Rodiče nad výběrem dokonalého jména pro svého potomka obvykle stráví hodně času. S čím ho vyšlu do světa? Naši osobnost samozřejmě utváří mnoho faktorů, ale jméno je jedním z nich. Hodně toho o vás napoví. Jaké jste národnosti, odkud pocházíte. Také jak moc jsou vaši rodiče kreativní nebo kterého seriálu se v době početí nemohli nabažit.

Jak se jmenuješ?

Každé jméno má svůj původ a základní význam, který si lehce dohledáte na internetu. Jméno je vaše osobní identita, takhle vás lidé znají a oslovují. Ale zároveň si o nás na základě toho dělají vlastní úsudky ještě předtím, než nás poznají. Stačí, že se jmenujete stejně, jako někdo, koho nemůžou vystát. A tak jste hned automaticky nenávidění, protože se jmenujete, jak se jmenujete. Jméno nás tedy dokáže osvobodit i srazit k zemi. Naštvat nebo rozveselit. Na vašem jméně záleží víc, než si myslíte.

Profesor David Zhu z Arizonské státní univerzity, která se zabývá výzkumem psychologie jmen říká: „Vzhledem k tomu, že jméno slouží k identifikaci jedince a každodenní komunikaci s ním, slouží jako samotný základ jeho sebepojetí, zejména ve vztahu k ostatním.”

Předurčuje jméno naši budoucnost?

V roce 1990, kdy jsem se narodila, byla nejoblíbenější ženská jména Lucie, Kateřina a Veronika. Pro kluky to byl Jan, Tomáš a Martin. Každá doba má své. V poslední době hodně vede také Jiří, Jakub, Eliška nebo Jana. Čím dál častější a populárnější jsou cizokrajná jména, a někteří rodiče jdou do extrémů, takže se klidně můžete jmenovat Šanel, Tymián nebo Světluška.

Pak už to ale trochu zavání, že skrze potomstvo doháníme vlastní osobnost či identitu. Možná bych rodičům doporučila, ať se tak přejmenují sami. Je to možné, v dospělém věku si změnit jméno i příjmení. Jméno totiž utváří to, jak budou ostatní vaše dítě vnímat. A první dojem dělá hodně, o tom se nebudeme přít. Ale kdybych se jmenovala Anetta (ano, se dvěma T), což byla původní volba rodičů, jsem dnes někým úplně jiným? Podle četných výzkumů ano.

Jsem kdo jsem

Na základě výzkumů trvá jednu desetinu vteřiny, než člověk posoudí něčí tvář a fyzickou podobu, aby si o druhém udělal obrázek. Tento dojem předvídá několik základních vlastností, nejen atraktivitu. Jak vypadáme a jak se tváříme, vše má vliv na to, jak nás ostatní na první dobrou zhodnotí, i kdyby to nebyl správný úsudek.

Předsudky vládnou světu, takže ve výsledku jméno ovlivňuje to, jak se k nám ostatní chovají, zda k nám vzhlížejí, co od nás čekají. Třeba že jméno vypovídá o etnické příslušnosti a na základě toho dáte přednost jinému uchazeči u pohovoru, přestože oba mohou být stejně kvalifikovaní a podle tohoto výzkumu z roku 2000, když nemáte rádi své jméno, máte sklony k nižšímu sebevědomí a sebeúctě. Další výzkum zase odhalil, že nemoderně znějící jméno ovlivňuje potenciální rande.

A pokračujeme. Jiná studie ukázala, že lidé s neoblíbeným nebo negativně znějícím jménem se častěji podíleli na trestné činnosti, jelikož takové jméno dokáže do budoucna ovlivnit chování a postoj člověka náchylného k sociálnímu odmítnutí.

Majitelé zvláštních a neobvyklých jmen mají konečně příležitost svým rodičům aspoň za něco poděkovat. V Pekingském psychologickém institutu totiž vybádali, že čím vzácnější jméno, tím vyšší pravděpodobnost, že se vydáte na neobvyklou kariérní dráhu, jste kreativnější, otevřenější. Jde o to, že odmalička je vám vštěpován pocit výjimečnosti a jedinečnosti. Pokud se nejmenujete tak, že vás spolužáci od první třídy šikanují a netrpíte nízkým sebevědomím.

Vaše jméno, vaše karma

Už vám jistě došlo, že kolem jmen se provádí četné výzkumy a všechny ve zkratce ukazují, že na jménu opravdu záleží. Ale! Slyšeli jste už o tom, že i jméno má svoji karmu? Hlavně tedy příjmení. Je jako kabát, který před vámi už někdo jiný nosil. Příjmení si žije svým vlastním životem.

Našla jsem příběh pána, který měl údajně problémy s alkoholem, s psychikou, byl často nemocný. Starý léčitel z Arménie mu doporučil, aby se přejmenoval. Vážně je tohle cesta, která vyřeší všechny vaše problémy? Prostě si změnit jméno? On to prý udělal a to dalo do pohybu celý tok věcí, které obrátily jeho život vzhůru nohama.

Vysvětlit se to dá, pokud akceptujete Jungův zákon synchronicity. Synchronicita je například, když si na někoho vzpomenete a on zrovna zavolá. Nebo vám zemře blízká osoba a v den pohřbu v rádiu zaslechnete její oblíbenou píseň. Každý má takové příběhy a každý ma pro ně své vlastní vysvětlení.

Od rodičů, jejich rodičů a zase jejich rodičů dědíme nejen geny, ale i určitý osud související se jménem. Jméno by tím pádem mělo podle některých ovlivňovat i struktury našeho vlastního energetického pole. Změna příjmení má pak do jisté míry působit na karmu jedince, protože třeba se změnou příjmení po svatbě žena přebírá i další rodovou karmu, která není vždy příznivá. Je to složité a určitě záleží na vás, do jaké míry jste těmto ”neuchopitelným pohybům” nakloněni a nakolik tomu přikládáte nějaký kosmický význam.

Zdroj: iGlanc.cz, Exo Insight

Související články