KAM S NÍ?

Ložnici situujte do nejklidnější části domu, nejlépe úplně „na konec“ bytu. Máte-li k dispozici patrový dům, umístěte ji do podkroví. Pokud jde o orientaci světových stran, doporučuje se směřovat ložnici na východ či na sever. Je zde totiž chladněji než v jiných částech domu, což má na spaní příznivý vliv.

PESTROST STRANOU!

V ložnici zapomeňte na ostré a křiklavé barvy (červenou či oranžovou), jež patří spíš do kuchyně. Pohodovou atmosféru navodí světlé a tlumené odstíny – béžová, světle růžová, modrá či zelená barva.

VĚTREJTE A REGULUJTE!

Na zdravé spaní má vliv i kvalita a teplota vzduchu, který přes noc dýcháme, ideální proto je před ulehnutím vyvětrat. Postel ale neumísťujte pod okno, abyste neleželi v průvanu. Teplotu v místnosti snižte na 17 až 19 °C.

VYTVOŘTE SI TMU TMOUCÍ

Nepříjemné může být v noci i světlo proudící do pokoje z pouliční lampy. Do oken si proto pořiďte zatemňovací rolety či závěsy.

NA TŘETINU ŽIVOTA

Až budete vybírat typ lůžka, myslete na to, že na něm prospíte až třetinu života. Výběru správného vybavení do ložnice proto věnujte náležitou péči. Vždyť během spánku tělo čerpá nové síly na další den.

SLAĎTE ROZMĚRY!

Postel by měla velikostně odpovídat místnosti, v níž bude stát. Po každé straně lůžka by měl být dostatek prostoru, aby se vám z něj pohodlně vstávalo. Určité typy postelí potřebují kolem sebe místo i proto, aby vynikl jejich design.

NENECHTE SE UNÉST

Vzhledem k tomu, že postel je v ložnici dominantním kusem nábytku, měla by celkově zapadnout do pojetí interiéru.

NA ŠÍŘCE NEŠETŘETE

Lůžko nevybírejte jen očima, ale zejména s ohledem na svou postavu. Správná postel dokonale rozloží hmotnost těla a kopíruje jeho tvar, poskytne páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům i kloubům uvolnění. Rozhodně nešetřete ani na šířce lůžka. Vy i váš partner byste měli mít dostatek místa na otáčení, při němž byste do druhého neměli narážet ani ho utlačovat. Přitulit se k sobě můžete vždycky, avšak dostatek prostoru nic nenahradí.

VOLBA MATRACE

Věnujte pozornost tvrdosti matrace i pružnosti roštu a materiálům, z nichž jsou vyrobené. Je to hotová věda, proto je dobré nechat si poradit od odborníků. Kvalitní surovinou pro výplň matrací jsou koňské žíně nebo tzv. líná pěna. Příliš tvrdá matrace (stejně jako příliš měkká) může deformovat páteř.

MATRACE NA ZEMI NESTAČÍ

Nevěřte tomu, že pro kvalitní spánek postačí zdravotní matrace položená na zemi nebo na jakémkoli rámu. Rám a matrace fungují dokonale jen jako celek. Vybírejte je společně a dejte přednost uceleným systémům.

ZACHUMLEJTE SE!

Materiál, z nějž je vyrobena přikrývka, musí být odolný vůči roztočům a vysokým teplotám při praní. Pokud máte alergie, nejvhodnější jsou pro vás umělá vlákna, která se dobře udržují, či certifikované prachové peří, jež je výborným tepelným izolantem a má schopnost pohlcovat vlhkost a odvádět ji od těla.

S LEHKOU HLAVOU

Proleželý polštář může způsobovat bolesti hlavy i problémy s usínáním. Pokud takový máte, kupte si rychle nový z kvalitní paměťové pěny či z jemného hedvábí. Skvěle sloužit bude tři, maximálně pět let, pak ho vyměňte.

Zdroj: časopis Glanc, konzultantka Feng shui Ludmila Djemel, https://www.bbc.com/future/article/20150203-dos-and-donts-of-a-restful-sleep

Související články