Slyšela jsi někdy o novém trendu „nevýchovy“?

Neslyšela! A víš proč? Já se neřídím žádnými chytrými knížkami,  prostě vše kolem dítěte dělám intuitivně. Aplikuji, jak jsem byla vychovaná já sama, ctím normální řád nastavení hranic: že se něco smí a něco zase nesmí. Panuje přeinformovaná doba, je to úplně šílený! Jsem strašně ráda za to, jak mě rodiče vychovali a dali mi takové mantinely, že vždy v životě vím, kdy něco přepísknu.

Takže ani nechodíš na internetové diskuse…

Nechodím. Ale zase to máme doma vybalancované, všechny odborné informace o výchově i jiných tématech sleduje můj muž, který nastudovává vše od lékařské komory po BBC, vědecké studie… Pak si o tom všem spolu spíš povídáme. Já mám prostě nejradši zdravý rozum a moudrost. Myslím si, že to je víc než jakýkoliv diskuze, nediskuze, knihy, neknihy!

Jakou si neseš z rodiny radu?

Moje babička mi vždycky říkala, že slepičí polévka je grunt. Slepičí vývar se dával vždycky ženám pro sílu po porodu. Děláme si ho tedy často, tedy můj muž  ji umí skvěle! (smích)

Jak zvládáš maminkovskou únavu?

Všichni říkají, že dětství dítěte strašně rychle uteče, takže když na mě přijde takový ten stav, že se strašně unavená, říkám si, že tomu nesmím podléhat, lelkovat, předcvakávat televizní programy, jen tak si vybírat hloupé seriály. Není čas! Musím si dceru užít každým okamžikem i s tou únavou, protože to všechno je možná naposledy a nebude se už nikdy opakovat.

Jsi také vystudovaná filmová dokumentaristka, máš jako máma „nemoc z povolání“ nebo naopak nic nestíháš zaznamenávat?

Vytvářím postupně takový tajný dokument o své dceři. Píšu vlastně knížku, kde jsou i všechny fotky, první věci v jejím životě… Všechno mám zaznamenané! Dokonce i moje pocity…

To je, myslím, unikátní!

Dělám to proto, kdyby si Jasmínka třeba někdy chtěla udělat svou osobní anamnézu. Já sama mám vypracovanou rodinou historii ve spolupráci s historiky. V tomhle svoji profesi nezapřu. 

Zajímá vás, jak dál prožívá Petra Nesvačilová své mateřství, jak často odbíhá do práce a zda se jí novým životním obdobím vyselektovaly kamarádky? Poslechněte si podcast Backstage zdarma až do konce!

Zdroj: iGlanc.cz