Co nenosit do divadla
Doba je na oblečení o poznání uvolněnější než dřív, přesto návštěva divadla zůstává slavnostní událostí, která si zaslouží slušný oděv. To znamená hlavně žádné džíny, kraťasy, mikinu, tričko, tenisky či batoh. K návštěvě divadla patří tmavý oblek pro pány a společenské šaty pro dámy. Je pravda, že menší či alternativní divadla tolerují dress code poněkud uvolněnější. Zmíněné kusy oděvu ovšem ani tam nemají co dělat. Snažte se tedy oděv přizpůsobit prostředí nebo i tomu, zda se jedná o slavnostní premiéru.
Včasný příchod a věci odložit v šatně
Přijďte včas. Tečka. Jinak hrozí, že vás do sálu už nepustí a dostanete se do něj až po pauze. Pozdní příchod je neúcta k hercům i divákům, kteří přišli s dostatečným předstihem. Publikum se usazuje obvykle asi čtvrt hodiny před začátkem představení. V případě větších sálů ještě dřív. K tomu počítejte nějaký čas na šatnu a toaletu. Také po přestávce se vraťte na místo včas.
Jestliže sedíte v lóži, oblečení do šatny dávat nemusíte, v opačném případě ji využijte. Nejdřív pomůžeme z kabátu dámě, poté si odkládá muž. Za šatnu platí vždy muž a rovněž stojí frontu. Po uložení svršků může ženu uvést do sálu.
Kde sedí žena v divadle
Vstupenky uvaděči předkládá muž, který je má správně dle etikety u sebe. Do řady vchází první muž a oba vždy procházejte čelem k již sedícím divákům. Neukazujte jim zadek. Slova jako „děkuji“ a „s dovolením“ jsou vítaná. Když víte, že máte sedadla uprostřed řady, snažte se do sálu přijít mezi prvními.
Pokud jste v páru, žena patří na sedadlo po pravici muže, výjimkou je buď kraj řady, anebo když je z levého místa lepší výhled, případně jí náleží i lepší místo v lóži. Ano, lepší místa na sezení patří něžnému pohlaví, jako například v restauraci. Ve dvou párech ženy sedí vedle sebe a muži po krajích, a kdyby ženu nedej bože její soused obtěžoval, měl by ji muž před touto situací „zachránit“ tím, že si s ní vymění sedadlo.
Vypnout mobilní telefon znamená vypnout
Bohužel asi každý to zažil, ta trapná chvíle, kdy někomu v sále začne vyzvánět telefon. Snad jste to nebyli zrovna vy. Pro jistotu si mobil vypněte ještě u šatny, a tím vypnout znamená vypnout úplně nebo přepnout do režimu letadla. Ono totiž i ty vibrace jsou slyšet – a někdy může i naše osobní zapnutá technika zasáhnout do techniky používané v divadle. Nezapomeňte telefon znovu vypnout ani po přestávce. A jestli si myslíte, že nikdo nevidí, jak při představení píšete ozáření displejem esemesky, mýlíte se.
Z důvodu autorských práv byste při představení neměli ani fotit nebo točit. Navíc se často všelijakým expertům stane, že zapomenou vypnout blesk nebo cvakne závěrka, foťák zapípá apod.
Co dalšího nedělat v divadle
Chovejte se tiše a ohleduplně. Jak prosté, ale pro některé návštěvníky přesto složité. Během představení nic nekomentujte – ani šeptem, na sdílení dojmů budete mít dost času o přestávce nebo doma. Ať vás, prosím, ani nenapadne jásat, že to je ta herečka z Ulice nebo ten herec z Ordinace! Smích a nadšení herci vítají, je to pro ně pozitivní odezva, ale zase byste neměla být jediná osoba, která se řehtá přes celý sál.
Divadlo není kino, při představení nic nejíme, nemlaskáme, nežvýkáme, necucáme. Je to všechno slyšet. Ať už taháte z kabelky krabičku bonbonů, nebo šustíte s obalem. Že si na představení nemáte nosit svačinu, o tom se snad ani nemusíme bavit.
Pravidla tleskání
Pravidla má i potlesk. Tím dáváte hercům najevo, že si jejich práce ceníte a představení se vám líbilo. Tleská se jak po skončení jednání, tak při závěrečné děkovačce. Je velmi neslušné prodírat se ven ještě ve chvíli, kdy celé hlediště nadšeně tleská. Standing ovation, čili ovací ve stoje, se zúčastnit můžete a nemusíte. Kdo netleská, jako by říkal, že se mu představení nelíbilo.
Nemoci nechte doma
Nemohli jste tušit, že v den představení vás zrovna dostane rýma. V případě nachlazení nebo jiné nemoci je lepší nechat kulturu na dobu, kdy budete zase zdraví. Nikdo totiž nechce sedět vedle diváka, který chrchlá, kašle a troubí do kapesníku. V takovém případě je lepší a ohleduplné věnovat lístky přátelům nebo alespoň místo sebe poslat někoho jiného.
Jak se chovat v kině
Kino sice není divadlo, přesto je mu v hodně bodech podobné, co se etikety týče. Možná se to v kině tolik neřeší. Ovšem minimum, co můžete pro zážitek ostatních diváků udělat, je přijít včas. Při procházení uličkou neukazujeme ostatním pozadí. Mobilní telefon je vypnutý a ostatní diváky nerušíme telefonováním nebo mluvením a komentováním filmu. Také si neděláme pohodlí tím způsobem, že hodíme nohy na sedačku před námi.
Zákaz jídla a pití pro multikina neplatí, tam se srkání, chroupání a šustění nevyhnete. Rovněž po vás nikdo nechce, abyste do kina přišli v obleku a večerní róbě, to byste byli takzvaně „overdressed“. Prostě je to přehnané. Nicméně tepláky a pantofle si i tak nechte na doma nebo na zahradu. V kině se ledacos přehlédne, ale notak, jdete přece mezi lidi.
Zdroj: iGlanc.cz, i-Divadlo, Two gentleman, Etiquette for every day