Podle psychologů lžou lidé nejčastěji ve vztazích a při žádosti o práci. Každý člověk čas od času zalže. Lhaní z ohleduplnosti nebo nevyřčení celé pravdy je totiž také forma lži. Když to ochrání něčí city a nenadělá další škodu, dejme tomu. Občas právě takové malé lži udrží stabilitu ve vztahu. Záměrné a destruktivní lži však mohou vztah nenapravitelně poškodit. Umět rozpoznat lháře může být užitečné. Máte podezření, že vám partner neříká pravdu?
Proč ve vztahu lžeme
Z mnoha důvodů. Nejčastěji proto, že se chceme vyhnout konfliktu. Ke lži nás donutí strach z odmítnutí či ztráty partnera. Nebo se snažíme zatajit něco, co jsme udělali/neudělali. Někdy nám lež dává pocit, že máme nad ”situací” kontrolu. Lžeme často ještě před osobním seznámením, když ze sebe na seznamce děláme někoho lepšího, než kým ve skutečnosti jsme. Nebo když chceme ochránit něčí city. Jenže lež, ať už je jakákoliv, může vždycky způsobit problémy.
Jak poznám, že mi lže
Odhalit lež není bohužel snadné. Většinou na ni přijdeme proto, že pravda sama vyšla najevo. Jedna studie zjistila, že v laboratorních podmínkách byli lidé schopní přesně odhalit lhaní pouze v 54 % případů. I když se tedy možná domníváte, že vám partner určitě lže, nemusí tomu tak skutečně být. Chování lháře je náročné pochopit i pro vyškolené odborníky. Přesto může lhář vykazovat určité příznaky. Je pravděpodobné, že vám neříká pravdu nebo zatajuje informace, když:
- Vyhýbá se očnímu kontaktu.
- Říká neurčité informace nebo málo podrobností.
- Tělo říká opak, například on říká NE, ale přitom kývá hlavou nahoru a dolů.
- Neobvyklá řeč těla (vrtí se, tře si čelo, hrbí se, ošívá, hraje si s vlasy nebo nějakým předmětem).
- Může být naopak i neobvykle klidný.
- Když jej konfrontujete, bude reagovat až neúměrně dotčeně, bránit se a hádat. Obranné mechanismy mu jedou nonstop.
- Má vyhýbavé odpovědi a v tom, co říká, jsou nesrovnalosti.
- Potí se na čele.
- Při lhaní si před sebe klade překážky jako je stůl nebo židle.
- Zahrne vás více informacemi nebo podrobnostmi než je nutné (nebo než kolik jste po něm chtěla).
- Často z jeho úst zazní slůvko NE.
- Je samolibý.
- Všelijak zdržuje rozhovor.
- Podivně mu při výkladu kolísá hlas.
- Je neochotný se vás během rozhovoru dotknout.
Někdy je lepší dát na instinkt
Nervozita, nesoustředěnost, nedostatek očního kontaktu. To jsou nejčastější signály, které si se lhaním spojujeme. Nicméně i vědci mají na toto téma protichůdné názory. Někteří například uvádějí, že vyhýbání se očnímu kontaktu není ukazatel klamu. Ačkoliv tedy váš partner vykazuje některé z příznaků, možná vám opravdu nelže. Občas je lepší dát na své instinkty a intuici, ty mohou být totiž přesnější než snaha rozpoznat stereotypní chování.
Metoda opačného vyprávění
Se lhaním je ta potíž, že když už je ho moc, ani sebelepší lhář nedokáže omílat stále tu stejnou písničku dokola bez chyb. A toho vy využijete ve svůj prospěch. Než začnete reagovat na to, co vám partner říká, zastavte se a přemýšlejte. Zabrání to impulzivní reakci a vy získáte čas všechno zpracovat. Pokládejte přímé otázky nebo zpochybňujte to, co vám partner říká, a když máte čím dál větší podezření, že jste na stopě odhalení, zkuste metodu opačného vyprávění. Požádejte ho, ať se vám dívá do očí a převypráví vám u toho svůj příběh v opačném pořadí. Lhaní vyžaduje značné úsilí, takže je velmi pravděpodobné, že když se změní chronologie příběhu, objeví se trhliny a další indikátory, které vám pomohou lež odhalit.
Jak reagovat na lež
Když to praskne, záleží jen na vás, zda mu odpustíte, nebo ne. Někdy se lež zdá býti neškodnou, někdy dokonce nevyhnutelnou, například když se těhotná manželka zeptá, zda je i s dvaceti kily navíc stále přitažlivá. Lžete však co nejméně. I drobné lži totiž mohou přispět k nedůvěře a dalším problémům ve vztahu. Trpí intimita, kterou jste pracně budovali. A pak také více lží a podvodů vede jen k dalšímu lhaní. Ano, studie z roku 2016 zjistila, že mozek si na lhaní snadno zvyká, takže čím více lžete, tím je to pro vás jednodušší.
Zdroj: iGlanc.cz, Very Well Mind