Vzpomínám si, jak jsme jako malé děti ve školce a pak i ve škole tvořili úplně ze všeho. Na procházce jsme nasbírali listí a kaštany. Jindy jsme si z domu přinesli bavlnky, barevné papíry, výstřižky z časopisu a lepidlo. Cokoliv se mohlo stát součástí uměleckého díla. Stačilo se jen uvolnit a nechat ruce tvořit, co je zrovna napadne. Věděla jsem, že nás to má příjemně zabavit a zároveň rozvíjet naši kreativní stránku a koneckonců, každý ve třídě dokázal nakonec něco stvořit. Ať už byl umělecky nadaný, nebo ne.

Očividně bychom však každý z nás měli tuhle svoji dětskou část znovu oprášit. Je to totiž dobré i na psychiku a zdravější než antidepresiva. „Svět kolem nás se rychle mění. Na naši schopnost učit se, dávat pozor, přizpůsobovat se jsou denně kladeny vysoké nároky. Děti i dospělí se tak mohou dostat do situace, která je nad jejich aktuální síly. To vede k úzkostem až panikám, neklidu, poklesu nálady, poruchám spánku, nechutenství nebo přejídání, ulpívání na rituálech, vtíravým myšlenkám. Léčba vážného problému patří výhradně do rukou odborníků, klinických psychologů nebo psychiatrů, ale s méně vážnými nebo začínajícími potížemi si pravděpodobně dokážeme poradit sami,“ říká klinická psycholožka Mgr. Ivana Benešová.

Dělejte cokoliv kreativního

Dejte tomu šanci. Kreativita není jen o umění nebo našich hudebních schopnostech. Je to cesta, jak se vyjádřit, otevřít, prozkoumat vlastní pocity a najít vnitřní klid, a k tomu nepotřebujete být druhý Michelangelo. Vůbec nevadí, že doposud jediná malířská pomůcka, co jste drželi v ruce je malířská štětka na zeď. Už jste možná kdysi slyšeli, že například pomáhá se ze svých pocitů ’vypsat’. Hodit to prostě všechno na papír. S malováním či kreslením je to stejné, jen to stačí ze sebe pustit ven a transformovat stres v něco krásného a obohacujícího. Kreativní činnost je způsob, jak se odpoutat od problému. Mysl si odpočine, nálada se obvykle zvedne, protože:

  • Vyjádříte emoce. Všechny pocity z vás odejdou ven skrze tvorbu. To je obzvlášť účinné v situacích, které je obtížné vyjádřit slovy. Vybijete si negativní emoce a využijete je jako pohon. Promítnete starosti do konkrétní podoby.
  • Odvedete pozornost. Kreativní činnost vyžaduje dávku koncentrace, což může poskytnout dočasný únik od stresových myšlenek nebo situací a mezitím si člověk odpočine a dobije baterky. Někdy kreativní činnost vyžaduje vaši plnou přítomnost, pak je to jako meditace. Naplno se ponoříte do oné aktivity.
  • Podpoříte sebevědomí. Dokončení obrazu nebo jiného uměleckého díla může posílit sebedůvěru a dodat pocit osobního úspěchu. Celkově tak posilujete pozitivní náladu a snižujete stres.
  • Sociální interakce. Kreativní tvorba je skvělý nástroj pro všechny, malé i velké. Když tvoříme společně, přirozeně mezi sebou komunikujeme, máme společný zážitek a radost z výsledku. Hlavně pro děti je společná kreativní činnost přirozenější způsob sdílení než rozhovor.

Místem pro kreativitu může být vlastní domov, ale i park v okolí. „Nejlepšími objekty k tvoření jsou recyklované předměty z kuchyně nebo přírodniny z lesa,” radí autorka dětských knih o výtvarném umění Monika Švec Sybolová a dodává: „kreslit či malovat se dá i trávou, květinami, listím, zeminou. Nebo lze tyto věci lepit na papír a vytvořit z nich jedinečnou koláž.”

Ať tvoří celá rodina

Proč zrovna koláž? Zapojíte totiž fantazii, kreativitu i emoce. Použít můžete různé materiály, které vám zrovna přijdou pod ruku a nějakým způsobem vás oslovily. Kousky látky, staré fotky, pírka, alobal, obtisky prstů. Můžete stříhat, lepit, motat a vytvářet nevídaná spojení z čehokoliv. Zároveň může přispět každý člen rodiny. „Do tvorby jedné koláže se může zapojit libovolný počet osob, od maličkých až po babičky a dědečky. Čím více, tím lépe, o to bude celý proces zábavnější a výsledek pestřejší. Obzvlášť přínosné je kolážování s dětmi – otiskávat prstíky nebo lepit kousky papíru mohou pod dohledem i ti nejmenší. Celá rodina tak kvalitně prožije čas třeba o deštivém víkendu. Sama jsem s technikou koláže pracovala hodně, když byly mé 3 děti malé. Jejich věkové odstupy jsou přibližně 3 roky, a tak jsme měli na stole připravené všechno možné, aby si každý vybral dle svých dovedností,“ prozrazuje výtvarnice, designérka a ilustrátorka Zuzana Osako.

Náplánujte si kreativní program

Hlavně v zimním období není úplně možné trávit tolik času venku. Toho však můžete využít k tomu, abyste společnou výtvarnou činnost a kreativitu, zejména dětí, ještě umocnili. Běžte třeba do interaktivního muzea, vypravte se na kurz malování s dětmi nebo se jako rodina zúčastněte umělecké soutěže. „Doporučuji rodičům chodit s dětmi na interaktivní výstavy, které zvou k participaci návštěvníků prostřednictvím vlastní tvorby, přemýšlení a snění,” dodává Monika Švec Sybolová.

Zdroj: iGlanc.cz, klinická psycholožka Mgr. Ivana Benešová, výtvarnice, designérka a ilustrátorka Zuzana Osako, autorka dětských knih Monika Švec Sybolová

Související články