Mobil držíme v ruce od rána až do večera. A i když už si bez něj neumíme představit každodenní život, občas nám více škodí, než dává. Nosit v kapse krabičku s vševědomím světa je sice praktické, mnohdy této možnosti však využíváme naprosto nesmyslně. Údaje z psychologických výzkumů mluví jasně – pokud si chcete ponechat nějaké zbytky sebevědomí, zbavit se úzkostí a deprese, osamělosti i špatného spánku, možná by to chtělo vyzkoušet digitální detox.
Vliv užívání sociálních sítí na naše duševní zdraví a každodenní pohodu je dnes už víc než známý. Téma digitálního detoxu je proto stále aktuálnější. Jsme totiž doslova přehlcení notifikacemi, nekonečným množstvím mailů nebo zpráv a navíc s pocitem, že všichni potřebují naší reakci ASAP. Digitální svět nás sice propojuje, ale zároveň vytváří tlak na jedince víc než kdy dřív, proto si naše online světy zaslouží stejnou péči jako třeba náš šatník. Vyhoďte sledované účty, které vás vyčerpávají, nebo nastavte limity pro čas strávený scrollováním na sítích. Uvidíte, jaký klid vám to přinese.
Jak poznáte, že potřebujete digitální detox?
Dospělý na svém chytrém mobilním telefonu v průměru stráví denně čtyři a půl hodiny – přiznejme si proto, že bychom digitální detox potřebovali jednou za čas úplně všichni. Pokud se navíc přistihnete u přehnané závislosti na kontrolování notifikací nebo se jen cítíte podráždění po prohlížení sociálních sítí, je ten správný čas si digitální detox naordinovat. Můžete totiž s velkou pravděpodobností prožívat FOMO (Fear Of Missing Out), které v digitálním světě nutí být uživatele sociálních médií neustále online ze strachu, aby jim nic neuniklo.
Vyčistěte si sociální sítě
První krok k digitálnímu detoxu je úprava vašeho nynějšího užívání mobilu a potažmo sociálních sítí. Proto nejprve pečlivě pozorujte své návyky, k čemuž můžete použít aplikace na sledování času stráveného online, které má většina značek mobilních telefonů zavedeny přímo v originálním nastavení. Tak si budete moci vytvořit pravidla na míru a vyhradit si pro scrollování určitý časový úsek. Zároveň projděte seznam často sledovaných stránek i profilů na sociálních sítích a odstraňte účty, které vás zbytečně negativně ovlivňují, nebo pro vás není jejich obsah dostatečně relevantní.
Tipy na efektivní změny
Naučte se kontrolovat aplikace vědomě, nikoliv impulsivně. Vypnutí nedůležitých notifikací vás nebude svádět k neustálému kontrolování zbytečných oznámení a bezmyšlenkovitému odemykání mobilu. Zároveň s vyčištěním seznamu sledovaných osob naplňte svůj feed naopak pozitivními účty s inspirativním obsahem, které vás motivují něco udělat nebo vás edukují. V neposlední řadě se vyzkoušejte mobilu vzdát na určitou část dne nebo na celých 24 hodin. Offline dny vám otevřou oči a zjistíte, že třeba alespoň během víkendů nemusíte mít mobil neustále nadosah.
Pozitiva digitálního detoxu
Při odpoutání se od digitálního světa získáte to nejcennější – čas. Vytvoříte si tak více času pro sebe, vztahy a reálný život. Zároveň zaznamenáte pozitivní změnu nálady, snížení úzkosti a dokonce zlepšení spánkových návyků.
Digitální detox samozřejmě neznamená, že musíte přestat používat telefon úplně. To po vás v dnešní době ani nikdo nemůže chtít. Snaží se pouze o znovuobnovení zdravého vztahu k technologiím a jejich užívání pro naše dobro. Zkuste proto alespoň malý krok k digitálnímu detoxu, třeba jedno odpoledne bez mobilu v ruce, protože vaše mysl si zaslouží stejnou péči jako váš domov – někdy stačí jen uklidit a nadechnout se.