Nejspíš znáte situace, kdy vaše telefonní hovory zůstanou bez odpovědi a na reakce na zprávy a e-maily čekáte několik dní, případně se jich ani nedočkáte. Takové „ticho po pěšině“ vyvolává pocit nejistoty a někteří z nás jej považují za projev nezdvořilosti a nedostatku ohleduplnosti. Nejde o novinku, avšak zatímco dříve byl ghosting spojován především s romantickými vztahy, nyní se rozšířil do různých oblastí našeho života, včetně přátelství a profesních kontaktů, někdy dokonce i v rodině. 

Jak na to? 

Spousta z nás někdy někoho neúmyslně „ghostovala“ a málokdy to bylo se zlým úmyslem. Někdy prostě lidé ghostují, protože jsou zaneprázdnění, zapomnětliví nebo roztržití. Pokud patříte k těm, kteří mají potíže zapamatovat si, že mají odpovídat na textové zprávy a vzkazy, a někoho tak neúmyslně ignorují, stanovte si každý den čas, kdy si projdete telefon, vyhledáte všechny zmeškané hovory nebo zprávy a odpovíte na ně. Lepší je nechat si denně zobrazit upozornění na svoji zapomětlivost než nereagovat vůbec. I kdyby to mělo být jen: „Ozvu se později.“ Ale dejte pozor, abyste se opravdu později ozvala! 

Nebojte se konfrontace

Pokud se rozhodnete zvládnout ghosting s elegancí, nevyhýbejte se komunikaci s druhými jen proto, že máte obavy z nepříjemné konfrontace. Právě to je nejčastějším důvodem, proč lidé nekomunikují. Nekomunikace je přitom jedna z nejhorších věcí, které můžete druhému člověku, ale i sobě, udělat. Určitě se nechcete v budoucnu dostat do situace, kdy se setkání s dotyčnou osobou nebudete moci vyhnout. A takové setkání pak může být hodně nepříjemné. 

Nejdřív je trénink…

Jestli jste z komunikace jen nervózní, nacvičte si ji předem s někým jiným nebo si reakci napište, abyste si ujasnili své myšlenky. Pokud se vžijeme do situace druhé osoby, budeme komunikovat otevřeně a upřímně, a zvážíme to pravé načasování, komunikace, i kdyby nepříjemná, bude vyřešena lépe než v případě jejího odkládání do nekonečna.

Bezpečnost především  

Vyměnili jste si jen několik zpráv, ještě jste se nesetkali osobně a dotyčný byl v komunikaci příliš agresivní, nebo řekl něco, co vás znepokojuje? Nereagovat v tomto případě může být přijatelné i opodstatněné. Pokud vás něčí chování ohrožuje nebo se necítíte bezpečně, upřednostněte svou bezpečnost. 

Seberte odvahu

Chovejte se k druhým vždy tak, jak byste chtěli, aby se chovali oni k vám. Udělat si čas na rozhovor, sebrat veškerou odvahu může znamenat velký krok, který nejen zabrání zbytečné bolesti, ale může i situaci natolik vysvětlit, že neskončíte jako nepřátelé na život a na smrt. 

Otevřeně s respektem 

Proplouvat světem s laskavostí, poctivostí a odpovědným načasováním, volit upřímnou a otevřenou komunikaci je obvykle tím nejlepším rozhodnutím. Nenechávejte proto žádného partnera, ať již osobního či pracovního v nejistotě, když na jejich komunikaci nereagujete. 

Prostě konec!

A pokud s nimi opravdu komunikovat nechcete, je nejjednodušší tuto informaci napřímo oznámit. A to bez jakéhokoli zdůvodňování. Pouhé sdělení vašeho rozhodnutí partnerovi minimálně ukáže, že o komunikaci opravdu nestojíte a nepřejete si v ní pokračovat. Pokud to uděláte, je vaše následné nereagování na snahu protějšku o komunikaci naprosto oprávněné. 

Zdroj: časopis Glanc

Související články