Dvojčata s jinou osobností

Rozdíl mezi body positivity a body neutrality si vysvětlíme jednoduše. Představte si je jako sestry, dvojčata. Starší z nich, body positivity byla vždycky roztleskávačka a křičela do světa o lásce ke každé své křivce, k pihám, striím, miluje všechny ty jedinečné příběhy, které její tělo vypráví. To samé očekává i po vás, chce abyste celé své tělo pořádně objali a řekli mu, jak je skvělé. Ať vypadá jak vypadá.

Na druhé straně je body neutrality, ta druhá ségra, kterou na večírky moc neužije. Raději sedí v klidu doma, zabývá se tím, co se odehrává uvnitř jejího vědomí a přemýšlí o tom, že naše tělo je víc než jen vizuální podívaná. Méně dá na vnější pozlátka a spíš ocení důsledné fungování našich tělesných schránek. Říká: „Ty nejsi jen výstavní kus, ale taky pilný pracant, který zajišťuje, že se dožiju dalšího rána.”

Za zrcadlem zrcadlo

Teď to bude znít asi trochu ezo, ale kolik z nás si občas poděkuje za to, že nás například nic nebolí. Že se cítíme dobře a mohli jsme strávit krásný den se svými nejbližšími. Body neutrality nabádá k tomu, abychom se zaměřili na nesčetné způsoby, jakými nám naše tělo slouží. Nejde tolik o to, ať bezvýhradně milujeme svou fyzickou podobu, ale vážili si funkčnosti a pocitů těla.

V tom je potíž hnutí body positivity, ačkoliv vzniklo s dobrým úmyslem, v konečném výsledku se spíše zvrhlo v oslavu obezity. V omlouvání toho, že si můžu vypadat přece jak chci - což samozřejmě můžete -, ale už neřeší, že má například žena se silnou nadváhou cukrovku a potíže s klouby, protože je její tělo těžké až moc. Je sice s velikostí XXL smířená a nestydí se za ni, nikomu se neomlouvá za to, že není Twiggy, ale k čemu to, když si musí odpírat a bolí ji kolena. Zatímco body pozitivity nabádá, ať milujete své tělo bez ohledu na to, co se děje, body neutrality našeptává, ať se uznáváte pro jeho schopnosti, ne estetiku.

Přijměte se

No a co teď. Nikdo po vás bouřlivě nevyžaduje neústupnou lásku. Každý se někdy neubráníme tomu, co bychom na sobě změnili. Někdo malá prsa, křivý nos, úzké rty, znamínka, strie, špíčky na břiše. Hodně z toho dnes můžete ”opravit”, objednat se na kliniku a šup, problém vyřešen. A jestli máte pocit, že vás to učiní šťastnějšími, udělejte to. Nebo se na sebe můžete podívat a dojít ke klidnému smíření. Představit si tělo jako fascinující nádobu, která nás provází všemi životními dobrodružstvími, a ne jako objekt, který čeká na milostivý souhlas společnosti. Vždyť i ty ideály krásy se neustále mění jak dubnové počasí.

Přestaňte vést oslavný monolog, veďte se sebou dialog. Méně se soustřeďte na to, jak vypadáte v oblíbených džínách, a více na to, jak se cítíte, když tančíte v dešti nebo vám na jazyk spadne první sněhová vločka. Tělo o vás pečuje, každou vteřinu. Milovat se dá mnoha způsoby a i vy máte na výběr, jakou cestu si k sobě najdete. Body neutrality je jemný šepot ve světě, který často křičí, takže až se vás zase jednou někdo bude snažit nacpat do úzkých definic krásy, vzpomeňte si, že máte svého tichého spojence.

Zdroj: iGlanc.cz, Within Health, NEDA, Very Well Mind

Související články