Hodně lidí si myslí, že závislost se dá vytvořit jen na alkoholu, cigaretách či tvrdých drogách, jenže je tu i dost běžných věcí, které můžeme považovat také za silně návykové. Mezi ně patří i cukr, který si můžete koupit kdekoliv a zajídat sladkým špatné nálady, stresy či emoční prázdnotu.

Zdroj: Youtube

"Závislost na cukru existuje, protože náš mozek jako energetický substrát využívá glukózu. Pokud té glukózy máme málo, člověk se vyskytne ve stresu, dělá nám strašně dobře, když ten stres můžeme zajíst. Častá závislost bývá na čokoládě nebo na Coca Cole," rozpovídala se v podcastu nutriční specialistka Mgr. Marieta Balíková.

Dát si občas sladké nezakazuje nikomu, když ale vaše tělo potřebuje cukr několikrát denně, už to jako problém vidí. Především u dětí, které pak opakují naše stravovací návyky. A nejde jen o cukr, ale o různé energetické nápoje, které jsou teď v módě.

"Například nápoje PRIME obsahují strašné množství hořčíku. Propaguje to organizace MMA a děti se v tom zhlédnou a chtějí být jako Rambo. Je to ale pro sportující jedince, kteří mají obrovský výdej. U dětí bych to nedoporučovala," dodala vedoucí oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice Motol.

Jak se takové závislosti zbavit? Kdy už překračujeme míru zdravého stravování? Více se dozvíte v podcastu (ne!)ZÁVISLÁ.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články