Být žena, to znamená mnoho svazujících nařízení, příkazů a zákazů, s nimiž se muži potýkat nemusí. Nesedej si s rozkročenýma nohama. Neodmlouvej. Nebuď příliš přátelská k mužům. Nenos křiklavé a odhalující oblečení. „Etiketa se vždy používala k ovládání žen,” dočetla jsem se v titulku jednoho zahraničního magazínu. „Společnost kontroluje způsob, jak ženy komunikují, oblékají se, sedí, cestují. Jak existují.” Souhlasíte s tím?

Etiketu a schopnost lidí dodržovat její svévolná pravidla považujeme za znaky slušného a dobře vychovaného člověka. Jistě by dnes bylo přehnané, kdyby cestovní průvodce udával například: „Ženy, zachovejte si dekorum a slušnost, které odráží vaši elegantní, korektní a decentní image. Vyhnete se tak pomluvám, které by mohly vést k vaší společenské poskvrně, a to tím, že budete dodržovat pokyny týkající se oblékání, chování a konverzace.” Takhle nějak to dřív opravdu bylo a mnoho z nás se jistě shodne, že by se nám to dnes nelíbilo. Máme 21. století a armádu emancipovaných žen, které nechtějí mít hlavu jen na okrasu a ruce na vaření a praní. Přesto se můžeme ve společnosti chovat slušně, aniž bychom tím nerespektovaly samy sebe.

Komunikace s elegancí

Komunikujte sebevědomě, ale s úctou. V moderní společnosti je komunikace klíč k lidem. „Buďte laskavá. Stanovte si zdravé hranice a chovejte se pozitivně ke svému okolí. Vaše standardy ukazují, čeho si ceníte a váš smysl pro hodnotu, tak ji udržujte vysoko,” radí Amanda King, expertka na etiketu.

Umění komunikace zahrnuje aktivní poslech, zdvořilou odpověď a respektování hranic druhých. Při konverzaci vyjadřujte své myšlenky jasně, ale je lepší se vyhnout kontroverzním tématům nebo příliš osobním otázkám, pokud nejste v intimnějším prostředí, například blízkých přátel. Ne každému je to příjemné. „Používejte zdvořilý jazyk, jako prosím a děkuji. Opakované vynakládání úsilí na zdvořilé vyjadřování se stane vaší normou a časem pro vás bude přirozenější,” zní další z pravidel podle Amandy King.

Oblečení jako projev osobnosti i sebeúcty

Být single nebo že zrovna nemáte k dispozici doprovod neznamená, že musíte sedět doma. Není třeba se obávat, že to vypadá jakkoliv divně nebo nepatřičně. Výběr oblečení je důležitý aspekt. Jdete někam, kde je předepsaný dress code? Pak není o čem debatovat a oblékněte se tak, jak si hostitel či událost žádá. „Oblečení má odpovídat prostředí. Lepší se dvakrát převléknout, než se nedostatečně obléknout. Například na nóbl obědy nechoďte ve sportovním,” říká dále expertka.

Pokud jdete sama, například do restaurace, základem je čistý a upravený vzhled, který odráží vaši osobnost. Buďte sexy, pokud si přejete. Nebo elegantní a svůdná. Záleží na vás, jak a v čem se budete cítit dobře.

Sexy a sebevědomá, ale bezpečně

Když nemáte doprovod nebo o koho se opřít, tím spíš je třeba udržovat dobré mravy a být si vědoma svého okolí. To zahrnuje zachování klidu, respektování osobního prostoru ostatních a přizpůsobení se etiketě daného prostředí, ať už jde o restauraci, divadlo nebo veřejnou dopravu. „Nepřehánějte to s alkoholem. Existuje hranice a být úplně opilá není zrovna známka elegance,” varuje Amanda King. Buďte ohleduplná k obsluze a ostatním hostům. Nerušte při představení. Samozřejmě, že když k vám bude někdo hrubý a vtíravý, nebo vás staví do pozice, která vám není příjemná, nenechte si to líbit, ale snažte se situaci řešit v první řadě v klidu a s chladnou hlavou. Ne kvůli tomu, že ”tahle pravidla vymysleli muži, aby vás kontrolovali”, ale proto, že jde o vaši bezpečnost. Nikdy nevíte, jak vyprovokovaný člověk zareaguje.

Když se ještě na chvíli vrátíme k oblečení, i to by mělo adekvátně odpovídat tomu, kam se chystáte a předvídat, na koho tam můžete narazit. Samotná žena je snadný cíl, i ve 21. století. Chcete být hezká a přitažlivá? Buďte taková. Zároveň buďte připravená se vypořádat s nechtěnou pozorností.

Chování ženy ve společnosti by vždy mělo být o rovnováze mezi jejím sebevědomím a přijetím zásad dobrého chování. Je o pochopení, že etiketa s emancipací netvoří konflikt, mohou fungovat společně a v harmonii.

Zdroj: iGlanc.cz, The Swaddle, Shine Sheets, Australian Finishing School

Související články