Nebudeme objímat stromy, hodiny hluboce meditovat ani vybarvovat antistresové omalovánky. Ikigai totiž je sice o jakési cestě k dosažení harmonie a hledání smyslu života, ale ti malí pilní Japonci si moc dobře uvědomují, že práce a odměna za ni jsou neméně důležité faktory. Že vlastně i na nich naše spokojenost stojí. Takže co udělali? Prostě ji do toho návodu zahrnuli.

Řekni ano ”ikigai”

Slovo ikigai se skládá z dvou japonských termínů: "iki" (život) a "gai" (hodnota nebo cíl). Přeloženo doslova znamená ikigai "smysl života" nebo "důvod žít". Ten rozhodně potřebujeme, abychom každé ráno vylezli z postele, proto tento termín můžete vnímat i jako svou vlastní jedinečnou kombinaci vnitřních motivací a vnějších faktorů. Můžeme si tady vyprávět o tom, jak je život plný otázek, překážek, úspěchů a pádů. Jak moc prokrastinujete, nebo že jste málo mindfulness. Nebo se místo toho raději naučit, jak najít harmonii mezi pracovním a osobním životem.

Čtyři složky ikigai

Ikigai staví na čtyřech základních pilířích. Těmi jsou:

  1. Co milujete - vaše vášně a radosti. Jsou to činnosti a zájmy, díky kterým se cítíte naplnění, užiteční, srdce vám spokojeně skáče. Jsou to ty momenty, kdy zapomenete na čas, protože se věnujete tomu, co opravdu milujete. Může to být cokoli od umění, sportu, hudby až po péči o druhé.
  2. V čem jste dobří - vaše dovednosti a talenty. Jsou to ty vlastnosti, ve kterých excelujete a odlišují vás od ostatních. Věci, co vám jdou snadno a přirozeně. V takové chvíli máte z dosažených výsledků radost a cítíte se sebevědomě.
  3. Co potřebuje svět - váš osobní přínos. Jinými slovy, jakým způsobem mohou vaše vášně a dovednosti přispět druhým nebo rovnou celému světu? Nalézt způsob, jak svými činy pomáhat druhým, přináší hluboký pocit naplnění.
  4. Za co můžete být odměněni - finanční stránka věci. Potřebujete uživit sebe i svou rodinu. Být finančně zaopatření a mít stabilní příjem je důležitou součástí ikigai.

Kdybychom to měli shrnout a převést na pracovní život. Dělejte práci, která vás baví, využívá vaše silné stránky naplno a v níž jste dobří. Mělo by to být zároveň něco, co vám vnitřně dává smysl a v neposlední řadě za to dostáváte dobře zaplaceno. Vím, co si myslíte. Nikdo netvrdil, že to bude snadné, ale není to nemožné.

Najdi balanc a budeš v pohodě

Přestože práce tvoří velkou a důležitou část našich každodenních životů, nemusíte ikigai stavu dosáhnout jen a pouze skrze tu. Teď zase sklouzneme k těm hrozným klišé, ale i cesta je cíl, a když se vydáte na cestu sebepoznání a uvědomění si toho, co vás skutečně naplňuje, může pak ikigai spočívat i v koníčku nebo dobrovolnické činnosti.

Rychlá doba nás často odvádí pryč od našeho ”vlastního”. Proto je ten čas, kdy se zaměříte na sebe tak moc důležitý. Možná budete muset zkoušet různé činnosti, a možná to bude ze začátku i bolet, ale stojí to za to. Pro větší naplnění, motivaci, nadšení, odolnost.

Ikigai propojuje vášeň, dovednosti, smysl vašeho bytí i odměnu. Když tyhle všechny dílky spojíte dohromady jako puzzle, najdete balanc a budete konečně zkrátka v pohodě.

Zdroj: iGlanc.cz, Better Up

Související články