V žebříčku nejšťastnějších zemí světa se už osm let drží Finsko. Na druhém se za loňský rok umístilo Dánsko a na třetím Island. Česká republika je až osmnáctá. Dá se říct, že nejšťastnější jsou lidé v severských zemích. Štěstí ale není měřitelnou jednotkou a každý si ho spojuje s něčím jiným. Někdo k němu potřebuje hromadu peněz a někomu stačí podívat se z okna do slunečného dne. 

Štěstí je zvyk

Podle odborníků jsou v receptu na štěstí nejdůležitější tyto přísady: pocit kontroly i nezávislosti nad svým životem, smyslu života a sociální kontakty. Dokonce se shodují, že se dá štěstí z velké části posilovat a naučit. “Čím víc si všimnete, že jste šťastní nebo vděční, těm víc roste,” říká odbornice na pozitivní psychologii Stella Grizont.

Malé radosti

K největším pocitům štěstí mohou paradoxně přispět maličkosti. “Když jsem jsem ve stresu, jdu na procházku a žasnu nad květinami, ptáky i hmyzem. V náročných dnech také dělám různá dechová cvičení, čtu knížky a pouštím si komedie,” poznamenává Emiliana Simon - Thomas z Kalifornské univerzity.

Zapisujte si

Jedním ze způsobů, jak aktivně pěstovat štěstí je založení Deníku vděčnosti. Alespoň jednou týdně si do něj můžete zapsat tři věci, které vám udělaly v poslední době radost. Stačí si všímat maličkostí všedního dne nebo toho, co se vám povedlo. Všímejte si pozitivních věcí kolem. Zapisováním si tyto věci lépe uvědomíme. “Je pro nás evolučním mechanismem, abychom se soustředili na to negativní, protože nás to udržuje v bezpečí. Zároveň ovšem zvyšujeme i stresový hormon kortizol,” říká zakladatelka platformy Happy Things Talia Soen. 

Zábavná meditace

Je už všeobecně známo, že je meditace jedním ze způsobů, jak se naučit změnit svůj způsob uvažování. Málokdy ale narazíte na informaci, že meditace neznamená jen sedět v tureckém sedu v temné místnosti se svíčkami. “Nikdy se mi nedařilo správně meditovat, než jsem zjistila, že takového stavu jsem schopna dosáhnout při běhání nebo cvičení jógy,” popisuje Soen. U běhu jsme totiž ponecháni svým myšlenkám a podobně prý funguje také plavání. 

Zatočte se stresem

Hladinu stresu snižuje pobyt v přírodě. Když je pro vás momentálně nedosažitelný, můžete ho napodobit alespoň poslechem zvuků přírody. Úroveň stresu prý také ovlivňuje to, kolik máme času. V souvislosti s tím říká profesorka psychologie z Yale univerzity Laurie Santos, že existuje myšlenka známá jako “časová hojnost”, podle které se lidé s dostatkem volného času pro sebe cítí šťastnější. A kolik volného času je ideální? Tuto otázku zkoumala Americká psychologická asociace a dospěla k závěru, že optimální štěstí znamená dvě až pět hodin volna denně. 

Cvičení místo pilulky

“Existuje několik studií zabývající se štěstím a cvičením. Jedna z nejpřesvědčivějších srovnává půlhodinové kradlo cvičení denně například s užíváním antidepresiv,” říká profesorka a dodává, že mnoho z těchto studií ukazuje, že pohybem ovlivňujeme úroveň našeho štěstí. Když se rozhodnete ještě cvičit v přírodě, tak svůj pocit štěstí ještě dvojnásobně podpoříme. 

Důležité vztahy

Pro pocit štěstí je nezbytné mít přátele, rodinu nebo další silné sociální vazby. “Nejde o kvantitu, ale kvalitu. Mít ve svém životě dokonce dva nebo tři lidi, o kterých víte, že tu pro vás budou a můžete se na ně v případě nouze obrátit,” říká Talien Soen. Šťastní lidé prý bývají společenštější a tráví více času se svými přáteli a rodinou i jinými lidmi. 

Zdroj: iGlanc.cz, time.com, fortune.com

Související články