Vím, že své dvě identity Jirka/Demo striktně rozděluješ. Dnes jsi tu v civilu, jaké by to bylo, kdybys přišel v roli?

Kapitán Demo je postava. Kdyby měl přijít Rumburak, tak přijde on, nebo jeho představitel, Jiří Lábus. Záleží na tom, koho si pozveš. Když to už bylo s Demem divočejší, rozhovorů bylo hodně a dělaly se jen na audio, bral jsem si už ne celý kostým Kapitána Dema, ale jen jeho část.

Proč na kostýmu tak lpíš i při rozhovorech? Vždyť stačí jen se do role vžít…

Kostým je pro mě spouštěčem vtělení se do Kapitána Dema. Bez kostýmu se mi špatně přepíná.

Kostým Dema se v průběhu let mění, máš ho dle mého názoru jednodušší než na začátku, kdy byl neprodyšný, nafukovací… A vím, že kolem něj vytváříš auru tajemství - jak vlastně funguje…

Nafukovací není… a víc nepovím (smích). A že je teď jednodušší, to bych asi neřekl, divadelní styl si držíme pořád. Spíš se snažíme, aby byl „rychlej“, protože akcí a festivalů je teď fakt hodně, takže nemám čas se oblékat hodinu. S klukama jsme už schopný se do role vžít za osm minut. Dokonce máme takovou hru, že když přijedeme na festival, tak tu proměnu co nejvíc oddalujeme!

Naznačil jsi, že se bude podoba Kapitána Dema přece jen měnit…

Chystáme jeho proměnu, takový celkový redesign celé postavy.

Neříkej, že Kapitána Dema pošleš na odtučňovací kúru!

No… Jsi blízko! Teď nás hodně láká téma fitness. Takže postava Kapitána Dema bude ještě růst, i když jinak než doteď (smích). Nejdřív naroste v ramenou, zeštíhlí v pase, bude mít úzké nohy. Z Kapitána Dema se stane takový trychtýř! I když břicho bude mít pořád. Protože nyní v listopadu vydáváme teď nové album, které se týká i gastronomie, jmenuje se „Všechno v pořádku? Chutnalo vám?“ Pak ale pomalu přejdeme do fáze fitness a sober life. Na dalším albu už bude Demo štíhlej.

Poznáme Kapitána Dema ještě? Nechceš radši vytvořit úplně novou postavu?

Společný jmenovatelé tam zůstanou, takže poznáte, neboj!

Pamatuju si tvůj první „koncert“ Kapitána Dema v historii, bylo to přibližně před 15 lety v Rock Cafe, kdy ses pro pobavení kamarádů na jednom z koncertů převlékl do kostýmu a udělal sis srandu z toho, že máš časté váhové výkyvy.

K tomu prknu a buřtům jsem měl ještě Mekáč. Přetextoval jsem tehdy myslím jednu písničku od Placebo a tím to celý začalo. Byl tam tehdy Michal Hrůza, nějak ho to negativně zasáhlo, měl s tím nějak problém (smích). To on předznamenal všechny ty beefy co byli teď na rapové scéně (smích).

Když se nad tím zamyslím, proč sis tehdy jako rekvizitu vzal to prkno?

Tak to je jasný, abych si měl to všechno jídlo na co položit! A později jsem na něm žehlil v Sama Doma, kde na něm žehlil můj kolega z kapely, Vodník Ámen.

Kdo by byl řekl, že se ze stand upového gagu pro pobavení přátel se stane taková fabrika…

Já tedy rozhodně ne, ale nějak se to seběhlo. Bylo by mi to asi líto, protože jsem chtěl dělat trochu jinou hudbu. Na druhou stranu jsem rád, že se to stalo takhle, protože lidi se potřebujou uvolnit, pobavit, mít nějaký zážitek. To je teď víc potřeba než zadumaný umění. Každý si hledá to svoje a já chtěl dělat hlavně věci, který jsou vidět a něco změní… 

Co ti Demo dal?

Svobodu. A zároveň mi ji trochu vzal - umělecky. Už si to ale tak neberu, vážím si toho, že dělám něco, co se lidem líbí. 

Když vynechám Kapitána Dema, měl jsi, co si vzpomínám, hodně jiných kapel: Southpaw, Republic of Two… Dovedeš to spočítat?

Já to nepočítám na kapely, ale na počet desek, co jsem natočil. Právě dělám na 34. albu. Bavím se pestrostí hudby, neberu jí zas tak vážně. Je období, kdy si užívám jeden žánr, pak to zas vystřídá jiný. Už to teď nepřeháním jako dřív, kdy jsem hrál v několika projektech naráz. Aktuálně mám jediný live projekt a to je Kapitán Demo a pak se zabývám svým sólem. Chci vystupovat jako one man show s elektronickým projektem Careless Kid. A pak pracuju jako producent ve svém studiu…

Komu z kolegů z branže jsi pomohl nastartovat hudební kariéru jako producent?

Asi moje první jméno, které mi jako producentovi vystřelio - Emma Smetana, pak Berenika Kohoutová, Viah, Tomáš Klus, teď pracuju s Evou Burešovou.

Zajímá vás, co Jiřímu Burianovi Kapitán Demo dal a naopak vzal? Jak sám bojuje se svým tělem, váhou a věčným jojo efektem? Jaké módní „prohřešky“ za svůj muzikantský život napáchal? Co je podle něj klíč k úspěchu? Jak to funguje v hudební branži? Je dobrý obchodník? Co pohledávaly v šatně Kapitána Dema živé želvy a koně? Na co potřebují kluci z kapely lyžařskou výbavu? Čím Jiřího ovlivnila gay a queer scéna? To všechno a mnohem víc se dozvíte v podcastu Backstage!

Zdroj: iGlanc.cz

Související články