O Vánocích na sebe klademe větší nároky. Chceme, abychom rodině udělali dokonalé svátky s dvaceti druhy cukroví, uklizeným bytem od sklepa po půdu a předraženými dárky. Ale právě přehnané nároky nás mohou dostat pod tlak, kdy se nám mohou spustit úzkosti či si nalejeme o sklenku víc, než bychom měli.

Zdroj: Youtube

"Vánoce jsou obdobím, kdy bilancujeme. My jsme bohužel naučení, abychom si připomínali spíš to, co se nám nepovedlo. To nás vede ke skleničce a k úzkostem," rozpovídal se v podcastu psychoterapeut, který si sám prošel alkoholismem a ADHD.

"Je dobré se na ty svátky připravit, vědět, co chci a nechci slyšet, co chci vidět a cítit. Prostě si ty Vánoce naplánovat, abychom věděli, na co se těšit. Při úzkostech myslet na něco pozitivního, třeba na minulé Vánoce, které se povedly. Úzkost je takový strach z neznáma, co náš čeká, a tomu se dá předejít tak, že si připravíte na svátky plán. Třeba den po dni. Potom budete vědět, co se s vámi v budoucnu bude dít, a tím tu úzkost rozpouštím," dodal psycholog.

Co dělat, když alkoholik poruší svou abstinenci a o Vánocích se opije? Jak na panické ataky? Vše se dozvíte v podcastu (ne!)ZÁVISLÁ.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články