýchodných situacích, promluvte si s odborníkem.

Spolu se šperky vám od úzkostí může ulevit také:

  • dýchací cvičení
  • krátká procházka na čerstvém vzduchu
  • meditace
  • zpomalit a soustředit se v mysli na jeden předmět nebo myšlenku
  • práce s afirmacemi – například si říkáte: „Má mysl i tělo jsou klidné. Nadechuji klid, vydechuji strach.”

Zdroj: iGlanc.cz, Cleveland Clinic, NZIP, My Well Being