Péče o duševní pohodu je stejně důležitá jako starost o tělesné zdraví. Přinášíme vám pět základních kroků, které vám mohou pomoci lépe zvládat každodenní stres a udržovat psychickou rovnováhu. Tyto jednoduché návyky mohou vést k dlouhodobějšímu pocitu pohody a štěstí.
Najděte si čas na odpočinek
Jedním z největších nepřátel duševního zdraví je dlouhodobý stres. Mnoho z vás jistě stále žongluje mezi prací, rodinou a dalšími povinnostmi, že? A nacházíte si pravidelný čas na odpočinek? Čas pouze pro sebe? Pokud ne, připomínáme vám, že právě relaxace je klíčem ke zvládnutí stresu a prevencí vyhoření.
Můžete vyzkoušet různé relaxační techniky, jako třeba meditaci, jógu, hluboké dýchání nebo procházky v přírodě. Podle výzkumu pravidelné meditace snižují úroveň stresu a úzkosti, zlepšují soustředění a dokonce pomáhají snižovat příznaky deprese.
I v dnešní šílené době plné spěchu a hořících termínů je ale důležité si uvědomit, že relaxace není luxus, nýbrž nezbytnost.
Hýbejte se!
Pohyb má nejen pozitivní vliv na tělesné zdraví, ale také výrazně prospívá tomu duševnímu. Fyzická aktivita stimuluje produkci endorfinů – tzv. "hormonů štěstí" – které mohou zlepšit náladu, zvýšit energii a snížit úzkost. Podle studie provedené na Harvard Medical School pravidelné cvičení může fungovat jako účinná prevence proti depresím a úzkostem. Nemusíte být ale nutně sportovkyní. Stačí, když se budete pravidelně hýbat – například půlhodinová procházka, lehký běh nebo jízda na kole mohou udělat divy. Důležité je najít aktivitu, která vás baví, aby se pohyb stal přirozenou součástí vašeho života, do které se nemusíte nutit.
Udržujte zdravé vztahy
To, jak se máme, závisí také na lidských vztazích, kterými se obklopujeme. Kvalitní sociální podpora může významně ovlivnit to, jak zvládáme stresové situace. Sdílení radostí i starostí s přáteli nebo rodinou přináší pocit úlevy a dokáže lidskou mysl nakopnout tím správným směrem. I studie potvrzují, že sociální vazby a podpora mají přímý vliv na zlepšení psychického stavu a snižování rizika deprese. To vše ale platí jen v případě, pokud jsou vaše vztahy zdravé. Proto se naučte udržovat potřebné zdravé hranice a ve svém okolí si držte pouze lidi, kteří vás nevysávají.
Pracujte na sebevědomí a sebepřijetí
Pokud si neustále vyčítáte chyby nebo se srovnáváte s ostatními, vaše psychika trpí. Naučit se být k sobě laskavý a přijmout sebe sama se všemi nedokonalostmi představuje základ pro zdravý vztah k sobě a okolí. Pozitivní afirmace, pravidelné sebereflexe nebo třeba psaní deníku mohou pomoci zlepšit vztah k sobě samé. Uvědomte si své silné stránky, zaměřte se na to, co děláte dobře, za co jste vděčné a buďte si vědomy svých úspěchů, i když jsou třeba malé.
Zdravá strava a dostatek spánku
Úzce propojené duševno a fyzično vypovídá o tom, že se musíme starat o obojí. Na tom, jak se cítíme psychicky, má velký podíl i naše strava a kvalita našeho spánku. Strava bohatá na vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny může výrazně ovlivnit naši náladu a duševní pohodu. Podle výzkumu provedeného University of Oxford jsou omega-3 mastné kyseliny spojeny s lepší náladou a nižšími úrovněmi deprese. Stejně tak dostatek spánku (alespoň 7–9 hodin denně) je zásadní pro regeneraci těla i mysli. Když tělu dodáváte kvalitní "palivo" a dostatek odpočinku, odmění vás lepším soustředěním, vyšší produktivitou a stabilnější náladou.
Buďte k sobě laskaví
I když dnešní doba plná povinností, očekávání a tlaků jistě i vás nutí přehlížet sami sebe. Ale pamatujte, že duševní zdraví není něco, co bychom měli brát jako samozřejmost. Udělejte si čas na to, co vás těší a naplňuje, a klidně odmítněte věci, které vám energii naopak ubírají.
A ještě jedna malá, ale důležitá připomínka: Péče o duševní zdraví není nikdy sobectví. Je to láska k sobě samé, která vám umožní být tou nejlepší verzí sebe – pro sebe i pro ostatní. Takže, kdy naposledy jste udělaly něco, co vám opravdu dělá radost? Jestli si to nemůžete vybavit, je čas to napravit.
Zdroj: iGlanc.cz, Mayo Clinic, Harvard Health Publishing, Oxford Academic