Jak jednou řekla moje kolegyně: „Večer mamba, ráno hanba.” Firemní večírky jsou skvělé, když správně odhadnete moment, kdy už jít domů nebo si neurvete ostudu nevhodným chováním. Ze strachu o faux pas by ovšem byla škoda firemní večírek vynechat. Připravíte se o spoustu zábavy a také to utužuje vztahy nejen s kolegy, ale i s nadřízenými. Myslete na základní etiketu a druhý den můžete směle nakráčet do kanceláře bez studu.

Přijďte včas, jako do práce

Do práce také chodíte včas a včasný příchod se cení i na firemní akci, která obvykle mívá nějaký oficiální doprovodný program, než se všichni opijí a rozutečou. Pokud víte, že nestíháte, informujte o tom svého nadřízeného, v opačném případě by jej mohlo zklamat, že vám unikla například důležitá prezentace.

Dress code na firemní večírek

Záleží na tom, jak moc je událost formální. V létě bývají požadavky na dress code volnější a kreativnější, to však neznamená, že se na patřičný oděv vykašlete. Na sportovní sešlost přijďte ve sportovním, na kostýmovou party si obstarejte kostým a na koktejl vytáhněte koktejlky. Oblečení je důležité a hodně o vás vypovídá. Pokud na pozvánce žádný styl oblečení není, očekává se, že přijdete oblečení slušně. Když přijdete ve špatném oblečení, je to trapné. Pokud už se tak stane, nikoho na to neupozorňujte. V případě vysoce formální události je lepší odejít nebo se převléknout.

Kdo koho zdraví

Na firemním večírku se setkávají kolegové z různých oddělení a různého postavení. Je velmi pravděpodobné, že vám ”někdo” bude chtít ”někoho” představit, anebo si to bude žádat situace, abyste se seznámili s lidmi okolo sebe. Víte, co se sluší a patří? Ženy se zdraví jako první, poté podávají ruce mužům. Nakonec si podají ruce muži. Pamatujte pánové, muž ženě nikdy nenabízí ruku jako první, je to naopak.

Podání ruky, těžká disciplína

Ruku nepodáváme dlaní otočenou dolů ani nahoru. Dlaň směřuje do boku. U toho myslete na stisk, neměl by být příliš silný, ale ani ne jako leklá ryba. Také to nepřehánějte s délkou, stačí vteřina a ruce pryč. Druhou ruku přitom nenecháváme v kapse a rovněž se vyhýbáme familiárním projevům, třeba že bychom protějšku chytili zápěstí oběma rukama.

Žena smí při podání rukou sedět i stát. I když, pokud si podává ruku se starší ženou či mužem, je vhodné, aby se také postavila. Pro muže žádné úlevy neplatí, ti si ruce v sedě nikdy nepodávají. Abyste se vyhnuli trapasu, podávejte ruku čistou, ruku v sádře též nepodávejte. Poslední důležité pravidlo, nepodávejte si ruce přes stůl ani do kříže.

Jak se chovat a jak moc pít?

To by na firemní akci mělo být jasné, nicméně alkohol, hlavně když je zdarma, se může snadno vymknout kontrole. Pijte střídmě, prokládejte drinky vodou, včas si řekněte, že už máte dost a nebojte se další pití odmítnout. Také pomáhá dostatečně se najíst, ale není hezké, když si na rautu naložíte, jak kdybyste týden nejedli a prosím vás, hlavně si nic neberte domů!

Po očku sledujte ostatní, ale neupozorňujte na chyby, třebaže přes celý stůl zakřičíte, že někdo špatně drží příbor. Sledujte i sebe, nezouvejte si boty, ani když jdete tančit. Muži by si zase neměli povolovat kravaty, pokud je mají. Ten pátý ploužák s kolegou znamená, že už byste to měla zabalit a jít domů.

Umění odejít včas

Včasný odchod, to je umění, ale je to víc než důležité. Čím déle zůstáváte, tím větší je šance, že uděláte nebo řeknete něco, čeho budete později litovat. Pěkně poděkujte, rozlučte se s těmi, kdo tam ještě jsou a domů. Vůbec se nedoporučuje odcházet s posledními, natož pokračovat do dalšího podniku. Zveřejňování fotek a videí na sociálních sítích ponechte na ráno, taxík není ta nejvhodnější chvíle. Nemáte zač!

Zdroj: iGlanc.cz, expert na etiketu Libor Neuwirth, Hi Counselor

Související články