Dříve jsem si myslela, že problém s Valentýnem má jenom starší generace, protože si sem přišel odněkud z ”Emeriky”. Jenže podle nejnovějšího průzkumu mezi ženami a muži ve věku 18-29 let, kterého se loni v prosinci chopil český online sexshop, to vypadá, že svátek zamilovaných to v Čechách nikdy nebude mít snadné.

Valentýn budí smíšené pocity

Pro někoho je 14. únor ideální příležitost k vyznání lásky, zasypání miláčka srdíčky, důvod k přeměně domova v mauzoleum tisícem vonných svíček a útratě nehorázné sumy za ten největší pugét květin. Pro řadu lidí je to ale jen další den v kalendáři, který se stal synonymem komerce a kýče. Je to tak půl na půl. Zatímco 44 % respondentů si Valentýn spojuje s příjemnými pocity, jako radost a štěstí, 56 % dotazovaných uvádí nepříjemné pocity, jako stres, pocit nátlaku a vzbuzuje i dojem z diskriminace nezadaných.

Ze zvyku a povinnosti

„Kdysi mi čerstvá známost řekla, že mám sice ohledně Valentýna právo na svůj názor, ale ona má své zvyky a očekávání – a tím je na Valentýna minimálně kytka, dárek, večeře. A pak že možná bude i sex jako odměna pro mě, když se jí to všechno bude líbit. Byl to ten typ, který tohle myslel naprosto vážně,“ popisuje své zkušenosti jeden z účastníků průzkumu. Nechci se nikoho dotknout, ale možná jsou právě taková ultimáta důvodem, proč 53 % z nás neslaví Valentýna vůbec, 16 % jenom ze zvyku (nebo ze strachu) a každý desátý muž slaví jen z povinnosti. Čísla hovoří jasně, pouze čtvrtina dotazovaných slaví svátek zamilovaných s radostí.

Diskriminace singles

Valentýn, pod tím si každý představí jedině svátek pro páry, takže jsme automaticky smutní, když k sobě zrovna 14. února nikoho nemáme. Dokonce ani když nám ten svátek nic neříká, je ho všude tak plno, že je to člověku už z principu líto. Mám pro vás dobrou zprávu, můžete jej oslavit i sami se sebou a nebudete za blázna. „Příjemně nás překvapilo, pro jak velkou část respondentů by to nebyl problém: 83 % českých žen a mužů věří, že i nezadaný člověk může Valentýna oslavit sám se sebou. Může tak jít o hezkou příležitost pro péči o vlastní pohodu a možnost udělat si radost,“ popisuje některá zjištění průzkumu zástupce e-shopu Michal Večeřa.

Vážení singles, hezky se oblékněte a pozvěte se na dobrou večeři nebo na ni běžte s mamkou či kamarádkou. Přátelství je přece také forma lásky. Kupte si dárek, koukněte se na film, dejte si dortík a otevřete víno. Můžete se objednat na masáž, ke kosmetičce, na nehty, večer si dát vanu a třeba to završit trochou sebelásky. Hlavní je, že to vše jsou věci, ke kterým nikoho nepotřebujete, a když na to přijde, můžete je uskutečnit kdykoliv.

Každý den by měl být důvodem k lásce

Na jednom se každopádně shodne drtivá většina, a sice 98 % respondentů je toho názoru, že Valentýn není zapotřebí k tomu, aby si dva vzájemně vyznali lásku. Člověk to nepotřebuje slyšet každý den, ale zároveň jsou hezká slova, milé gesto nebo dáreček jen jednou do roka opravdu málo, ale to se zase Valentýnu musí nechat. I když ho slavit nechcete, je užitečný pro všechny. Každý rok nám totiž do očí bijícím způsobem říká: haló, pověz tomu člověku, že ho miluješ a je ti s ním hezky. Prostě to udělej. Je to jak se suchým únorem, mezinárodním dnem rakoviny prsu, světovým dnem planety. Všechny tyto osvěty a kampaně nám mají připomenout, co je důležité a láska rozhodně důležitá je, ať už si potrpíte na kýč nebo ne.

Slavíte den sv. Valentýna?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano, slavím. 15 %
Ne, neslavím. 85 %
Rád/a bych, ale nemám s kým. 0 %
Hlasovalo: 26

Zdroj: iGlanc.cz, Výsledky průzkumu: Pravda o Valentýnu

Související články