Jde o to, aby byly děti motivované a vnímaly školu jako pozitivní místo. „Rozhodně je školou nestrašte,“ říká Mgr. Lada Kudláčková, učitelka a nyní metodička vzdělávacího programu Škola s hrou. „Nemá smysl jim vyhrožovat, že teprve od září pochopí, co to znamená mít vojnu, kolik budou mít práce s úkoly nebo že paní učitelka je srovná do latě. Na druhou stranu jim školu nemalujte příliš narůžovo, aby pak nepřišlo zklamání.“
POVÍDEJTE SI O ŠKOLE
První adaptační fáze nastává ještě před samotným nástupem. Prošvihli jste ji? Tak při vhodné příležitosti vyprávějte svým dětem svoje školní zážitky, samozřejmě jen ty hezké. „Vzpomínejte, co se vám na první třídě nejvíce líbilo,“ radí Lada Kudláčková. „Každá maličkost se počítá. I kdyby to měl být jen fakt, že v jídelně dobře vařili nebo jste v lavici seděli s nejlepším kamarádem ze školky. Máte-li doma předškoláka, který se zajímá o konkrétní problematiku, třeba o dinosaury, odpovídejte mu na otázky, které ho k tématu zajímají, a zároveň ho navnaďte, že víc se dozví právě ve škole. Tím vzbudíte jeho zájem.“
ŠKOLNÍ VÝBAVU KUPUJTE SPOLU
Vezměte také s sebou předškoláka na nákupy školních pomůcek a nechte ho, ať se podílí na výběru. Dítě bude mít pocit důležitosti, zároveň si uvědomí blížící se povinnosti. Základní pilíř výbavy představuje školní batoh nebo aktovka – ty by si měl každý prvňáček zvolit sám. Neznamená to ale, že koupíte sice líbivou tašku, nicméně nepraktickou a zdraví škodlivou. Výběr musíte usměrňovat, abyste došli k oboustranné spokojenosti. Ostatní pomůcky, jako penál, pastelky, desky na sešity atd., už můžete zvládnout vybrat sami, nebo jejich nákup časově rozložte. Ať nerozjedete nakupovací maraton, který předškoláka otráví a množstvím nakoupených věcí vyděsí.
NEJDŘÍV JE TRÉNINK...
Podpořte rozvoj dětí správnými učebními pomůckami. Jedna věc je naplněná školní aktovka, druhá grafomotorická a znalostní připravenost dítěte. Řadu užitečných dovedností lze trénovat společně doma formou hry. Zásadní je podporovat jemnou motoriku a správný úchop tužky a pera, smyslové vnímání, logické uvažování a rozšiřování slovní zásoby. Pamatujte, že při přípravě na školu více než kde jinde platí: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Čím víc toho zvládnete doma, tím snadněji to půjde v lavici.
NEŽ PŮJDE DO ŠKOLY
Ještě před 1. zářím, je vhodné dítěti upravit režim, nastavit budíček a večerku Spoustu užitečných dovedností je možné trénovat společně doma formou hry. Při přípravě na školu více než kde jinde platí: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.
Zdroj: časopis Glanc, učitelka a metodička Mgr. Lada Kudláčková