Bylo to v jedné epizodě Sexu ve městě, kdy Miranda potkala skvělého chlapa, jenže ten už měl syna. Tehdy čtveřice kamarádek drbala, že onen muž je jako ze sekáče. Použitý, z druhé ruky. Takový pocit má asi většina z nás a samozřejmě se to týká i mužů, když si najdou maminku s dítětem. Co je však na rodičích tzv. jetějšího než na lidech bezdětných? I je přece berete z druhé, někdy i ze třetí, čtvrté, možná desáté ruky. Tím, že si někdo pořídí ratolesti, se nestává více opotřebeným pro další potenciální partnery. Roli v tom však hrají určité psychické bloky.

Není to moje dítě

Budeme to nazývat úplně otevřeně. Pokud má nový partner děcko z předchozího vztahu, trošku žárlíme. I když víme, že před námi měl muž nějaké ženy, nejsou hmatatelné. Prostě to skončilo a jsou pryč. Jenže dítko je fyzickou připomínkou toho, že před vámi potkal někoho, s kým chtěl prožít celý život. Té ženě dal dar v podobě společného miminka, které si také přejete. Uvědomujete si, že i když se vám podaří mít vlastní děti, on bude vždy napřed, protože má dvě rodiny. Také je jasné, že vám jeho dítě trochu zasahuje do plánů, pokud si jej jeho otec bere na víkendy apod. Není to něco, za co byste se měla stydět, jde o přirozenou věc. Však se podívejte, že i zvířata v přírodě zrovna nepřijímají cizí mláďata. Jistý odstup, protože to není vaše dítě, budete mít vždy. I když spolu budete skvěle vycházet, ve vašem vztahu nebude ani mráček, stejně děcko nebudete stavět na roveň vlastních ratolestí.

Přijměte je jako jeho součást

Kdyby svoji roli hrálo jenom to, co je nám přirozené. Vyvstat může ještě více komplikací. Některé ženy totiž na mužovy děti doslova žárlí, protože je berou jako konkurenci. V hloubi duše si uvědomují, že správný rodič dá vždy přednost dítěti. Proto se s tím mnohé ženy neumí srovnat a partnery od společných setkávání s dětmi odrazují. To je ale chyba, protože si můžete naběhnout na to, že se stanete nepřítelem. Ani nedoporučujeme se děcku vyhýbat, když s ním váš muž tráví společné chvíle. Jestli budete partneři třeba do stáří, je pravděpodobné, že se s dítětem jednou potkáte. I kdyby to bylo v dospělosti. A už mezi vámi bude napětí, protože ona osoba si bude říkat, proč jste vy jako partnerka chlapa nebyla u oněch setkávání. Neměla jste to dítě ráda? Aha!

Jeho děti se chovají příšerně

Dalším problémem může být skutečnost, že i když se budete chtít seznámit, dítě si postaví hlavu. Má to svoji logiku. Jeho rodiče nejsou spolu a vy jste v očích caparta vetřelec. Takže vám to dá pěkně najevo, protože ví, že tatínek ho nepotrestá. Ten je rád za každou společnou chvilku a i z důvodů výčitek nebude na dítko přísný. Je logické, že je na partnerovi, aby toto nějak řešil. Dejte si ovšem pozor, aby se tyto peripetie nestaly důvodem svárů mezi vámi. Nic nelámejte přes koleno. Pokud se s vámi děcko nebude chtít vídat, počkejte, až z toho vyroste. Nebo třeba nevyroste, to už je jen jeho věc. Vy budujte vztah s tím, koho milujete. Partnerem. Takový člověk situaci nějak vyřeší a dá vám tím najevo, že mu na vás záleží.

Holčičí války

Situace bude spíš složitější, když jeho potomkem je dívenka. Logicky bude víc žárlit, protože je tatínkova holčička a on není doma právě kvůli vám. V pubertě to je ještě náročnější. I tady netlačte na pilu. Pokud nepůjde o slečnu s jasně vyhraněným odporem, ale její odmítání se bude odrážet spíš od jisté opatrnosti, ukažte vlídnou tvář například tím, že vymyslíte společný výlet, uvaříte něco dobrého, třeba se i postaráte, když bude dítě nemocné. Zkuste nadhodit dívčí téma. Zeptejte se partnera, co holčinu zajímá. Když to bude kosmetika a vy zrovna prodáváte v butiku s péčí, máte hned prostor na povídání. A i když nechceme navádět k prvoplánovému uplácení, třeba nějaký ten vzoreček krému nebo kosmetická novinka srdce dívky obměkčí.

Když se vás jeho dítě jenom bojí

Nyní samozřejmě nemáme na mysli, že má obavy z tyrana. Jen je dítko nesmělé, zmatené z celé situace. Však si vzpomeňte, jaké to bylo, když jste se ocitla někde na návštěvě, kde vás třeba hlídali rodiče kamarádů. Také jste se u nich pohybovala jako slon v porcelánu. Pokud je prcek nesmělý, usnadněte mu to přívětivostí. Vy jste dospělejší a méně zranitelnější, můžete si dovolit zkusit, co váš vztah vydrží. Uvidíte, že budování vazeb s jeho dětmi se vám v budoucnu, kdy bude mít dítě rozum, vyplatí. Vždy je totiž lepší mít velkou rodinu a je jedno, jaké vazby jsou vlastní, nebo nevlastní.

Proč je dobré, když má dobré vztahy s dětmi?

Stále máte pocit, že vás jeho dítě nějak omezuje? Proč? Že s ním tráví čas? Uvědomte si, jak je to skvělé, že nezapomíná na ty, které miluje, a i když něco zkrachovalo, nezříká se odpovědnosti. Když si najdete chlapa, který se vykašle na děti z vlastní vůle, můžete vzít nohy na ramena. Nejen, že se to jednou může stát vašim potenciálně společným dětem, on se může takto zbavit i vás.

Jak být dobrý nevlastní rodič?

Stále v tom dítku vidíte komplikaci? Nadechněte se. Uvědomte si, že mezi vámi a partnerem, a jím a jeho dětmi jsou jiné vztahy. Možná bude občas podřizovat váš společný čas chvílím stráveným s dětmi. To se ale dá vydržet, ne? Je to jako když si jde zasportovat, udělat si radost koníčkem. Vy volno využijte třeba k masáži, wellness pobytu. Nežárlete, buďte ráda, že je se svými dětmi a ne někde s jinými ženami. K dítěti přistupujte opatrně. Samozřejmě je na jeho otci, aby odhadl situaci, jestli vás má seznámit. Poradí vám, jak na dítě. Pokud to nebude vyloženě odmítavé, nenuceně se s ním bavte o tom, co chce ono. Vydržte i dívání se na pohádky.

Staňte se samy dítětem

Vztah udržujte v onom duchu dětského světa. Nakonec zjistíte, že není tak špatné mít občas doma usměvavého prcka, který si k vám nezištně najde cestu. Budete jeho teta pro zábavu, když nebudete ještě mít vlastní děti, můžete si i takto užít pomyslné „mateřství“. A až přijdou na řadu vaše děti, budou mít alespoň staršího kámoše. Dejte si také pozor na to, abyste před dítětem nepomluvila jeho matku. Může se stát, že se partner s ex neshodne. Je to mezi nimi, vy nějak neventilujte svůj názor. Před dítětem ne. Mohlo by se na vás zlobit, protože jde o jeho maminku. A to i tehdy, když budete nejlepší kámoši. V každém případě nemějte v hlavě hned v počátku precedens něčeho odmítavého. Znovu opakujeme, že dítě bude už navždy součástí vašeho muže. Má-li k němu stále skvělý vztah, je to jedině dobře. Vy netlačte na pilu, buďte kamarádka, teta, nesnažte se být maminka. Když vám tak bude prcek říkat, nevadí. To je jen důkaz jeho náklonnosti. Když bude něco sřípat, uvědomte si, že jde o dítě. Leckdy za to nemůže. Nemá ještě svůj rozum, dost jej utváří rodič, s nímž je častěji. Děti nejsou většinou ještě tak zákeřné. Proto buďte shovívavá a trpělivá. Pokud se nic z toho ale nebude dařit, není na škodu navštívit odborníka. Kouče či psychologa, kteří pomohou, mají zkušenosti a už si prošli mnoha cestami sbližování nevlastních rodičů a dětí.  

Zdroj: iGlanc.cz, Raising Children Network, Parents, Marriage

Související články