Nesrovnávejte se s ostatními

Vím, je to těžké, když na vás z obálek časopisů vyskakují dokonalé krásky. Které jsou půvabné, perfektně nalíčené, špičkově oblečené a působí vyrovnaně a šťastně. Známé osobnosti přidávají ještě nadstavbu, kterou je společenské uznání a úspěch. Pak si každá z nás může připadat jako šedá myška, která to nikam nedotáhla. Ale to je právě omyl! Ženy na titulech mají v popisu práce působit dokonale a sebevědomě, ale věřte, že i ony po ránu vypadají jako každá jiná žena. Nesrovnávejte se s nimi – vždyť každý z nás je jedinečný. Nermuťte se z toho, že vaše kolegyně to dotáhla dál, kamarádka má větší byt a další hezčí nohy. Tak to je a je to jedině dobře. Nesrovnávejte neporovnatelné.

Buďte sama sebou

Největší chybou, kterou ženy dělají, je, že nehledají samu sebe, ale snaží se napodobovat nějaký svůj ideál. Obdivují blondýny, které mají – údajně – u mužů větší úspěch, a tak se klidně nechají přebarvit na blond, přestože jim to nepomůže, ale spíš uškodí. Na kamarádce uvidí krásnou halenku a hned si ji utíkají koupit, aniž se zamyslí nad tím, že k modrým očím hráškově zelená nesedí a jim nesluší.

Nedělejte nic takového a snažte se být sama sebou, originální v přístupu k sobě. Nepřetvařujte se, nehledejte v konverzaci slova, která vám nepasují do úst, nenapodobujte nikoho jiného. Jste, jaká jste a taková buďte. A pokuste se svoje ”já” naopak zdokonalit.

Najděte na sobě něco výjimečného

Každá z nás má nějaké chyby; jedna velký nos, druhá přerostlá prsa, další trošku větší pozadí… Většinou se s tím neumíme vyrovnat, stěžujeme si na to a chceme to změnit. A to je právě chyba! Všimněte si, že mnohé ženy dokázaly z nedostatku svého těla naopak udělat přednost: velký nos „prodala“ Barbra Streisand, velký zadek Jennifer Lopez, obří ústa Julia Roberts nebo Angelina Jolie, černou kůži Oprah Winfrey… A pokud jde o tak trošku nosatou Annu Polívkovou, předpokládám, že by poznávací znamení rodu nikdy nedala. Výjimečnost tkví ale i v osobnosti samotné. Možná jste dobrá společnice, bavička nebo posluchačka. To všechno se počítá.

Mějte ráda své tělo

A to v jeho celku. Znáte ho vůbec? Stoupněte si před zrcadlo a prohlédněte se od hlavy až k patě. Nejspíš najdete spoustu místeček, která budou pro vás nová. Jamku pod klíční kostí či tvar uší, stejně jako ďolíček na stehně. Kdysi jste si jich už všimla, ale dávno jste na ně zapomněla. To, co vidíte, jste vy. Uvědomte si, že to všechno máte ráda, protože je to vaše – a možná si v té chvíli uvědomíte, že vaše prsa si zaslouží lepší podprsenku, stehna kvalitní masáž, ouška nové krásné náušnice… Dělejte dobře svému tělu, budete dělat dobře i sama sobě! Nepřemýšlejte o tom, co je nedokonalé, budete se zbytečně stresovat, protože to stejně nezměníte. Mějte své tělo ráda takové, jaké je.

Pečujte o své zdraví

Prvním krokem k dobrému zdraví je správná výživa. Ta vám dodá dobrý pocit a tělu živiny, které potřebuje, aby obnovovalo svoje stavební kameny. Možná by bylo na čase, abyste začala přemýšlet o tom, co jíte. A jak. Základem startu do nového dne je dobrá, klidná snídaně. Podle mého názoru stojí za to vstát o půl hodinky dříve a věnovat se v klidu jídlu, které vám dá energii i pohodu. Neodbývat se kávou, ale opravdu stolovat. A vůbec nevadí, že u stolu budete (třeba i) sama. Naučte se jíst v pravidelném čase a kvalitní stravu. Hamburger vám na dobré náladě nepřidá; ať už díky tomu, že ho budete hůř trávit, nebo proto, že z něho budete mít špatné svědomí. Když si naopak dáte lehký oběd, bude i vám lehko a ještě navíc budete mít radost sama ze sebe.

Dejte sbohem chemii

Moderní doba přinesla spoustu výhod včetně jednoduchého receptu na jakýkoli náš neduh, pilulek. Bolí vás hlava? Šup do pusy růžovou kamarádku. Máte špatnou náladu? Nějaký ten inhibitor dobré nálady to spraví. Nefunguje trávení: Už je tu Espumizan nebo projímadlo. Všechny své choroby a bolístky řešíme v lékárně, místo abychom jejich řešení hledaly samy v sobě. A to je chyba!

Na začátku by sice měla být pohoda, aby na bolení hlavy vůbec nedošlo, ale když už se tak stane, pomůže procházka na čerstvém vzduchu, spánek nebo klid. Snažte se ke všemu kolem sebe přistupovat vyrovnaně – a stejně tak k sobě – a mnohou chemii potřebovat nebudete.

Sportujte

Nejlepším spouštěčem dobré nálady je pohyb, ať už sex nebo sport. Pořád dokola se píše o endorfinech, ale že by to nějak zvlášť popohánělo lidi k aktivitě, to se říct nedá. Pokud ještě pořád sedíte na zadku a nic neděláte, začněte! A nemusíte hned kupovat kolo a řítit se krajinou, jak je dnes módní, ani není třeba zaplatit si drahého trenéra v posilovně. Dnešní doba vám nenabízí jen aerobik, jak tomu bylo před dvaceti lety, ale rozmanitou škálu pohybových aktivit od jógy, přes bojové sporty až po squash.

Projděte si svůj diář, najděte si čas na sport alespoň třikrát týdně a vytvořte si z toho rituál. Jakmile něco začnete dělat pravidelně, zvyknete si na to tak, že pro vás vybočení z rutiny bude nemyslitelné.

Učte se nové věci

Vaše cena a výše vašeho sebevědomí je přímo úměrná tomu, co znáte a umíte. Nebo co umíte „prodat“. Mnohá z nás už dávno přišla na to, že se měla snažit ve svém mládí dozvědět mnohem víc, že je kolem ní spousta zajímavého – stačí se zamyslet nad přírodou – o čem nic neví. Najděte si nějakého koníčka a zdokonalujte se v něm. A je jedno, jestli budete plést svetry – vždyť kdo to dnes umí – nebo se budete učit programovat. Můžete začít s dalším cizím jazykem, vyhledávat si novou zajímavou muziku, začít číst filozofy… To je jenom na vás. A opět – s nikým se nesrovnávejte. Vy možná neumíte základy arabštiny, ale zato dokážete upéct ten nejbáječnější jablečný koláč! A umíte najít nové recepty, kterými okouzlíte vaši návštěvu příště.

Nebojte se přibývajících let

Je to těžké, že? Zapomenout na to číslo, které se uvádí v závorce za jménem. Nebýt rozladěná, když potkáte sousedku o deset (dvacet) let mladší. Sice se říkává, že to, že stárneme všichni, je jedna z mála spravedlivých věcí na tomhle světě, ale vyrovnat se s tím snadné není. Naštěstí k nám byla příroda milosrdná v tom, že naše uvažování se s věkem mění. Jedna žena říkávala, že se ve čtyřiceti letech zastřelí, pak změnila hlášku na to: „…až budu vypadat na čtyřicet,“ a nakonec prohlásila, že jí vlastně vůbec nevadí, kolik jí je let, jen ji mrzí, že už má málo času. Jaké z toho plyne poučení? Mějte se rády a pečujte o sebe, abyste jednou nezjistily, že jste svůj čas už dávno propásly…

Zdroj: iGlanc.cz

Související články