Uběhnout maraton

A ani to nemusí být těch dvaačtyřicet kilometrů. Někomu stačí půlmaraton nebo zvládnout jakýkoli jiný běh. Na výběr jich je v poslední době dost a dost. Nebo si možná jenom nějaký čas říkáte, že si koupíte kecky a vyběhnete do lesa vyčistit si hlavu. I to stačí – pro dobrý pocit, že jste to dokázali. Udělejte to!

Projet se po Route 66

Americká silnice, která spojuje východní břeh se západním, je lákadlem pro všechny, kteří chtějí projet Spojenými státy. Většinou se po ní řítí motorkáři, ale projet ji, nebo alespoň její část v červeném kabrioletu, a přitom poslouchat stanici 101,1 – staré americké songy – je nádherný zážitek.

Plavat se žraloky

Existují lidé, kteří to zkusili, a zůstaly jim všechny končetiny. Ono to asi bude tím, že ne každý žralok je lidožrout, ne každý obrovský a ne každý útočný. Ovšem tygří žralok, kladivoun a velký bílý žralok by vás slupl jako malinu! Pro ty, kteří se přesto chtějí podívat tomuhle predátorovi do očí, jsou připraveny klece, které je ochrání. Ale raději si vybírejte žraloky menší a mírné…

Vylézt na sopku

Nebo na jakoukoli jinou horu. Překonat sami sebe i strach z výšek a vydat se na cestu na vysněný vrchol. Pokud to není nebezpečné, tak sólo, jestliže je ale doporučován průvodce či cesty ve dvojici, pak je zbytečné riskovat. Samo o sobě stačí, že vyšplháte dva tisíce metrů vysoko. Nebo tři tisíce? To už je na vás.

Vydat se za Indiány do Amazonie

…nebo za divochy na Papuu Novou Guineu. Nebo za jakýmikoli jinými lidmi, kteří žijí jinak než my. Je to zajímavý zážitek. Nakouknete pod pokličku jejich bytí a určitě vám setkání s nimi přerovná vaše priority. Uvědomíte si, že na naší matičce Zemi žijí lidé různí, lidé s odlišnými zájmy, radostmi i starostmi – ale pořád jsou to lidé…

Zahrát si v kasinu

Jak říká jeden moudrý člověk: „Když jdeš do kasina, ber peníze, které sázíš, jako investici. Chceš se bavit, ne?“ A tak se hoďte do gala a vyrazte do velkého světa – s tím, že prohrajete. Riskujte s rozmyslem a sázejte malé částky, abyste se bavili co nejdéle. A pokud vyhrajete, pak to berte jako bonus příjemně stráveného večera.

Namalovat graffiti

…ovšem jako dobře vychovaní, ne na zeď nemocnice nebo vedlejšího činžáku. Vyberte si místo stranou, určitě najdete nějakou polorozpadlou budovu nebo zapadlý koutek vedle železniční trati. Anebo se poohlédněte po místech, která jsou k tomu oficiálně určená. Už samotný akt a vůně barev vás uspokojí.

Proletět se balónem

Dnes už poměrně běžná a dostupná záležitost, tak za pět tisíc korun… Není to levné, ale zážitek vyváží investované peníze mnohonásobně. Uvidíte svět z výšky, z jaké jste ho ještě neviděli, budete plout vzduchem a zvolna se sunout oblohou… A nejzajímavější je přistání, ne vždy je hladké, malé dobrodružství na vás čeká i tady.

Zahrát si ve filmu

Přestože nejste hercem ani herečkou, může se vám to podařit. Protože ještě stále existuje skupina, která se nazývá kompars. Přestože se české filmy dnes už většinou točí bez něho a s minimálními investicemi, čas od času jsou „davy“ třeba. A za pár desítek let budete nadšeně ukazovat rodině svou tvář v davové scéně: „To jsem já!“

Zkusit si práci, která vás fascinuje

Neumíte si představit, že byste jezdili s popelářským vozem? Nebo s kárkou a vysypávali odpadkové koše? Obdivujete ženy, které sedí u kasy v supermarketu nebo pomocnice v nemocnici? Líbí se vám práce učitelky, ale netroufli byste si na ni? Co kdybyste jeden den vyměnili svoji profesi za jinou, takovou, která vám nevoní nebo naopak vás fascinuje? Není to tak složité, jak to vypadá – zkuste to!

Naučit se (další) cizí jazyk

Předně by stálo za to zdokonalit ten, který ještě pořád umíte jen napůl. A pokud jím vládnete dobře, pak se pusťte do dalšího! A jestliže vás fascinuje „rozsypaný čaj“, proč nezkusit alespoň základy nějakého asijského jazyka? Ty umí málokdo! Proč byste ho nemohli umět vy?

Zažít příliv a odliv

Učíme se o nich ve škole, ale nevidíme vliv měsíce na oceány na vlastní oči. Až pojedete na dovolenou, vyberte si destinaci, kde příliv a odliv je – musí to být na břehu oceánu. Za odlivu můžete jít až pár set metrů do moře a téměř suchou nohou a navíc uvidíte spoustu malých živočichů, kteří bojují v té kaluži o přežití.

Napsat román, namalovat obraz

Ne každý má „básnické střevo“ a dokáže to. Ale pokud máte tuhle touhu v sobě, udělejte to, nebojte se. V krajním případě zůstane rukopis v šuplíku – no a co? Vy jste se vypsali ze své touhy. Někoho zase lákají barvy a štětec. Tak proč byste nenamalovali obraz? V obou případech je důležitá cesta, ne cíl.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články