Znáte to, automaticky se vypravíte ven, je jedno, zda do práce, na kávu s přáteli nebo na nákup. Ještě naposledy v zrcadle překontrolujete make-up. Už jste na cestě a v tu ránu je tady. Otázka! Vypnula jsem žehličku na vlasy? Sfoukla jsem svíčky? Zamkla jsem vchodové dveře? Anebo v momentu, kdy potřebujete doklady, zjistíte, že jste doma nechala peněženku… Pokud se v tom vidíte, nejste sama. Každý doma občas něco zapomene. Ať už se jedná o drobnost, nebo něco, co vás donutilo urychleně se vrátit domů v panice, že jste podpálila dům.
Na co při odchodu z domu nejčastěji zapomínáme
Podle průzkumu německé společnosti vyrábějící zařízení pro domácnost se majitelé domů vrátí za svůj život přibližně 3136× , aby zkontrolovali, zda jejich hnízdečku nic nehrozí. Průměrný člověk se vrátí překontrolovat zamčené vchodové dveře jednou za týden a více než 5 % lidí se kvůli stejné věci vrací téměř denně. Přes 21 % lidí (nejčastěji ženy) má obavy, zda zavřeli při odchodu všechna okna. Ve většině případů jsme zmíněné úkony opravdu udělali, jenom si na to nemůžeme vzpomenout.
Zapomnětliví jsme i co se vypínání spotřebičů týče. Ten samý průzkum tvrdí, že 12 % lidí nevypne televizi, 6 % zapomene vypnout žehličku na vlasy, 4 % nechají zapnutou žehličku a pětina zapomene zhasnout světla. Mezi další věci, na které při odchodu z bytu či domu nejčastěji zapomínáme, patří:
- Vzít si klíče, mobil nebo peněženku
- Vyndat věci ze zásuvky
- Vzít si připravený oběd do práce
- Sfouknout svíčky
- Vypnout topení
- Vzít si nákupní seznam
- Zavřít garážová vrata
- Nakrmit domácího mazlíčka
Jsou mezi námi dokonce takoví experti, kteří se při jednom odchodu z domu vrátí několikrát. Poprvé pro klíče, podruhé pro telefon a klidně ještě potřetí pro peněženku. Aby pak v potravinách zjistili, že nákupní seznam zůstal v kuchyni na stole.
Zapomínání k lidem patří
Zapomněli jsme ještě na něco? I když si možná právě říkáte, proč máte tak špatnou paměť, zapomínání k životu patří. Aspoň k tomu lidskému. Ukazuje se, že lidé zapomínají nejen na předměty a spotřebiče. Přibližně 56 % informací zapomeneme do jedné hodiny, 66 % po pouhém jednom dni a 75 % do týdne. Mozek je schopen působivých výkonů, ale jeho schopnost ukládat a vybavovat si detaily je omezená.
Co způsobuje zapomínání
Už se vám někdy stalo, že tupě zíráte do ledničky a za boha si nemůžete vzpomenout, pro co jste šla dovnitř? Doktorka Dawn M. McBride, profesorka psychologie, vyučuje a zkoumá lidskou paměť již desítky let. Příklad s ledničkou, který uvádíme, spadá do takzvané prospektivní paměti. „Je to druh paměti, kterou používáme každý den, abychom si vzpomněli, co máme dělat. Čím jsme zaneprázdněnější, tím je to těžší,” vysvětluje. „Nemáme v úmyslu zapomenout, co hodláme v budoucnu udělat, ale někdy nás o pozornost připraví jiné kognitivní procesy.“ Rozptýlit nás může naprosto nevinná věc. Zahlédnete hodiny, zaposloucháte se, jak venku prší. Anebo na vás při odchodu z bytu promluví jiný člen domácnosti.
Trénink proti zapomínání
Lidská paměť je samozřejmě mnohem složitější stroj a důvody zapomínání jsou různé. Dobrá zpráva je, že mozek je sval – a můžete ho tedy trénovat jako všechny ostatní svaly. Pak také aspoň pro začátek můžete zkusit svou mysl méně zahlcovat a při každém odchodu z domácnosti trénovat mindfulness. Jednoduše vypnout autopilota a provádět konkrétní úkony vědomě. Klidně si říkejte nahlas „vypínám žehličku”, „zhasínám světlo” nebo „zamykám byt”. Pomáhá to.
Zdroj: iGlanc.cz, Very Well Mind, House Beautiful, Illinois State University