Prostorová asociace je neurovědecky podložená technika, která spočívá ve vytváření specifických "pracovních zón". Tyto zóny jsou přiřazeny k určitým úkolům nebo typům činnosti, což zlepšuje koncentraci a produktivitu bez ohledu na to, kde právě pracujete.
Jak funguje?
Podle Dr. Emilie Molimpakisové, neurovědkyně a generální ředitelky společnosti Thymia, má tato metoda jednoduchý princip: pokud si spojíte určité místo s určitou činností nebo myšlenkovým procesem, snadněji se na daný úkol soustředíte, když jste v tomto prostředí. Molimpakisová uvádí, že místo střídání pracovních míst, jako jsou pohovka, jídelní stůl či postel, byste si měli stanovit striktní pravidla pro práci.
Vytvořte si pracovní zóny, ve kterých nebudete dělat nikdy nic jiného, než se věnovat práci. Může to být například pracovní stůl, u kterého si určíte, že u něj nebudete vyřizovat osobní telefonáty, ale opravdu dělat jen to, co přímo souvisí s vaší prací. Stejně tak si vytvořte pravidla pro každou místnost či kout ve vašem domově. Může to vypadat například tak, že v obýváku budete jen odpočívat, v ložnici pouze spát a v koupelně se věnovat pouze relaxaci a hygieně. Zní to triviálně, ale přiznejte si – opravdu se v těchto místnostech věnujete jen činnostem, pro které byly vytvořeny? Nebo se vám běžně stává, že v posteli odpovídáte na pracovní maily a na WC koukáte na reels na Instagramu?
Jak zavést prostorovou asociaci k vám domů?
- Definujte si pracovní a nepracovní zóny: Rozhodněte, které prostory ve vašem domově nebo kanceláři budou vyhrazeny pro práci a které pro odpočinek.
- Buďte důslední: Přísně dodržujte pravidla, která pro tyto zóny stanovíte, aby váš mozek správně asocioval místo s činností.
- Přemýšlejte i nad oblečením: Měňte oblečení podle toho, zda pracujete, nebo odpočíváte, podporujete tak psychologickou připravenost na danou aktivitu.
- Upravte své prostory: V kanceláři si můžete vymezit specifická místa pro různé typy úkolů – například polici s notebookem, u které budete brainstormovat vestoje.
Individualita hraje svou roli
Každý člověk je jiný a různé strategie fungují pro různé lidi. Někdo může být produktivní ve společných pracovních prostorách, jiný upřednostňuje klid domácího prostředí. Důležité je stanovit si hranice mezi pracovními a relaxačními zónami, které vám budou vyhovovat. Když se vám to podaří, můžete tak dramaticky zvýšit svou produktivitu a míru soustředění na jakoukoliv činnost ve svém životě.
Zdroj: iGlanc.cz, Stylist.co.uk, Emilia Polimpakisová