Už dřívější studie odhalily, že dokonce i plod ještě před narozením dokáže v určité míře reagovat na tempo hudby. Existuje pak i teorie, že skladby Wolfganga Amadea Mozarta dokáží u dětí, včetně těch nenarozených, způsobit nárůst určitých složek inteligence. Můžete to zkusit, pokud chcete, aby se vám narodil malý génius. Mozart se vám bude ještě hodit.

Síla ukolébavky

Hudbu často označujeme za ”jazyk emocí”, který umožňuje posluchačům prožívat různé pocity v závislosti na skladbě. Ta správná hudba skutečně dokáže zázraky, jsou na to i výzkumy. Každá máma si přeje zdravé dítě a hned potom si přeje, aby její děťátko v klidu spinkalo a ona si mohla odpočinout s ním.

Tiffany Field, výzkumnice z fakulty pediatrie v Miami, provedla studii batolat a předškoláků. Učitelky pouštěly dětem klasickou hudbu. „U batolat byl nástup spánku o 35 % rychlejší. U předškoláků o 19 % rychlejší, takže se to učitelkám samozřejmě líbilo," říká. Další studie například testovaly, jaký efekt budou mít ukolébavky v cizím jazyce a z výsledků je patrné, že na jazyku nesejde. Je v tom jakési DNA ukolébavky jako takové, že pomáhá kojence uklidnit.

Všemocný Mozart

Konkrétně Mozartova ukolébavka je známá svým uklidňujícím efektem. Takže ji vědci zkusili aplikovat i jiným způsobem. U novorozenců se obvykle 48 až 72 hodin po porodu provádí tzv. screening, který má za cíl co nejdřív odhalit možné vrozené poruchy a celkově poskytnout lepší informace o zdravotním stavu dítěte. Test spočívá odebráním krevního vzorku z paty. Hraní Mozartovy ukolébavky očividně může zmírnit bolest, kterou miminko při píchnutí cítí.

Více než polovina dětí před odběrem poslouchala tuto skladbu a z dostupných dat vyvodili, že u těchto dětí došlo ke zmírnění bolesti. „Hudební intervence je snadný, reprodukovatelný a levný nástroj pro úlevu od bolesti při drobných zákrocích u zdravých donošených novorozenců,“ okomentoval výsledky studie její vedoucí lékař Saminathan Anbalagan.

Kromě Mozart’s Lullaby odborníci v minulosti kladně referovali o skladbě Weightless od anglické skupiny Marconi Union, která je napsaná tak, aby kopírovala tlukot srdce. Má prokazatelně uklidňující účinky nejen na děti, ale i na dospělé, prý stačí osm minut poslechu a údajně funguje tak dobře, že vědci varují před poslechem při řízení v autě.

Zdroj: Youtube

Rodič efekt násobí

Úplně nejlepšího uklidňujícího efektu dosáhnete, když zapojíte svůj hudební talent. Zazpívejte sami, s ukolébavkou nebo bez. Důležité je nasadit klidný rytmus a tón, tak, aby to děťátko ukolébalo. Můžete zapět svůj oblíbený song, když mu dáte uspávací tempo. Z výzkumů totiž rovněž vyplývá, že z velké části ukolébavky fungují proto, že je zpívají rodiče. Kdyby přišel cizí člověk a chtěl vašemu dítku zazpívat, pravděpodobně nedosáhnete stejného účinku. Roli má i chování a jednání, které je součástí toho, když rodič dítěti zpívá.

Šum a zvuky přírody

Nejen na miminka má prokazatelně uklidňující pozitivní vliv také bílý šum. Je to něco podobného jako stát u vodopádu, poslouchat hustý déšť nebo zapnutý vysavač. Nejedna máma vám potvrdí, že to funguje. Ke zlepšení spánku a celkovému zklidnění se užívá také růžový šum, který má hlubší a teplejší zvuk. Setkat se s nimi můžete i v rámci zvukové terapie, je to jedna z forem léčby onemocnění tinnitus, které postihuje čím dál větší část populace.

Zdroj: iGlanc.cz, Pediatric Research, Deník

Související články