Jak vnímáte rovnoprávnost žen v Česku a v čem vidíte největší problém?
Jako alarmující vnímám, že české ženy vydělávají o 18 % méně než muži. Mezera v platech přitom často bývá výsledkem zajetých zvyklostí, nikoli záměrem jednotlivých firem. Přesto, nebo možná právě proto, se za posledních 21 let situace zlepšila o pouhých 5 %.
A v jakém odvětví je podle vás nerovnoprávnost nejvýraznější?
Největší nepoměr panuje u profesí jako jsou řídící pracovníci nebo zákonodárci. Na takových pozicích ženy musí pracovat v průměru o 65 dní déle než muži, aby dosáhly na stejnou odměnu.
Kdy by se ženy mohly dočkat rovnoprávnosti například v oblasti platů?
Podle ekonomického fóra je odhad doby potřebné k dosažení rovnosti žen a mužů 132 let. Před pandemií to přitom bylo „pouhé“ století. To však neznamená, že rovnost nemůže nastat dřív, záleží na nás všech – na ženách, ale i z velké části na mužích.
Co byste poradila ženám, které se z jakéhokoliv důvodu cítí jako ženy diskriminované?
Aby o tom hlavně mluvily! Aby se nebály přijímat výzvy a byly sebevědomé. Aby se neostýchaly postavit samy za sebe, za svou rodinu, ale i kariéru. Žádná žena by nikdy neměla být tlačena k tomu vybrat si buď kariéru, nebo rodinu.
Je nějaký způsob, jak si mohou ženy vzájemně pomáhat?
Rozhodně! Ráda bych připomněla citát Madeleine Albrightové: „V pekle je speciální místo pro ženy, které nepomáhají ostatním ženám.“ Tím se řídím. Domnívám se, že jakmile se ženy dostanou do vyšších pozic a mají možnost promlouvat k ostatním, tak by měly inspirovat a podporovat. Skrývá se v nás neskutečná síla a když ukážeme ostatním ženám, jak ji správně použít, mohou se stát velké věci.
Co mohou podle vás udělat ženy na mateřské pro svůj osobní rozvoj?
Důležité je nezapomínat na sebe a nevnímat mateřskou dovolenou jako milník, který nás vyřadí z kariérního života. Je v pořádku se při mateřské plně věnovat rodině, ale stejně tak je v pořádku se postupně vrátit do pracovního procesu, vzdělávat se nebo se učit úplně něčemu novému, činí-li nás to šťastnými.
A jak z vašeho pohledu nalézt stabilitu mezi prací a rodičovstvím a nezbláznit se z toho?
S podporujícím okolím jde všechno. Občas není na škodu myslet i na sebe a užít si svůj čas. Mně k tomu pomáhá i nastavený řád a systém. Já třeba po 17. hodině striktně nezvedám telefony, nemám žádné pracovní meetingy a plně se věnuji rodině nebo sama sobě. To mi pomáhá se odreagovat a tím pádem jsem další den ráno znovu připravená podávat dobré pracovní výkony. Je důležité nastavit si priority a sdílet je s ostatními, aby i v práci bylo jasno, kde jsou vaše hranice.
Jak téma rovnoprávnosti vnímáte z osobního pohledu jako matka dvou dcer?
Chtěla bych jim být především inspirací a snažím se, aby necítily žádný rozdíl mezi tím, co se očekává od žen a co od mužů. Prostě ať si jdou za svým, ať už to je cokoli – a já je v tom budu podporovat.
Co vám nejvíce pomáhá skloubit osobní a pracovní život?
Nejdůležitější je z mého pohledu podpora partnera i dalších členů rodiny a také vstřícný přístup zaměstnavatele. Mám to štěstí, že oba tyto atributy ve svém životě mám. Můj manžel mě v kariéře plně podporuje, společně se staráme o domácnost, o dvě krásné dcery a užíváme si rodinný život. Zároveň jsem hrdá na to, že už řadu let pracuji pro společnost Mars, která rozhodně může svým přístupem k ženám inspirovat ostatní.
Kdo je Daniela Hlaváčková
Daniela Hlaváčková je zkušená leaderka se zápalem pro rozvoj talentů a podporu diverzity v týmu. Většinu pracovních zkušeností získala ve společnosti Mars, kde v současnosti působí jako marketingová ředitelka pro střední Evropu a mentorka vzdělávacích kurzů pro ženy. Pravidelně přednáší na konferenci Equal Pay Day a věří ve vzájemnou podporu mezi ženami, díky které mohou rozvinout svůj potenciál. Kromě byznysu se našla i v roli matky. Vychovává dvě malé dcery, kterým se snaží jít příkladem a ukázat jim, že díky píli a správnému nastavení mohou naplnit své sny.
Zdroj: iGlanc.cz