Štěstí má spoustu různých podob a každý si pod ním představuje něco jiného. Proto jsem se ze zvědavosti zeptala svých milých kolegyň z redakce, co je dělá nejvíc šťastné a těšila se na jejich odpovědi. Ztotožnili byste se s nějakou z nich?

Podzimní paprsky i neporušená bábovka

Tak například redaktorce Kristýně Ullrich dělají na jaře radost první zelené pupeny, v létě zase koupání, no a večer je to prý sklenka vína. Její výčet zahrnuje všechna roční období a pokračuje hřejivými podzimními paprsky a zasněženou krajinou. "Úplně si uvědomuji, jak šíleně otřepaně to zní, ale taková já jsem. Raduju se z maličkostí a ty mě poskládané dohromady činí šťastnou. A úplně stejně šťastnou mě dokáže udělat, když vyklepnu z formy neporušenou bábovku," dodává. A já ji naprosto rozumím.

Pryč od každodenního kolotoče

Pod odpověď kolegyně Anety Šimonkové bych se klidně podepsala. "Pocity štěstí zažívám nejčastěji v situacích, které mne vytrhnou z denní rutiny. Když po pracovním maratonu u počítače vyrazím někam, kde poznávám nová místa a mám nějaké zážitky. Odpoutání se od každodenního kolotoče je pro mě jakýsi refresh, který mne nadopuje energií. Takže štěstí jsou pro mne vlastně ty zážitky, které mohou být pro někoho obyčejné, " popisuje.

Rodina, moře i dobré jídlo

Ela Svobodová se má. Považuje se za šťastného člověka a s úsměvem dodává, že je to možná tím, že se narodila v neděli. "Co mi ale dělá opravdu radost? Jako první musím zmínit svou čtyřletou dceru a svého manžela, kteří mě samozřejmě dokážou taky pěkně naštvat, ale svůj život si bez nich neumím představit. Když mám špatnou náladu, vždy mě z ní vytáhne pohyb, pokud se k němu donutím. Ať už je to procházka v přírodě nebo cvičení, nikdy se mi nestalo, že by mě příval endorfinů nenakopl. Absolutně šťastná jsem kdekoliv u moře, ale i venku doma na terase, když svítí slunce a taky ve chvílích – pojďme si to říct upřímně – kdy jím dobré jídlo."

Desítky drobných okamžiků

Markétu Škaldovou má otázka nejdřív zaskočila, ale pak mi předložila svůj dlouhý seznam štěstí, který by se sem možná ani celý nevešel. Tak přidávám alespoň "zkrácenou" verzi. "Asi jsem nad tím nikdy nepřemýšlela tolik jako za poslední dva dny, kdy jsi mě požádala o odpověď. Nechtěla jsem sice být patetická, ale budu, a to více než dosti. Jsou to podvečery, kdy sedím na zahradě, poslouchám zpěv ptáků. Setkání s rodinou a mými nejlepšími kamarádkami, blízkými přáteli. Když se mnou můj muž začne v kuchyni tancovat. Kdybyste se ho zeptali, popře to. Výhodný nákup, je jedno, jestli jde o kabelku nebo pokojovou rostlinu. Činnost, kterou konečně dotáhnu do zdárného konce, ať už je výsledek jakýkoliv. Pochvala za dobře odvedenou práci. Úterky, to k nám domů chodí paní na úklid. Lékařská vyšetření s výsledkem "zdravá". Dlouhý kvalitní spánek, zvířata, vůně magnolie či lilie, cestování, řecká kuchyně, návštěva kadeřnice, masérky, fyzioterapeutky. Výčet by byl mnohem rozsáhlejší, zkrátím to. Příjemné pocity ve mně probouzí až překvapivě hodně i běžných záležitostí, okamžiků, jen si to evidentně dostatečně neuvědomuji. Bohužel, ale jistě nejsem sama. Je čas to změnit!"

Význam štěstí mi ukázala vážná nemoc

A na závěr jsem si položila stejnou otázku také já. Uvědomila jsem si, že pocit štěstí má pro mne více úrovní. Pocity naprostého chvilkového štěstí jsem prožívala například při návštěvě španělské Sevilly. To jsem byla vysmátá a blažená. Když jsem se ale léčila z těžké nemoci a bylo mi skutečně ouvej, tak jsem si paradoxně nevzpomněla na žádné zážitky z cestování, ani krásné místo, ani skvělou kávu…Ohromným pocitem štěstí mne naopak naplňovaly zasuté vzpomínky na banální situace jako na mou smějící se dceru s mákem mezi zuby, který ji tam jednou zůstal po sladkém obědě. A další společné chvíle, o kterých jsem si do té doby neuvědomovala, jak velkou dávku štěstí mi poskytují. Vzhledem k mým zdravotním diagnózám asi nikoho nepřekvapí, že je pro mne také obrovským štěstím, že tu stále ještě jsem.

Podle vědců vám štěstí nejlépe zajistí jedno rozhodnutí

A na co přišli vědci z Harvardu během více než osmdesáti let zkoumání lidského štěstí? Představte si, že jeden faktor vynikal nad ostatními: dobré vztahy. Pokud byste tedy měli učinit jedno rozhodnutí, které vám nejlépe zajistí zdraví a štěstí, mělo by to být pěstování vřelých vztahů," píše Robert Waldinger, klinický profesor psychiatrie v knize Dobrý život: Poučení z nejdelší vědecké studie štěstí na světě. "Myslíme si, že je to proto, že vztahy nám pomáhají zvládat stres. Každý potřebuje ve svém životě alespoň jednoho člověka, který je pro něj záchrannou sítí, a který by mu kryl záda, kdyby se dostal do opravdových potíží,” řekl Waldinger. Lidé, kteří takovou oporu nemají, mohou skončit v chronickém stresu, což se může projevit na jejich zdraví. Ředitel harvardského výzkumu Robert Waldinger na závěr připomíná: "Pokud nejste neustále šťastní, neznamená to, že děláte něco špatně... takový je prostě život."

Zdroj: redakce iGlanc.cz, today.com

Související články