Gentlemanská výpomoc se z našich životů bohužel kamsi vytratila. Možná si za to tak trochu můžeme i my ženy samy naší touhou být soběstačné a rovnoprávné. Přesto v sobě má kouzlo, když se muž k partnerce chová galantně, nemyslíte? Když se o ženu stará ne proto, že by se ona o sebe nepostarala, ale proto, že si jí váží. Etiketa má pravidla a doporučení pro všechny běžné i méně všední situace. Velmi aktuální je teď oblékání a sundávání kabátu, které zahrnuje i pomoc od muže.

Jak pomoci ženě z/do kabátu

Oblékání v zimních měsících zahrnuje několik vrstev oblečení. Muž by měl správně nejprve pomoci partnerce se sundáním kabátu či bundy a až poté se soustředit na sebe. Prokážete tím ženě službu, aby se po příchodu do vyhřáté místnosti cítila co nejdřív komfortně. Zároveň se jedná o úkon velmi elegantní.

To samé platí i v případě oblékání. Muž jako první pomůže do kabátu ženě, až poté se obléká on. Je pravda, že mnohá pravidla etikety učí opak, a sice že při odchodu z restaurace se nejdřív oblékne muž, aby dáma byla vrstvám oblečení v teplém prostředí restaurace vystavena po co nejkratší dobu. Smysl v tom spatřujeme z obou stran, nicméně expert na etiketu Libor Neuwirth v jednom ze svých příspěvků říká: „Upřímně si myslím, že těch několik sekund, než na sebe muž hodí kabát, neudělá velký rozdíl, ale to, že se jako první postará o partnerku, už patrné je.” Učinit výjimku je podle něj dobré například v divadle, „kdyby partnerka na muže čekala ve foyer – muž tedy kabáty vyzvedne ze šatny a po cestě si oblékne ten svůj,” uvádí.

Pozor, jak vysoko kabát podáváte

Častý problém pomoci dámě do kabátu je s výškou jeho držení. Nejspíš každá z nás to někdy zažila. Muže, který sice měl snahu být galantní – což se cení – ovšem držel kabát tak vysoko, že jste si při jeho oblékání div nevykloubila obě ramena. Taková pomoc je spíše kontraproduktivní a pro ženu velmi nepohodlná. Pánové, snažte se prosím držet bundu nízko a poté ji partnerce vytáhněte nahoru až přes ramena.

Kam bundu či kabát odložit

Zatímco v kavárně lze bundu odložit přes opěradlo, v restauraci nikoliv. Odložením svrchníku na opěradlo jako byste podniku snižovali úroveň. Vyhledejte nejbližší věšák, tam patří kabáty. V případě delších kabátů a bund zároveň nebudete válet spodní část po zemi, jak by tomu bylo na opěradle židle. V divadle, respektive všude, kde je k dispozici šatna, ponechte kabáty tam. Výjimkou je situace, kdy máte vlastní lóži.

Sundávání pokrývky hlavy a čepice

S klobouky už se ve společnosti tolik nesetkáváme. Mnohem pravděpodobnější je, že muž i žena vyrazí v zimě ven v kulichu. Pamatujte, že čepice není to samé co klobouk, a proto pro ni platí jiná pravidla etikety. Bez ohledu na věk či pohlaví, kulichy do interiéru nepatří. V restauraci, na návštěvě, v muzeu nebo v kině platí pravidlo: uvnitř čepici sundat.

Pro pořádek si připomeneme, jak to je s těmi klobouky. Muži vždy smekají klobouk při vstupu do budovy nebo při seznamování či zdravení. Jde o projev úcty. „Dámy se kloboukem spíš zdobily. K jejich upevnění používaly špendlíky, stuhy a mašle a sundávání klobouku bylo velkým utrpením, protože se jen stěží dalo vyhnout tomu, aby si dáma poškodila účes. Proto byly ženy od sundávání klobouku ve společnosti osvobozeny,” vysvětluje lektorka etikety Iva Pluháčková a pokračuje: „Stejně jako žena klobouk nesmeká, tak ho neodkládá ve vnitřních prostorách. Ženám se tolerují i elegantní pokrývky, jako jsou šátky a turbany. Takové doplňky si ženy mohou ponechat na hlavě i v restauraci, na úřadech, na společenských akcích, v kostele, při pohřbu i pohřební hostině, případně i v lóži v divadle.” Je slušné klobouk sundat, pokud například v divadle překáží ostatním ve výhledu. A v práci se také očekává, že si klobouk sundáte.

Zdroj: iGlanc.cz, lektor etikety Libor Neuwirth, lektorka etikety Iva Pluháčková