Nejde vyloženě o nostalgickou touhu po minulosti, ale o nalezení muže, který by svým chováním, úctou a pozorností reflektoval hodnoty v dnešní době často přehlížené. Jenže my nechceme neandrtálce. Muži možná jsou pánové tvorstva, ale často zapomínají, jak se správně chovat nejen ke svým partnerkám, ale všude. Pravidla se rozvolňují, najít slušného muže je náročné. Berte tohle jako pomůcku při randění i do života. Gentlemani možná ještě nevymřeli, jenom je tohle nikdo nenaučil.

Jdeme do restaurace

Jestli jste nepoznala, s kým máte tu čest už při vítání, při vstupu do restaurace si budete jistá. Když vejdete dovnitř, podle pravidel etikety sundá sluneční brýle. Kabelku my ženy v nejlepším případě položíme na židli za sebe, ale co muž, který má všechny věci obvykle v kapsách? Jejich obsah rozhodně nepatří vyskládaný na stůl. Sako a kabát v restauraci nemají své místo na opěradle židle, odložením na opěradlo totiž nevědomě snižujeme úroveň podniku, takže na věšák s nimi. Kabát na opěradlo můžete umístit v kavárně, ale v restauraci nikoliv.

Až najdete svůj stůl, muži neusedají dříve než partnerky. Místo toho pomohou ženě s usazením. Rovněž se mějte na pozoru před chlapem, co vám zabere nejlepší místo v restauraci, ještě s dobrým výhledem. Měl ho přenechat vám.

Společně v hotelu

Rande klaplo, jedete spolu pryč na celý víkend. Zopakujme si vcházení do budovy, kdo jde první? Podle pravidel etikety jde první ten, kdo je tam ”víc doma”. Například do hotelu vchází první muž. Nikdy ale nesmí partnerku nechat v závěsu tahat zavazadla. Pokud jsou dveře prosklené, může jako první vejít i žena.

Až si to namíříte do pokoje po schodech, cestou nahoru jde první žena. Muž je za ní jako taková pojistka, kdyby náhodou zavrávorala, což se zejména v podpatcích stane hned. Cestou dolů jde první muž, opět ze stejného důvodu.

Chování ve společnosti

O chování ve společnosti by se toho dalo napsat hodně, ale zde jsou aspoň malé základy. Ať už jdete spolu sami dva nebo na oslavu, na svatbu, na ples, kromě toho, že by se správně nemělo pít přímo z lahve nebo plechovky, muž by si nikdy neměl povolovat kravatu. Natož si k tomu ještě rozepnout pár knoflíčků u košile. V této kombinaci to vypadá navíc hrozně. To už kravatu rovnou lepší sundat, pokud se chce rozepínat. Ale jak moc tedy rozepnout?

Jeden nebo dva knoflíky jsou přípustné, například na pláži nebo mimo společnost, ovšem ideálně by neměl ven vykukovat chomáč chlupů. To sice některým ženám může připadat sexy, ale zbytek se na jeho hrudník dívat nechce. Je to stejné jako s ponožkami. Měly by být dostatečně dlouhé, ať zpod nohavic nelezou chlupatá lýtka. V ideálním případě vypadáme při odchodu stejně, jako když jsme přišli.

Upravený vzhled

Je jedno, zda má muž dlouhé či krátké vlasy, ale vždy by měly být čisté a upravené. Vousy může mít také, dokonce i několikadenní strniště, které některým opravdu sekne, ale rovněž musí být upravené a čisté. To samé nehty. Jestli osobně něco opravdu nesnáším, pak špínu za nehty. Jednou jsem takto udělala výjimku a doufala, že dotyčného muže naučím, aby na své ruce dbal. Nepovedlo se a nejspíš se vám to nepovede ani s jiným.

Zdroj: iGlanc.cz, expert na etiketu Libor Neuwirth

Související články