Neútočte osobně a vyhněte se ponižujícím výrazům

Vyvarujte se nadávek, urážek a shazování partnera. Takové kritizování druhého je totiž pouze projevem neúcty a může způsobit hluboké zranění. Místo toho se zaměřte na to, co vás opravdu trápí. Například místo „Nikdy mě neposloucháš!“ řekněte „Mám pocit, že mě teď neslyšíš a potřebuji, aby ses soustředil na to, co říkám.“

Vyberte správný čas a místo

Někdy je nejlepší chvilku počkat, než tnete do živého a začnete řešit problém. Vyberte si čas, kdy oba budete klidní a budete mít dostatek prostoru k diskuzi. Hádka se svědky není nikdy dobrý nápad. Raději si sedněte doma, v klidu a v soukromí.

Žádné obviňování

Vzájemné obviňování odvádí pozornost od řešení problému a vede jen k obraně a eskalaci konfliktu. Namísto obviňování se soustřeďte na hledání řešení. Vždy si říkejte, že váš vztah je pro vás přece důležitější než samotný problém.

Naslouchejte a snažte se pochopit

Hádky by rozhodně neměly být jen o vyjádření vlastních pocitů, ale také o naslouchání druhé straně. Snažte se opravdu pochopit, co váš partner říká a proč se cítí tak, jak se cítí. Proto pokládejte otázky a ukazujte, že vám ne jeho pohledu na věc záleží.

Zůstaňte v přítomnosti

Soustřeďte se na aktuální problém a vyhněte se vytahování starých křivd. Řešení minulosti nikam nevede a jen zhoršuje současnou situaci. Soustřeďte se na to, co můžete udělat dnes, aby byl váš vztah lepší.

Žádné křičení

Křik situaci jen vyhrocuje a málokdy vede k řešení. Pokud cítíte, že se nemůžete udržet, dejte si pauzu. Stačí opět popsat své pocity: „Už mám pocit, že je toho na mě moc, musím se jít vydýchat.“ Pak můžete klidně odejít do jiné místnosti a po chvíli se vrátit. Pamatujte, že pro vašeho partnera může být křikem i to, co vám připadá jako normální zvýšený hlas. Snažte se proto ztišit a komunikovat klidně.

Definujte sebe, ne svého partnera

Mluvte o svých pocitech a potřebách, ne o tom, co si podle vás dělá špatně váš partner. Proto se naučte vyjadřovat vlastní myšlenky a emoce.

Nepoužívejte sílu

Fyzické násilí nebo hrozba násilí jsou samozřejmě absolutně nepřijatelné. Pokud se někdy uchýlíte k násilí, vyhledejte odbornou pomoc.

Hledejte kompromisy a uznávejte chyby

Pokud se rozhodnete s někým žít, vždy budete muset dělat kompromisy. Namísto trvání na svém názoru hledejte řešení, které bude vyhovovat oběma. Pokud si uvědomíte, že jste udělali chybu, uznejte to a omluvte se. Upřímná omluva dokáže zázraky, protože ukáže, že si toho druhého vážíte a chcete na vašem vztahu i na sobě pracovat.

Žádné řeči o rozvodu

Vyhrožování rozvodem v zápalu hádky je manipulativní a zraňující, podkopává důvěru a schopnost řešit problémy. A jistě víte, že důvěra, která se může i pár větami lehce narušit, se obtížně obnovuje, že?

Střídejte se v mluvení

Jakákoliv konverzace by měla být vyvážená. Proto dejte svému partnerovi prostor a nechte ho mluvit bez přerušování. To samé byste potom měli dostat i vy. Střídejte se v mluvení a naslouchání, abyste oba měli prostor říci, co potřebujete.

Zdroj: iGlanc.cz, psycholog Nathan Cobb, vztahová terapeutka Esther Perel

Související články