Pracovat z domova bylo donedávna pouhým snem většiny z nás. Po COVIDU se ale téměř všechny velké i malé firmy uvolily k home officům jako k běžnému způsobu, jak vykonávat práci, pokud to její charakter dovoluje. Nyní práci z domova umožňuje 93 % zaměstnavatelů. „Práce z domova je vyhledávaný zaměstnanecký benefit, který zaměstnancům umožňuje dobře sladit práci a osobní život,“ řekl viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Já, jako matka čtyřleté dcery, se (nejspíš trochu hystericky) usmívám. Ano, jsem za home office neuvěřitelně vděčná, ale o tom, zda se mi daří dobře sladit práci a osobní život, dost pochybuji. Živím se psaním článků a správou sociálních sítích, takže mohu díky bohu pracovat v podstatě i z druhého konce světa. Kdybych neměla dítě. Ale to mám a nikdy za nic na světě bych na této skutečnosti nic neměnila.
Realita všedních dní
Pracovat chci, baví mě to a díky tomu se cítím daleko lépe, než když jsem byla jen na mateřské. Z různých důvodů chtějí pracovat i matky s brečícími miminky, i matky školkových dětí a předškoláků, kteří bývají minimálně třetinu času, který mají trávit ve školce, nemocné, protože si budují imunitu. Také mají často prázdniny a chtějí vyzvedávat „po Ó“. S většími dětmi zase rodiče musí dělat úkoly a přípravu do školy, řídit se podle školních rozvrhů nebo si hrát na taxikáře při dovážení na kroužky a jejich koníčky. Uspořádat tak svůj čas na práci, rodinu, péči o domácnost, o psa a třeba také na péči pro sebe, je úkol pro super woman i za předpokladu, že máte partnera, který reálně funguje jako druhý rodič, takže na všechny tyto povinnosti nejste samy.
Osobní zážitek
Home officy s dítětem pro nás matky neznamenají kafíčka v kavárně ve stylovém oblečení a s perfektním make-upem ani harmonické pracovní místo v domě s tiše puštěnou hudbou podporující soustředění a skvělým domácím obědem. Je to doslova boj o přežití a o pozornost. Alespoň pro mě určitě. Ve chvíli, kdy mám svou dceru doma, tak se musím neustále vyrovnávat s pocitem, že něco nezvládám nebo nestíhám.
Málokdy se dokážu soustředit v kuse déle než 10 minut a přemýšlím souběžně nad tím, co jsem slíbila udělat v práci a co asi moje dcera dělá v horním patře, protože se odsud už podezřele dlouho ozývá jen ticho. Do toho mám výčitky, že jsem nebyla už týden cvičit a že lednice zeje prázdnotou. Jak se takovému tlaku ubránit? Jak zvládnout tolik věcí najednou? Udělala jsem si malý průzkum a tady je návod.
Mýtus multitaskingu
První krok k úspěchu: přestaňte s multitaskingem. Navzdory jeho popularitě není efektivní. Naše mozky jednoduše nedokážou pracovat na více úkolech najednou, aniž by neutrpěla kvalita naší práce. Když pracujete z domova a děti pobíhají kolem, najít čas na soustředění se na jednu věc představuje luxus. Místo toho si naplánujte časové pasáže, kdy se můžete věnovat jedné věci. Když pracujete, pracujte. Když pomáháte dětem s úkoly, buďte přítomni. Díky tomu se budete cítit méně zahlceni.
Uvolněte se a nechte něco plavat
Nemůžete zvládnout všechno. Můžete však mít vše, co je pro vás důležité. Vyberte něco, čeho se můžete vzdát nebo alespoň slevit ze svých nároků. Uvolnění může znamenat, že necháte děti, aby si samy uklidily prádlo, objednáte si jídlo s sebou nebo necháte nádobí ve dřezu. Místo toho, abyste se snažili zvládnout vše, se soustřeďte na to, co je opravdu důležité.
Komunikace je klíč
Jedna studie společnosti BetterUp mezi pracujícími rodiči ukázala, že komunikace byla během koučování nejčastějším problémem. Rodiče se obávají, že pokud o svých potížích promluví v práci, mohlo by to ovlivnit jejich pracovní výkon. Ale upřímnost ohledně domácího života je ta nejlepší politika. Informujte svého nadřízeného a spolupracovníky o nemocných dětech nebo době, kdy potřebujete být mimo dosah. Většina manažerů má pro rodiče větší pochopení než kdykoli dříve. Možná i proto, že jsou na stejné lodi?
Domácí kancelář
Pokud nemáte vyhrazený pracovní prostor, členové rodiny vás budou rušit. Vyhrazený prostor je vizuální připomínkou, že když tam sedíte, neměli byste být rušeni. I když nemůžete kanceláři vyhradit celou místnost, vyberte si klidný kout. Pořiďte si pohodlnou židli, stůl a monitor, abyste mohli efektivně pracovat. Dopřejte si voňavou svíčku, hezký hrnek nebo pokojovou rostlinu, aby byl váš pracovní prostor příjemný.
Chvíle na čerstvém vzduchu
Jednou z nevýhod práce z domova je, že můžete celé hodiny sedět doma. Změna prostředí ale může být léčivá. Jděte ven na slunce, rychle se vám zlepší nálada i míra energie. Zkuste zkrátit čas strávený u obrazovky tím, že se zúčastníte video callu venku nebo si dopřejete polední procházku.
Buďte na sebe hodní
Dejte si zásluhy za to, co všechno zvládáte. Zbavte se úzkosti a pocitu viny z toho, že nedodržujete standard, na který jste zvyklí. Pokud máte tendenci být na sebe přísní, berte to jako skvělou příležitost ukázat svým dětem, že i pod tlakem na sebe můžete být hodní. Během pracovního dne naslouchejte svému vnitřnímu hlasu. Chováte se k sobě jako k příteli, nebo se neustále kritizujete? Podporujte se, jako byste podporovali někoho, koho máte rádi. Práce z domova s dětmi je náročná a vy děláte, co můžete.
Péče o sebe
Když je váš pracovní rozvrh plný a rodinný život nabitý, udělat si čas pro sebe je obtížné. Bez péče o sebe však hrozí vyhoření a zahlcení. Pamatujte si: upřednostňování vlastní pohody vás z dlouhodobého hlediska udělá lepším rodičem i zaměstnancem. Stačí, když do svého denního rozvrhu zařadíte několik zdravých návyků, a vaše štěstí se může výrazně změnit.
Meditace a mindfulness
Zvažte, zda nevyužít část svého drahocenného volného času k meditaci. Meditace snižuje stres a pomáhá vám regulovat emoce a naučit se efektivněji soustředit. Může vám také pomoci stát se pozornějším rodičem. Když jste ve spěchu, je lákavé prostě jen pracovat na plné obrátky, ale přestávky zlepšují vaši schopnost efektivně pracovat.
Plánujte a dodržujte časový rozvrh
V životě je tolik situací, kdy se vyplatí plánovat dopředu - a práce z domova s dětmi není výjimkou. Plánování každodenních činností, zejména těch, které může dělat vaše dítě, zatímco vy pracujete, je zásadní. Zkuste třeba rozvrh pověšený na dveřích. Pokud vaše dítě neumí číst, mějte na rozvrhu obrázky a vždy otevřete dialog o tom, jak váš den vypadá.
Využijte čas spaní
Čas na spaní dětí je ideální pro klidnou práci. Naplánujte si úkoly, které vyžadují ticho nebo soustředění, na dobu, kdy děti spí. Když děti odrostou době spánku, přesuňte některé úkoly na jiné klidné hodiny, například brzy ráno nebo poté, co jdou na noc spát. I starší děti mohou praktikovat každodenní čas klidu. Zařaďte ho do denního rozvrhu, aby se stal zvykem.
Podělte se o zátěž
Pokud máte partnera, musí vám pomoci. Je klíčové mít podporu druhého rodiče. Stanovte jasná očekávání, kdo co dělá v péči o děti, a držte se toho. Pokud partnera nemáte, požádejte o pomoc v rámci své komunity. Přátelé a sousedé vám mohou pomoci s nákupem nebo s drobnou prací okolo domu. V hlídání dětí se navíc můžete střídat s ostatními rodiči.
Hackujte domácí povinnosti
Vaření a úklid? Další povinnosti na které jste sami? Zjednodušte si domácí povinnosti nebo je přesměrujte na někoho jiného. Pokud vám to dovolí rozpočet, přizvěte si paní na úklid nebo chůvu. Vařte jídla, která jsou hotová rychle. A především se nebojte přidělit úkoly spojené s vařením a úklidem i svým dětem – přiměřeně jejich věku.
Pozitivní posilování
Zaměřte se na pozitivní posilování. Děti by neměly být trestány za to, že překračují hranice vaší práce. Místo toho je odměňujte za dobré chování. Posilujte chování, které chcete, a děti budou toto žádoucí chování opakovat. Zamyslete se nad tím, proč se dítě chová určitým způsobem a podle toho jednejte.
Zdroj: iGlanc.cz, Psychologytoday, Healthline, BetterUp, Launchpsychology