Žít naplno. O tom slyšíme neustále a denně se o tom snažíme formou sociálních sítí své sledující přesvědčit. Jak jsme si samy zašly posedět na kávičku s knihou, jak jsme na výletě v přírodě, koupeme se ve vodopádu (s dalšími padesáti lidmi, kteří na fotce nejsou vidět), jak máme hezký život a tak dále. Ale kolik z nás opravdu upřímně žije naplno i mimo své příspěvky. Které z nás se natolik řídí vlastním srdcem, jsou autentické, upřímné samy k sobě a skutečně svobodné?

Příběh o dvou holčičkách

Clarissa Pinkola Estés ve své knize Ženy, které běhaly s vlky říká, že každá má v sobě silnou a přirozenou sílu, plnou dobrého instinktu, vášnivé kreativity a věčného vědění. Možná se ptáte, kde je teďka? Zadupaná do země. Život v moderním světě je někdy omezující a dusivý. Tlačí nás do rolí, které často nesouzní s naší pravou podstatou. Děláme víc toho, co se očekává. Méně toho, co opravdu chceme. Neznamená to, že když se vám nechce do práce, tak se na ni vykašlete, abyste se vzepřela systému.

Je to jako, když se sejdou dvě holčičky venku na dešti. Ta jedna má holínky, pláštěnku a deštník a pokorně se schovává, zatímco druhá skáče z jedné kaluže do druhé a všude kolem ní cáká voda. Je šťastná, svobodná a nespoutaně si užívá radost ze hry. Holčička s deštníkem se od ní nemůže odtrhnout, chtěla by se k ní přidat, ale neudělá to, protože jí všichni okolo říkají, že tohle se nedělá.

Divoška je v každé z nás

Je potlačená, ale je tam, zahnaná v koutě. Je to zvířecí pud, vášeň, nespoutanost, autentičnost, kreativita, emoce. I když to všichni před vámi potlačovali, učili vás stydět se za touhu, ženskost a přirozenost. Na vás teď bude, abyste jí vrátila hlas a znovu zapojila do hry srdce.

Na začátku této cesty je důležité se naučit milovat a přijímat sebe sama. Obvykle jsme nucené zaměřovat se u sebe (vlastně u všech) na nedostatky, na to, co je špatně, ale pravá síla pochází z uznání a obejmutí vlastní jedinečnosti. Přijměte své tělo, své touhy a emoce bez odsuzování. Taková jste. Narodila jste se tak. O divoké přírodě řekneme, že je krásná. Pro ženu to platí též.

Nejste naprogramovaný robot

Nejspíš jste ta - perfektní - žena, co plní očekávání druhých. Ale už ani sama neví, kdo vlastně je. Máte všechno, ale pořád vám ”něco” chybí, a když jste konečně sama, ani si to pořádně neužijete. Uvnitř toužíte po svobodě, anebo vnitřně ženě ve vašem okolí závidíte její spontánnost. Závist je vůbec hnusná emoce. Vlastně všechny ty ošklivosti jako vztek, nevěra, zrada, manipulace, závislost jsou prý negativní důsledek potlačené divokosti v nás. Z toho plyne, že pokud ji necháte dýchat, bude všem ku prospěchu.

Co chcete vy

Věnujte čas zkoumání svých zájmů a vášní. Může to být naprosto cokoliv. Tanec, malování, psaní, zpívání, čtení, běhání, vaření, jízda na koni, milování. Až si tyhle věci ujasníte, pomůže vám to lépe identifikovat samu sebe a spojit se s tím, co činí šťastnou vás, ne ostatní. Buďte v tomto procesu otevřená a zvědavá. Zkuste zalovit až do svého dětství, do doby, kdy jste si bezstarostně hrála venku, doku vám někdo nevynadal za pozdní příchod a nezklidnil vás. Tak to totiž bývá vždy, když si dovolíme tak trochu zlobit. Někdo nám vynadá a my to potlačíme, ať znovu nedostaneme.

Pomáhá znovu se spojit s přírodou. Čím víc času budete trávit venku, tím lépe se zaposloucháte do jejího tichého šepotu, padajícího listí a šumění vody. Vybavila jsem si jeden okamžik z dětství. Byla jsem s kamarádem venku na kolečkových bruslích a začalo pršet. Jezdit se v tom nedalo, a tak jsme se vraceli pomalým krokem přes louku zpátky na sídliště. A mně bylo v tu chvíli úplně jedno, že prší. Že mi moknou vlasy a oblečení. Z nějakého důvodu jsem z toho měla radost a musela se pořád smát. Byla to jedna z těch chvil absolutního blaha.

Je v pořádku být drzá, když potřebujete

Probuzená divoška přestává jen existovat a začíná žít. Samozřejmě když zrovna jedete do práce, tak zmoknout nechcete. Protože máte udělané vlasy a make-up a vůbec se to nehodí. Ale pokuste se to vyvážit. Dovolte si prožívat a cítit. Rozkvetete. Dokonce možná zjistíte, že se vám lépe řeší i běžné problémy a také se naučíte říkat ANO i NE, stanovíte si vlastní hranice, protože už budete vědět, co chcete. A když to bude potřeba, můžete být i drzá.

Zdroj: iGlanc.cz, Škola pro ženy, Ženy ženám, Clarissa Pinkola Estés - americká psychoanalytička

Související články