1. Porodila vás

Někdy přestáváme být vděční za ty největší samozřejmosti, jakými jsou příležitost tu být a dýchat. Byla to máma, která vás devět měsíců nosila a opatrovala v bříšku, kdo k vám promlouval a představoval si vás. Kdo vás bezmezně miloval ještě předtím, než jste se narodili. Strávila pak několik hodin v bolestech na porodním sále, přesto jakmile vás poprvé spatřila, na všechno zapomněla a věděla, že její život už nikdy nebude takový jako dřív.

2. Neuběhne chvíle, kdy by se o vás nebála

Známe tu starostlivost a její věčné: „Dávej na sebe pozor.” „Buď opatrná.” „Dej vědět, až v pořádku dorazíš.” Občas je to otravné a přehnané, ale jen proto, že jí na vás záleží úplně nejvíc na světě. Chce mít jistotu, že jste v pořádku, že vám nikdo neubližuje a že je o vás vždy dobře postaráno.

3. Vždycky je na vaší straně

Každý občas provedl nějakou lumpárnu a doma to pěkně schytal, aby věděl, že tohle se nedělá. Před ostatními se vás ale vždycky zastala a slíbila, že už se to určitě nebude opakovat a šlo jen o jednorázové selhání.

Jsou situace, kdy provedete něco vážně moc špatného, a to jí pak rve srdce, že se za vás nemůže postavit. I přesto potom neodejde a je tady, dokud se všechny rány nezahojí a nepostavíte se zpátky na nohy.

4. Vaří vám vaše oblíbená jídla

Domácí jídlo je nejlepší a často se k němu vážou vzpomínky na celý život. Přitom si představte, jak musela být některé dny vyčerpaná, přesto vám uvařila, do toho umyla nádobí, vyprala, vyžehlila. Mámy jsou superženy! A největší odměnou jí pak byl prázdný talíř. Jestli láska prochází žaludkem, pak ta mateřská na sto procent. Dokonce i jakmile se chystáte za mámou na návštěvu, vždycky se zeptá, co vám má uvařit dobrého.

5. Položila by za vás život

Kdyby to šlo, nejraději by vám celoživotně dělala brnění vlastním tělem. Ať už to znamená, že by za vás dostala kulku nebo chytila v ložnici pavouka.

6. Obětovala se

Nikdy se nedozvíme, co všechno naše mamky obětovaly, jen aby nás udržely při životě, v bezpečí, zdravé a šťastné. Kolik musela vzít přesčasů v práci, aby zaplatila školní pobyt v zahraničí, když si musela vzít neplacené volno, aby vás odvezla k lékaři, nebo když vstala a uprostřed noci pro vás přijela na diskotéku.

7. Bere na sebe vaši bolest

Je jedno, jestli vás zrovna bolí břicho nebo máte zlomené srdce. Maminku to bolí úplně stejně a kdyby to šlo, všechnu bolest světa by vzala na sebe. Jen aby vám bylo zase dobře.

8. Přečkala všechny vaše životní fáze

Nejdřív se prvních pár let nevyspala a o dalších pár let později musela poslouchat vaše pubertální výlevy o tom, jak je hrozná a nespravedlivá. Určitě občas byla v koncích, měla chuť vás uškrtit a neměla daleko ke svěrací kazajce. Ale vydržela, zůstala a vždycky vás milovala.

9. Odpustí, když zapomenete na její narozeniny

Jestli jste někdy svojí mamce nepopřáli k narozeninám, měli byste se stydět. Jste to právě vy, její děti, od koho se na přání nejvíc těší. Přesto vždycky pochopí, že se vám to vykouřilo z hlavy, a i když jí to zlomí srdce, nedá na sobě nic znát. Aby se to už neopakovalo, zapište si to za uši. Jak byste se asi cítili, kdyby se to stalo naopak?

10. Nikdy ve vás nepřestala věřit

Máme tendence o sobě pochybovat často a kolikrát i úplně zbytečně. Ona ale vždycky věří, že to dokážete, podporuje vás a jste pro ni naprostá jednička. Ať jde o pohovor na novou práci nebo maturitní zkoušku. Kdyby to šlo, chodila by všude s vámi a fandila.

11. Chce pro vás jen to nejlepší

Občas se to nezdá, třeba když kritizuje vašeho nového partnera, ale dělá to jen proto, že pro vás chce to nejlepší. Ne vždycky se to shoduje s vaším přesvědčením, a tak může docházet ke konfliktům. Vždy jí však ležíte na srdci vy, vaše štěstí, tak na to myslete.

12. Najde všechno, co vy ztratíte

Máma vždycky najde ztracenou sponku, rukavici nebo nabíječku k telefonu. Ona zkrátka ví, kde má která věc doma své místo, proto nikdy nic nezkazíte, když ji přizvete na pomoc s pátráním.

13. Donutila vás chodit do školy

Kdyby to záleželo jen na nás, zřejmě bychom se na školu po pár třídách vykašlali. Máma ale věděla, že vzdělání je důležité, proto nás každé ráno chodila tahat z postele, poslouchala naše protesty, chystala nám svačinu a poslala nás do školy.

14. Bezmezně vás miluje

Mateřská láska nemá žádné hranice a nic ji nenahradí. Být máma je to nejtěžší povolání na světě, ale všechny se zároveň shodnou, že i to nejkrásnější. Takže teď nastal čas svojí mamince poděkovat a trochu jí té lásky vrátit. A nemusí to být jen ke Dni matek. Udělat to lze mnoha způsoby.

  • Připravte jí oblíbenou snídani, aby se pro změnu postaral někdo o ni.
  • Kupte jí kytičku. Ta potěší vždycky.
  • Vezměte ji ven a podniknete spolu něco, o čem už delší dobu mluví.
  • Nechte si vyprávět o jejím dětství.
  • Vyslechněte si její trápení, i ona je jenom člověk.
  • Hezky se oblékněte a udělejte si společnou fotku.

Teď už zbývá jen jediné a to nejzásadnější. Obejměte ji a řekněte jí, jak moc ji máte rádi.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články