Není žádným tajemstvím, že žijeme v uspěchaném světě řítícím se vpřed závratnou rychlostí, ze kterého se odpočinek občas zcela vytrácí. Naše mysl ho však potřebuje a možná vás překvapí, že jí během pracovního dne postačí někdy i jen 5 minut v klidu. A co víc, těchto 5 minut, kdy se zavřete sami v kanceláři bez okolních ruchů, je záchranou před vyhořením i potenciálními civilizačními nemocemi.

Stres jako chemická reakce

Stres totiž není jenom pocit v naší hlavě, ale celá chemická reakce našeho těla, kterou rozpoutá někdy i sebemenší překážka na naší každodenní životní cestě. Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy cítili ve stresu – pravděpodobně se objevila řada fyzických příznaků, jako bušení srdce, pocení dlaní nebo celkové podráždění. V takové chvíli váš mozek co nejrychleji přivolá na pomoc nadledvinky. Žlázy, které uvolňují hormony, jež vám pomáhají zvládnout jakoukoli stresovou situaci. Nejznámější z nich jsou adrenalin a kortizol.

Adrenalinový koktejl s kapkou kortizolu

Adrenalin je jako supernabitý osobní trenér. Zvyšuje tepovou frekvenci a posílá kyslík do svalů, čímž vás připravuje na to, abyste se postavili výzvám čelem. Je to rychlá dávka energie ve chvíli, kdy ji nejvíce potřebujete. Kortizol je naopak jako coach s chladnou hlavou. Vylaďuje ostatní tělesné procesy, abyste byli v nejlepší kondici a stres zvládli. Obvykle se po stresové události vaše tělo uvolní a vrátí se do normálního stavu. Někdy však proces seberegulace trvá o něco déle, a tehdy nastupují na scénu mindfulness techniky.  

Dechová cvičení

Dechová cvičení jsou mocným nástrojem, který pomáhá zklidnit mysl. Až se příště budete cítit přetíženi, zkuste se jednoduše soustředit na prohlubování svého dechu. Box breathing je dechové cvičení, při němž si v duchu představujete, jak kreslíte čtverec – při nádechu malujete první stěnu, následně stejně dlouho dech držíte, při výdechu kreslíte třetí stěnu a znovu dech podržíte na stejně dlouhou dobu. Můžete vyzkoušet i techniku 4–7–8, při které počítáte do čtyř s nádechem, následně držíte dech po dobu sedmi sekund a na osm sekund pomalu vydechujete. Pokud vám tato cvičení zpočátku dělají problém, zkuste se soustředit na synchronizovaný dech, kdy se nadechujete a vydechujete po stejný počet vteřin (např. pětkrát se nadechněte a pětkrát vydechněte), abyste vyrovnali a zklidnili tělo a mysl.

Psaní deníku

Deníky se vrátily na scénu a nemusí se za ně stydět ani dospělí. Gen Z "journaling" praktikuje pro očistu duše i mysli a na internetu už nyní najdete spoustu tipů a takzvaných journaling prompts, jak se zbavit přebytečných myšlenek a pocitů tím, že je jednoduše napíšete na papír. I během dlouhého pracovního dne si určitě najdete čas na five minute journal, kdy je vaším úkolem psát bez toho, aniž byste přemýšleli nad tím, co zrovna píšete. Koncept je založen na myšlence, že i krátké psaní deníku, pokud je prováděno soustavně, může mít silný vliv na vaše myšlení a celkovou pohodu. Mnoho lidí také našlo oblibu v každodenním zamýšlení se nad tím, za co jsou v tomto okamžiku vděční – můžou to být věci malé i velké, každopádně vaši mysl pozitivně přesměrují od pracovního stresu. Této technice se říká gratitude journaling.

Aromaterapie

Jak již bylo popsáno výše, stres je celou složitou chemickou rovnicí. Co je ale hotovou magií je aromaterapie, která jej dokáže efektivně a rychle snížit. Její tajemství se skrývá v tom, jak náš mozek a zbytek nervového systému reaguje na aromatické podněty. Esenciální oleje uvolňují do vzduchu drobné molekuly, které se při vdechování dostávají do nosu. Receptory v nose zachytí vůni a upozorní mozek prostřednictvím čichového nervu. To spustí aktivitu (včetně uvolňování hormonů) v části mozku, která řídí emoce. Pouhé přičichnutí tak může kompletně změnit vaši aktuální náladu. Jednoduchým řešením při návalu stresu proto můžou být esenciální oleje on-the-go v podobě malého rub válečku, který můžete nanést na zápěstí a spánky, nebo speciální inhalační tyčinky s vůní levandule, eukalyptu, heřmánku nebo třeba santalového dřeva.