Ještě nedávno byly za domácí násilí považovány facky, kopance a fyzická napadení. Dalším terorem za zavřenými dveřmi nemusí být jen bití, ale třeba psychické týrání. To na první pohled neuvidíte jako modřiny a šrámy po těle, oběti ho často dost dobře skrývají, i tak existují symptomy, které můžete u duševně zraněných rozpoznat.

Zdroj: Youtube

Do podcastu (ne!)ZÁVISLÁ přijala pozvání mentorka z programu První krok od nadace Women for women Věra Stejskalová. Ta si sama prošla psychickým terorem v bývalém vztahu, ze kterého se oklepávala dlouho.

"Ze začátku to byly poznámky k mému předkusu, že nejsem schopná pořádně uvařit nebo se dokázala strhnout hádka o tom, že jsem neschopná. Pak mi bylo říkáno, že jsem k ničemu, že mě nikdo nemá rád," rozpovídala se Věrka o toxickém vztahu, ve kterém byla dva a půl roku.

"Dostávala jsem se z něj roční intenzivní terapií," dodala mentorka, která dnes pomáhá ženám s podobnými problémy. Píše si s nimi přes speciální chat, snaží se je psychicky podpořit, poradit, jak si sehnat jiné bydlení, kde získat další pomoc.

"Psychicky týranou ženu nepoznáte na první dobrou, nemá na sobě žádné šrámy. Jestli se ale někdo z vašeho okolí uzavírá do sebe, může za tím stát psychické násilí," dodala mentorka s tím, že jí tyran soustavě bere identitu.

Jak vypadají ženy, které žijí v nebezpečném vztahu? Jak jim můžete pomoci? To se dozvíte v podcastu (ne!)ZÁVISLÁ.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články