Když musí být dítě dlouhodobě v nemocnici, protože se léčí se závažným onemocněním a nesmí být kvůli tomu doma, je to pro něj zátěž nejen fyzická, ale taky psychická. Najednou přijde o blízkost rodičů a celé rodiny, která může být špatný dopad na sílu bojovat se zákeřnou chorobou. Proto nadační fond Dům Ronalda McDonalda postavil dům přímo v areálu Fakultní nemocnice Motol, kde mohou ubytovat až 21 rodin.

"Neprobíhá tu žádná léčba, žádné terapie, nikdo tu nechodí v bílých pláštích. Snažíme se, aby to u nás byly útulné domovy, protože nahrazují domov a nepřipomínají prostředí nemocnice. Snažíme se navodit pocit domova," řekla v podcastu ředitelka nadačního fondu Ivana Švingrová Pešátová.

Pro děti s onkologickým onemocněním

Dům slouží pro rodiny dětí, které trpí třeba onkologickým onemocněním a každý den musí docházet na léčbu či za doktory, ale bydlí daleko od Prahy. Nebo děťátko leží na oddělení a rodiče za ním chtějí každý den docházet, ale jsou z velké dálky nebo na to nemají dostatek peněz, aby jezdili sem a tam.

"Zažádat si může každý, ale je na zdravotnících, aby posoudili, zda rodina splňuje kritéria, která jsme si společně stanovili. Možná jsou mírně v rozdílném měřítku, ale jsou platná po celém světě. Musí jít o závažnou diagnózu dětského pacienta, který má před sebou dlouhodobou hospitalizaci nebo léčbu, která vyžaduje dlouhodobou hospitalizaci. Zároveň ta rodina nebydlí v nejbližším okolí nemocnice a to je nejméně 50 kilometrů od nemocnice Motol," dodala paní ředitelka.

Co je důležité pro děti

Samozřejmě pohlíží i na to, jestli to nejsou maminky samoživitelky či kojící maminka. Pro psychiku dítěte je to velmi důležité, aby měly oporu vedle sebe každý den.

Jaký režim v takovém zařízení funguje? Z čeho je financován a jak můžete pomoct i vy? Poslechněte si celý podcast (ne)ZÁVISLÁ.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články